
Торговий позов проти Австралії в СОТ: аргументація України та хронологія подій
У березні 2012 року Україна ініціювала торговельну суперечку проти Австралії в рамках процедури Світової організації торгівлі (далі — СОТ) щодо обмеження застосування австралійського законодавства з використання стандартизованої упаковки тютюнових виробів (так звана «проста» упаковка[1]).
«Проста» упаковка передбачає графічне попередження про шкоду куріння розміром 75% – 90% від площі упаковки однакового для всіх брендів оливкового кольору, при цьому розміщення торгового знаку та/або логотипу дозволяється тільки білого кольору і стандартного шрифту у встановленій частині сигаретної пачки. Подібні вимоги є боротьбою з використанням привабливого дизайну сигаретних пачок як маркетингового інструменту, спрямованого на поширення куріння[2]. Такі заходи мають на меті зменшення споживання тютюнової продукції, захист громадського здоров’я[3] та повністю відповідають основному міжнародному договору в сфері контролю над тютюном — Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ). Дослідження підтверджують ефективність впровадження «простої» упаковки для зниження рівня поширення куріння[4]. Крім того, представники тютюнової індустрії визнали, що впровадження стандартизованої упаковки разом із забороною викладки сигарет є найбільш несприятливою для них мірою, оскільки значно обмежує можливості для просування тютюнової продукції[5]. Станом на 2019 рік вимоги «простої» упаковки тютюнових виробів уже запровадили або прийняли на законодавчому рівні Франція, Угорщина, Ірландія, Велика Британія, Бельгія, Словенія, Норвегія, Грузія, Туреччина, Ізраїль, Саудівська Аравія, Канада, Уругвай, Нова Зеландія, Австралія, Сингапур, Таїланд. Такі країни як Литва, Фінляндія, Нідерланди, Швеція, Чилі, Еквадор, Ботсвана, Панама, Маврикій, Південна Африка, Кенія, Гамбія, Шрі-Ланка, Малайзія, Непал, Об’єднані Арабські Емірати розпочали процес підготовки до запровадження стандартизованої упаковки[6].
В Австралії відповідний закон, який запроваджував «просту» упаковку, було прийнято 9 листопада 2011 року. Вже через два дні, 11 листопада, колишній Уповноважений Верховної Ради України з питань європейської інтеграції Валерій П’ятницький від імені держави Україна відправив запит до СОТ щодо консультацій стосовно впровадження Австралією «простої» упаковки. Згодом Валерій П’ятницький за лобізм інтересів тютюнової індустрії отримав міжнародну антипремію «Marlboro Man»[7]. У березні 2012 року почалися консультації, а в квітні Україна звернулася до Органу врегулювання суперечок СОТ з вимогою створення групи експертів щодо спору проти Австралії. Флагманом процесу виступило Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) на чолі з міністром Петром Порошенком (23 березня – 24 грудня 2012 року). У травні 2014 року Генеральний директор СОТ визначив склад групи експертів. Таким чином, австралійський кейс став першим з ініційованих Україною в СОТ, який зі стадії консультацій переріс у повноцінну торговельну суперечку.
Аргументом України стало твердження, що прийняття подібних законодавчих норм порушує права власників торгових марок і є несумісним з рядом міжнародних договорів (Угода про торговельні
аспекти прав інтелектуальної власності, Угода про технічні бар’єри в торгівлі, Генеральна угода про тарифи й торгівлю 1994 року). Абсурдність ситуації полягала в тому, що Україна не мала і не могла мати реального економічного інтересу для блокування впровадження «простої» упаковки тютюнових виробів в Австралії, оскільки наша держава не експортує тютюнові вироби в Австралію як мінімум з 2005 року. Однак в офіційній позиції України наголошувалося, що в перспективі коли-небудь експорт може почати здійснюватися, та впровадження «простої» упаковки Австралією обмежує такі перспективи. При цьому про якісь конкретні плани здійснення експорту заявлено не було. Також Україна заявила, що австралійський закон є дискримінаційним. Як зазначає експерт в сфері контролю над тютюном Андрій Скіпальський, в свою чергу, Австралія висловила здивування і невдоволення позицією України, оскільки ця позиція суперечить РКБТ ВООЗ, ратифікованій Україною, а також законам, які були прийняті в Україні на виконання положень Конвенції. Крім того, Австралія зазначила, що вимоги впровадження «простої» упаковки не є дискримінаційними, оскільки поширюються як на імпортерів, так і на місцевих виробників[8].
До суперечки проти Австралії долучилися Гондурас, Домініканська Республіка, Куба та Індонезія. Справа викликала такий резонанс, що в якості третіх сторін до неї приєдналися близько 35 держав. При цьому на стороні Австралії виступили держави-члени ЄС, Швейцарія, Норвегія, Нова Зеландія та інші, на стороні України і чотирьох згаданих вище держав — Гватемала, Мексика, Сальвадор, Нікарагуа, Чилі, Китай, Замбія, Зімбабве тощо[9]. Перелік країн, які подали скарги, є не випадковим. Усі ці держави об’єднує відсутність достатньої прозорості при формуванні державної політики, а Гондурас та Домініканська Республіка, до того ж, мають високий індекс сприйняття корупції[10]. В таких умовах тютюновим корпораціям значно легше пролобіювати настільки серйозні питання як ініціювання торговельної суперечки в СОТ. Вкрай несприятливим для іміджу України є той факт, що Україна не лише опинилася в одному ряді з зазначеними державами, а й першою ініціювала суперечку, в якій не має ні прямого, ні опосередкованого економічного інтересу. Крім того, має значення і той факт, що після початку російської військової інтервенції в Україну Австралія послідовно підтримує Україну і ввела політичні та економічні санкції проти РФ[11]. Більше того, представник Світового конгресу українців Сергій Касьянчук повідомив, що Австралія готова і далі підтримувати Україну в гуманітарній, військовій та фінансовій сферах, єдиним проханням австралійської сторони був відклик позову в СОТ[12].
Роль тютюнової індустрії в ініціюванні позову
Насправді позов проти Австралії в СОТ став наслідком лобістського втручання в зовнішню політику з боку транснаціональних корпорацій Philip Morris International Ukraine і British American Tobacco Ukraine, які, втім, керувалися не турботою про майбутні перспективи українського експорту, а бажанням зберегти рівень прибутку від продажу тютюнових виробів на австралійському ринку — незалежно від країни їх виробництва. Показово, що British American Tobacco, Britain’s Imperial Tobacco, Philip Morris International і Japan Tobacco International спочатку намагалися домогтися скасування закону про впровадження «простої» упаковки в австралійському суді, проте в серпні 2012 року вища судова інстанція країни — Верховний суд — відмовила в задоволенні позову[13]. Після чого, очевидно, і був активізований міжнародний механізм блокування даної норми. Як стало відомо з матеріалу американської газети The New York Times[14], згодом прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк повідомив, що поштовхом для позову проти Австралії послужила скарга з боку Торгової палати США (The U.S. Chamber of Commerce). Також в матеріалі вказувалося, що справа має корупційну складову. Юрист Олена Омельченко в своїй статті на «Українській правді»[15] повідомила, що до ініціювання спору також причетні українська асоціація виробників тютюнових виробів «УКРТЮТЮН», «Союз оптовиків і виробників алкоголю та тютюну», «Укргорілка», Українська торгово-промислова конфедерація.
Науковий співробітник Центру з міжнародного вивчення інтелектуальної власності Страсбурзького університету Олександр Булаєнко в своїй статті на «Українській правді» повідомив, що, за однією з версій, суперечка проти Австралії була своєрідним «відкупом» українського уряду тютюновим компаніям за законодавче обмеження реклами тютюнових виробів, яке було прийнято в 2012 році[16]. Також Булаєнко зазначив, що представники європейської академічної спільноти негативно сприйняли ініціювання Україною суперечки. Так, професор Паризької бізнес-школи HEC та Нью-Йоркської школи права зазначив, що рішення про подання скарги було ухвалено Міністерством економіки таємно, без погодження з іншими органами, тому воно суперечить внутрішній політиці самої України щодо посилення законодавства у сфері реалізації та споживання тютюнових виробів[17].
Це не єдиний випадок, коли дії України щодо торговельної суперечки з Австралією були публічно негативно оцінені. Так, у листопаді 2012 року в Сеулі під час п’ятої конференції країн-підписантів РКБТ генеральний директор ВООЗ Маргарет Чан висловила обурення тим, що Україна, ратифікувавши РКБТ, продовжує виступати проти впровадження положень Конвенції Австралією[18]. З української сторони на заході виступила представниця МЕРТ, яка без узгодження з іншими членами делегації заявила, що Україна підтримує вимоги позову проти Австралії. Важливо зазначити, що цей виступ не був частиною технічного завдання офіційної делегації України на зазначеному заході[19]. Один з провідних світових фахівців у сфері міжнародної торгівлі, американський юрист Гері Горлік в інтерв’ю[20] журналісту Юрію Панченку для видання “Українська правда” висловив думку, що україно-австралійський кейс є унікальним для СОТ, оскільки наша держава не є імпортером тютюнової продукції в Австралію. Крім того, жодна з країн, де розташовані головні офіси транснаціональних тютюнових корпорацій (США, Великобританія, Японія), не виступила проти австралійського закону, очевидно, тому, що тютюнова індустрія не змогла пролобіювати подібні заходи в цих державах. Тож індустрія використала третю державу — Україну, — яка таким чином лобіювала інтереси інших країн та комерційних суб’єктів. Крім того, Гері Горлік підкреслив, що в Женеві ні для кого не секрет, що український позов пролобійований тютюновою індустрією.
Як повідомив Андрій Скіпальський, у березні 2015 року за запитом Центру громадянського представництва «Життя» питання торгової суперечки проти Австралії було винесено на розгляд Комітету ВРУ з питань закордонних справ. На засіданні комітету виступили керівниця управління співробітництва з СОТ МЕРТ Світлана Зайцева, а також Олена Зеркаль, яка на той момент обіймала посаду замміністра закордонних справ з питань євроінтеграції. Виступ Зайцевої про те, що суперечка нібито захищає торгові інтереси України, був прогнозованим. Однак на підтримку суперечки висловилася і Олена Зеркаль, яка таким чином вперше публічно транслювала позицію МЗС України. При цьому чиновниця заявила, що суперечка суто технічна та є майданчиком для отримання досвіду[21]. Варто зазначити, до призначення на державну службу Олена Зеркаль два роки працювала старшим менеджером з корпоративних зв’язків ПрАТ «АТ тютюнова компанія Вritish Аmerican Тobacco – Прилуки», де в її обов’язки входило, зокрема, забезпечення захисту і просування інтересів компанії в парламенті й державних установах, тобто по суті лобізм. Зазначені факти було опубліковано в розслідуванні журналіста проекту «Слідство.Інфо» Любомира Ференса[22].
Ще одна обставина, яка добре демонструє реальних ініціаторів позову з боку України, —це фінансове забезпечення участі в суперечці. Як мінімум, йдеться про оплату послуг юристів та фінансуванні дорогих поїздок до Женеви. Наприклад, колишній прем’єр-міністр Австралії повідомила британському виданню The Guardian, що для австралійського уряду участь у суперечці обійшлася в десятки мільйонів доларів[23]. Однак українська чиновниця МЕРТ Світлана Зайцева під час засідання згаданого вище комітету ВРУ намагалася переконувати, що для України участь у цьому процесі нічого не коштувала[24]. Втім ці заяви були спростовані розслідуваннями інформаційного агентства Reutеrs[25] та американського видання FairWarning, які повідомили, що фінансову і технічну підтримку України в цій справі забезпечує транснаціональна тютюнова корпорація British American Tobacco, колишній роботодавець Олени Зеркаль. Цікаво, що British American Tobacco також покривала витрати Гондурасу, а Philip Morris оплачувала послуги юридичної фірми, яка представляла Домініканську Республіку[26]. Таким чином, тютюнові корпорації «поділили» витрати на лобіювання заходів проти впровадження антитютюнових норм Австралією.
Адвокаційна кампанія за призупинення позову проти Австралії та спротив тютюнової індустрії
З моменту ініціювання Україною суперечки до її призупинення змінилося чотири міністри економічного розвитку і торгівлі (Петро Порошенко, Ігор Прасолов, Павло Шеремета, Айварас Абромавічус[27]). Українські громадські активісти розгорнули адвокаційну кампанію за припинення суперечки[28]. Кампанію підтримали Світовий конгрес українців, міжнародні організації[29], стурбовані питанням народні депутати та журналісти. В рамках кампанії були направлені запити в МЕРТ, проводилися пресзаходи, акції прямої дії[30], розповсюджувалися інформаційні матеріали та статті[31],
було проведено журналістське розслідування проекту «Слідство.Інфо»[32]. У травні 2014 року активісти зустрілися з Павлом Шереметою, який на той час був міністром МЕРТ. Павло Шеремета пообіцяв докласти зусиль для відкликання позову[33], але попри його зусилля ситуацію так і не було вирішено. Показово, що однією з причин відставки Павла Шеремети з посади міністра МЕРТ стало призначення його заступником Валерія П’ятницького, того самого, який від імені України ініціював суперечку проти Австралії (див. матеріал на «Українській правді»[34]).
Однак завдяки успішній адвокаційній кампанії з активізацією представників діаспори[35] на дипломатичному рівні на ситуацію звернув увагу прем’єр-міністр Арсеній Яценюк (27 лютого 2014 року — 14 квітня 2016 року), який 20 травня 2015 року доручив Айварасу Абромавічусу, який на той час обіймав посаду міністра МЕРТ, розібратися в ситуації[36]. Як повідомляє «Інтерфакс-Україна»[37], для формування офіційної позиції МЕРТ Абромавічус провів зустрічі із зацікавленими сторонами, в тому числі з організаціями, що виступали за призупинення суперечки.
Однак щойно тютюнові компанії побачили, що можуть втратити контроль над ситуацією, спротив індустрії відразу ж активізувався. В українських медіа з’явилися замовні публікації (див. статтю Сергія Шуліка у виданні LB.ua[38]), а голова Американської торгової палати (АСС) направив листа на підтримку суперечки на ім’я міністра Айварас Абромавічуса (див. матеріал на «РБК-Україна»[39]). Варто зазначити, що, як повідомляє видання The New York Times[40], представництво Американської торгової палати в Україні в особі голови Тараса Качки систематично виступало на підтримку суперечки. Показово також, що згідно з даними розслідування[41] журналіста проекту «Слідство.Інфо» Любомира Ференса, заступниця міністра Абромавічуса Наталія Микольська в спеціалізованому юридичному виданні опублікувала статтю на підтримку суперечки та позиції її ініціатора Валерія П’ятницького. При цьому коли журналісти звернулися до неї за коментарем щодо ситуації навколо суперечки (вже після публікації статті), Микольська заявила, що лише недавно вступила на посаду і тому ще не встигла розібратися в питанні. Разом з тим, після відповідного розпорядження міністра Наталія Микольська сприяла відкликанню позову. Варто зазначити, що за даними «Слідство. Інфо» раніше Микольська працювала в юридичній компанії, яка консультувала тютюнові корпорації.
За повідомленням «РБК-Україна», на стороні тютюнових компаній виступили також Міністерство закордонних справ, Міністерство юстиції та Міністерство аграрної політики[42]. Так, перший заступник міністра аграрної політики Ярослав Краснопольський заявив, що вихід України з суперечки негативно вплине на інвестиційний імідж, створить прецедент для інших країн та призведе до зростання контрабанди на австралійському ринку (стандартний міф тютюнових корпорацій, який тиражується при впровадженні будь-яких заходів з контролю над тютюном).
Однак завдяки консолідованим зусиллям громадськості 28 травня 2015 року Україна направила в СОТ лист щодо призупинення провадження в справі проти Австралії[43].
Завершення торговельної суперечки проти Австралії: прецедент в СОТ
Водночас інші країни, такі як Куба та Гондурас, продовжили торговельну суперечку з Австралією щодо впровадження «простої» упаковки тютюнових виробів. Однак вихід із суперечки України, яка спочатку була її ініціатором, зіграв важливе значення, і в 2018 році Австралія виграла суперечку, підтвердивши своє право на стандартизовану упаковку тютюнових виробів. Як зазначила в своїй статті на «Українській правді»[44] юрист Олена Омельченко, це рішення стало першим в історії СОТ, коли група експертів, яка розглядала суперечку, відхилила всі без винятку вимоги держав-позивачів.
Таким чином, Україна стала інструментом просування комерційних інтересів в руках транснаціональних тютюнових корпорацій. У такій ситуації імідж держави на міжнародній арені був принесений в жертву заради збереження прибутку тютюнових виробників в Австралії. Той факт, що Україна не тільки виступила проти свого важливого союзника Австралії в колаборації з корумпованими урядами інших країн, а й першою ініціювала цю суперечку, свідчить про високий ступінь втручання тютюнової індустрії в українські політичні процеси аж до найвищого рівня. Лише завдяки консолідованим та систематичним зусиллям громадськості вдалося домогтися відкликання позову українською стороною. Однак поняття тютюнового втручання в Україні не є чимось абстрактним, у випадку з австралійським кейсом флагманом суперечки виступило МЕРТ (суперечка була ініційована під час повноважень міністра Петра Порошенка). Підтримали позов МЗС (в особі Олени Зеркаль) та на певному етапі Кабінет Міністрів України, який очолював Прем’єр-міністр Микола Азаров.
[1] Кампанія «Майбутнє без сигарет». «Практическое руководство по разработке законопроекта о простой упаковке табачных изделий, ноябрь 2017». Дата доступу: 02.11.2019. https://www.tobaccofreekids.org/assets/microsites/plainpackaging/Policy-Guides_Plain-Packaging-Toolkit_RU.pdf
[2] Youtube-канал «ITCProject». ITC Project: Plain Packaging of Cigarettes. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.youtube.com/watch?v=j3ygACMbDbg
[3] WHO. GET READY FOR PLAIN PACKAGING. Дата доступу: 02.11.2019. https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/206456/WHO_NMH_PND_16.1_eng.pdf;jsessionid=0A10FEE0859E4E825EE0855376887A18?sequence=1
[4] Український центр контролю над тютюном. Катерина Римаренко. ПРОСТА УПАКОВКА — ТЕМА ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ БЕЗ ТЮТЮНУ 2016. Дата доступу: 02.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/prosta-upakovka-tiema-vsiesvitn-ogho-dnia-biez-tiutiunu-2016
[5] Листівка «Реальні цитати тютюнових компаній». Дата доступу: 02.11.2019. https://drive.google.com/file/d/1lbDm4TqOiLMQ2Cb_h3hyTfHOCAK1DRws/view
[6] Wikipedia. Plain tobacco packaging. Дата доступу: 02.11.2019. https://en.wikipedia.org/wiki/Plain_tobacco_packaging#
[7] Фейсбук-сторінка: Коаліція «За вільну від тютюнового диму Україну». Дата доступу: 02.11.2019. https://www.facebook.com/smokefreeukraine/photos/a.177579155651061/325037204238588/?type=3&theater
[8] Газета «День». Андрей Скипальский. «Азиатский тигр» борется с курением. Дата доступу: 02.11.2019. https://day.kyiv.ua/ru/article/ekonomika/aziatskiy-tigr-boretsya-s-kureniem
[9] Європейська правда. Олена Омельченко. Здоров’я важливіше за торгівлю: історичне рішення СОТ. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.eurointegration.com.ua/rus/experts/2018/07/23/7084690/
[10] Вікіпедія. Індекс сприйняття корупції. Дата доступу: 02.11.2019. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%86%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D1%81_%D1%81%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B9%D0%BD%D1%8F%D1%82%D1%82%D1%8F_%D0%BA%D0%BE%D1%80%D1%83%D0%BF%D1%86%D1%96%D1%97
[11] LB.ua. Австралия расширила до уровня ЕС санкции против России. Дата доступу: 02.11.2019. https://lb.ua/world/2014/09/01/277835_avstraliya_rasshirila_urovnya_es.html
[12] Hromadske. Любомир Ференс, Слідство.Інфо. ДАЛИ ПРИКУРИТИ. Дата доступу: 02.11.2019. https://hromadske.ua/posts/daly-prykuryty
[13] Газета «День». Андрей Скипальский. «Азиатский тигр» борется с курением. Дата доступу: 02.11.2019. https://day.kyiv.ua/ru/article/ekonomika/aziatskiy-tigr-boretsya-s-kureniem
[14] The New York Times. Danny Hakim. U.S. Chamber of Commerce Works Globally to Fight Antismoking Measures. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.nytimes.com/2015/07/01/business/international/us-chamber-works-globally-to-fight-antismoking-measures.html?hp&action=click&pgtype=Homepage&module=first-column-region%20&%20region%20=%20top-news%20&%20WT.nav%20=%20top-news%20&%20_r%20=%200
[15] Європейська правда. Олена Омельченко. Здоров’я важливіше за торгівлю: історичне рішення СОТ. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.eurointegration.com.ua/rus/experts/2018/07/23/7084690/
[16] Європейська правда. ОЛЕКСАНДР БУЛАЄНКО. Тютюнова справа. Чиї інтереси захищає Україна? Дата доступу: 02.11.2019. https://www.eurointegration.com.ua/experts/2014/12/2/7028227/
[17] Європейська правда. ОЛЕКСАНДР БУЛАЄНКО. Тютюнова справа. Чиї інтереси захищає Україна? Дата доступу: 02.11.2019. https://www.eurointegration.com.ua/experts/2014/12/2/7028227/
[18] Газета «День». Андрей Скипальский. «Азиатский тигр» борется с курением. Дата доступу: 02.11.2019. https://day.kyiv.ua/ru/article/ekonomika/aziatskiy-tigr-boretsya-s-kureniem
[19] Газета «День». Андрей Скипальский. «Азиатский тигр» борется с курением. Дата доступу: 02.11.2019. https://day.kyiv.ua/ru/article/ekonomika/aziatskiy-tigr-boretsya-s-kureniem
[20] Європейська правда. ЮРІЙ ПАНЧЕНКО. Гері Горлік: Терпіння членів СОТ щодо Росії поступово вичерпується. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.eurointegration.com.ua/interview/2015/06/3/7034392/
[21] Тексти.org.ua. Тютюнове лобі в уряді зриває співпрацю між Україною і Австралією. Дата доступу: 02.11.2019. http://texty.org.ua/pg/article/textynewseditor/read/59704/Tutunove_lobi_v_uradi_Druzhba_druzhboj_?fbclid=IwAR2UBHozVVIm1xwvtLWdRdOZNd37JoQYEy6gMaY8FUiPSmYABxcfxam8-HE
[22] Youtube-канал «Hromadske». Дали прикурити || Матеріал Любомира Ференса для «Слідство.Інфо». Дата доступу: 02.11.2019. https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=rIFfka2ykJ4
[23] The Guardian. Helen Davidson. Indonesia granted right to challenge Australia’s plain-packaging laws. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.theguardian.com/world/2014/mar/27/indonesia-granted-right-to-challenge-australias-plain-packaging-laws
[24] Тексти.org.ua. Тютюнове лобі в уряді зриває співпрацю між Україною і Австралією. Дата доступу: 02.11.2019. http://texty.org.ua/pg/article/textynewseditor/read/59704/Tutunove_lobi_v_uradi_Druzhba_druzhboj_?fbclid=IwAR2UBHozVVIm1xwvtLWdRdOZNd37JoQYEy6gMaY8FUiPSmYABxcfxam8-HE
[25] Reuters. Stephanie Nebehay. Australia says big tobacco aiding WTO challengers. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.reuters.com/article/us-trade-tobacco/australia-says-big-tobacco-aiding-wto-challengers-idUSBRE84M0IO20120523
[26] Тексти.org.ua. Тютюнове лобі в уряді зриває співпрацю між Україною і Австралією. Дата доступу: 02.11.2019. http://texty.org.ua/pg/article/textynewseditor/read/59704/Tutunove_lobi_v_uradi_Druzhba_druzhboj_?fbclid=IwAR2UBHozVVIm1xwvtLWdRdOZNd37JoQYEy6gMaY8FUiPSmYABxcfxam8-HE
[27] Вікіпедія. Список міністрів економіки України. Дата доступу: 02.11.2019. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA_%D0%BC%D1%96%D0%BD%D1%96%D1%81%D1%82%D1%80%D1%96%D0%B2_%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D1%96%D0%BA%D0%B8_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8
[28] Фейсбук-сторінка: Oksana Totovytska. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.facebook.com/oksana.totovytska/posts/750370281747933
[29] Український центр контролю над тютюном. ТЕСТ ДЛЯ МІНІСТРА АБРОМАВІЧУСА: ЧИ ПРИПИНИТЬСЯ ПРАКТИКА ТЮТЮНОВОГО ЛОБІЗМУ? Дата доступу: 02.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/tiest-dlia-ministra-abromavichusa-chi-pripinit-sia-praktika-tiutiunovogho-lobizmu
[30] Український центр контролю над тютюном. АРСЕНІЙ ЯЦЕНЮК ВІДРЕАГУВАВ НА ВИМОГУ ГРОМАДСЬКОСТІ ВИЙТИ З ТОРГОВОЇ СУПЕРЕЧКИ ПРОТИ АВСТРАЛІЇ В СОТ. Дата доступу: 02.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/arsienii-iatsieniuk-vidrieaghuvav-na-vimoghu-ghromads-kosti-viiti-z-torghovoyi-supieriechki-proti-avstraliyi-v-sot
[31] Kyiv Post. Ilya Timtchenko. Abromavicius faces big test in fighting tobacco industry. Дата доступу: 02.11.2019 https://www.kyivpost.com/article/content/business/abromavicius-faces-big-test-in-fighting-tobacco-industry-384568.html?fbclid=IwAR0Q6MJisHETTi4uHaHL41qNuqTBKhZUMcUOwasi7voHYDMpRQRwAUsbFCU
[32] Hromadske. Любомир Ференс, Слідство.Інфо. ДАЛИ ПРИКУРИТИ. Дата доступу: 02.11.2019. https://hromadske.ua/posts/daly-prykuryty; Youtube-канал «Hromadske». Дали прикурити || Матеріал Любомира Ференса для «Слідство.Інфо». Дата доступу: 02.11.2019. https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=rIFfka2ykJ4
[33] Центр демократії та верховенства права. Громадськість вітає рішення Міністра А. Абромавичуса відкликати позов із СОТ проти Австралії щодо маркування упаковки сигарет. Дата доступу: 02.11.2019. https://cedem.org.ua/news/gromadskist-vitaye-rishennya-ministra-a-abromavychusa-vidklykaty-pozov-iz-sot-proty-avstraliyi-shhodo-markuvannya-upakovky-sygaret/
[34] Економічна правда. СВІТЛАНА КРЮКОВА, СЕРГІЙ ЛЯМЕЦЬ. Павло Шеремета: У владі панує атмосфера часів Сталіна. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.epravda.com.ua/rus/publications/2014/11/5/503384/
[35] Український центр контролю над тютюном. ДІАСПОРА В АВСТРАЛІЇ ЗАКЛИКАЄ УРЯД УКРАЇНИ ВІДКЛИКАТИ «ТЮТЮНОВИЙ ПОЗОВ» В СОТ. Дата доступу: 02.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/diaspora-v-avstraliyi-zaklikaie-uriad-ukrayini-vidklikati-tiutiunovii-pozov-v-sot
[36] LB.ua. Яценюк предложил прекратить сигаретную тяжбу против Австралии. Дата доступу: 02.11.2019. https://lb.ua/economics/2015/05/20/305539_yatsenyuk_predlozhil_prekratit.html; Фейсбук-сторінка Andriy Skipalskyi. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.facebook.com/skipalskyi.andriy/posts/10206893704885224
[37] Інтерфакс-Україна. Абромавічус вивчає спор з Австралією в СОТ щодо сигарет. Дата доступу: 02.11.2019 https://ua.interfax.com.ua/news/general/268009.html%C2%A0
[38] LB.ua. Сергій Шуліка. Американська та європейська інвестиційні спільноти приголомшені: чиновники хочуть зганьбити Україну? Дата доступу: 02.11.2019. https://ukr.lb.ua/economics/2015/05/22/305868_amerikanska_ievropeyska.html
[39] РБК-Україна. Американські інвестори просять Україну продовжити розгляд спору з Австралією. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.rbc.ua/rus/news/amerikanskie-investory-prosyat-ukrainu-prodolzhit-1432532210.html
[40] The New York Times. Danny Hakim. U.S. Chamber of Commerce Works Globally to Fight Antismoking Measures. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.nytimes.com/2015/07/01/business/international/us-chamber-works-globally-to-fight-antismoking-measures.html?hp&action=click&pgtype=Homepage&module=first-column-region%20&%20region%20=%20top-news%20&%20WT.nav%20=%20top-news%20&%20_r%20=%200
[41] Hromadske. Любомир Ференс, Слідство.Інфо. ДАЛИ ПРИКУРИТИ. Дата доступу: 02.11.2019 https://hromadske.ua/posts/daly-prykuryty
[42] РБК-Україна. Американські інвестори просять Україну продовжити розгляд спору з Австралією. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.rbc.ua/rus/news/amerikanskie-investory-prosyat-ukrainu-prodolzhit-1432532210.html
[43] Офіційний веб-сайт Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. Мінекономрозвитку припиняє спір України з Австралією в рамках СОТ. Дата доступу: 02.11.2019. http://www.me.gov.ua/News/Detail?lang=uk-UA&id=68854c56-34a1-4b0f-9424-b9ea481bc500&title=MinekonomrozvitkuPripiniaSpirUkrainiZAvstraliiuVRamkakhSot
[44] Європейська правда. Олена Омельченко. Здоров’я важливіше за торгівлю: історичне рішення СОТ. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.eurointegration.com.ua/rus/experts/2018/07/23/7084690/