Справа «Філіп Морріс Україна»: порушення податкового законодавства

Справа ПрАТ «Філіп Морріс Україна» — податковий спір між міжнародною тютюновою корпорацією «Філіп Морріс Інтернешнл» і Державною фіскальною службою України (далі – ДФС) щодо скасування податкових повідомлень-рішень на загальну суму 635,3 млн грн.

У березні 2015 року ПрАТ «Філіп Морріс Україна» отримало від Харківської митниці дозвіл на діяльність у режимі переробки на митній території України (виробництво сигарет та супровідної продукції з умовою їх реекспорту) на період з 1 квітня 2015 року до 31 березня 2016 року. Використання режиму переробки дозволило компанії отримати право на звільнення від податків на імпорт в Україну. Для держави режим переробки вигідний тим, що компанія проведе певну ланку технологічних операцій в ланцюзі виробництва, заплатить заробітну плату працівникам та податки на заробітну плату до державного бюджету. З точки зору цієї вигоди, матеріали (сировина), що будуть ввезені й обов’язково в повній мірі вивезені з країни, звільняються від оподаткування.

У результаті позапланової перевірки дотримання тютюновою компанією митного законодавства Головним управлінням ДФС в Харківській області було виявлено порушення митного режиму «переробка на митній території України». Фактично фахівці ДФС виявили факти того, що продукція, яка без оподаткування ввозилася на митну територію України з умовою переробки та вивезення, лишалася тут та продавалася. Таким чином компанія ухилялася від сплати податків, отримувала незаконну перевагу у веденні діяльності над конкурентами, а Держбюджет недоотримав податки. У червні 2016 року ГУ ДФС в Харківській області ухвалило податкові повідомлення-рішення, згідно з якими компанія повинна була заплатити 635,3 млн грн (ввізне мито, додатковий імпортний збір, ПДВ на імпорт, штрафні санкції)[1]. Як повідомляє «Українська правда»[2], «Філіп Морріс Україна» не погодилася з цим рішенням та подала позов про скасування податкових повідомлень-рішень до суду.

ПрАТ «Філіп Морріс Україна» звернулася до суду з метою скасування податкових нарахувань та штрафів ДФС. Проте в травні 2017 року суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову, мотивуючи рішення тим[3], що і до впровадження режиму переробки компанія виробляла сигарети для реалізації, зокрема й на експорт. На думку суду, використання режиму переробки не було направлено на отримання додаткових клієнтів та замовлень, а мало на меті мінімізацію податкових зобов’язань. Це підтверджується й тим, що зміна митного режиму компанією збіглася з введенням додаткового податкового збору на імпорт. Отже, суд першої інстанції не отримав від ПрАТ «Філіп Морріс Україна» достатньо доказів щодо неправомірності накладених санкцій, чим визнав позицію ДФС щодо порушення митного законодавства тютюновою компанією.

Вирішення податкового спору поза адміністративним судочинством: Мирова угода з Кабміном

У січні 2018 року компанії «Філіп Морріс», не чекаючи результатів оскарження цього рішення в національних судах вищої інстанції, подали повідомлення про існування інвестиційного спору, що підлягає розгляду в міжнародному інвестиційному арбітражі, посилаючись при цьому на зобов’язання України в рамках міжнародних угод про захист інвестицій. 5 грудня 2018 року Кабінет Міністрів України в особі прем’єр-міністра Володимира Гройсмана ухвалив розпорядження[4] про підписання Мирової угоди між компаніями «Філіп Морріс» і Україною, в результаті чого податкові повідомлення-рішення про виплату компанією 635,3 млн грн підлягали скасуванню, а судове провадження — закриттю. Мирову угоду підписав в.о. глави ДФС Олександр Власов. Як повідомляє «ZIK», у підготовці угоди брав участь заступник міністра юстиції Іван Ліщина. Також Ліщина підписав лист від Міністерства юстиції до Кабміну, Мінфіну та ДФС з вимогою негайного підписання Мирової угоди[5]. З боку Міністерства фінансів документ був завізований на той момент в.о. міністра Оксаною Маркаровою, яка в новому уряді обіймає посаду міністра фінансів[6]. За однією з версій, компанія «Філіп Морріс Україна» шантажувала Уряд тим, що в разі відмови від підписання Мирової угоди піде з українського ринку, позбавивши державу податкових надходжень, а співробітників компанії — робочих місць[7].

Показово, що міжнародні[8] угоди[9], на які посилається «Філіп Морріс», поширюються лише на обмежений перелік податкових спорів, справа «Філіп Морріс Україна» не належить до жодного з них. Це означає, що описуваний податковий спір не підлягає юрисдикції міжнародного інвестиційного арбітражу з можливістю укладення такої Мирової угоди.

Однак 12 квітня 2019 року суд апеляційної інстанції закрив провадження[10] (колегія суддів — Григорова А.М, Подобайло З.Г., Тацій Л.В.) у справі не на підставі примирення сторін, а в зв’язку з «виправленням порушень, які були предметом спору» (скасуванням ДФС спірних податкових повідомлень-рішень), що дозволило не оцінювати законність Мирової угоди. У рішенні суду зазначено, що ДФС скасувала податкові повідомлення-рішення на основі п. 55.1 ст. 55 Податкового кодексу України, який передбачає таке скасування органом вищого рівня у разі невідповідності актам законодавства. Водночас, як зазначається в аналітичному матеріалі на ресурсі KMP.ua[11], ДФС не є органом вищого рівня по відношенню до самої себе, а відповідність податкових повідомлень-рішень законодавству раніше було підтверджено в суді першої інстанції.

Тексту Мирової угоди немає у відкритому доступі. Експерти ГО «Антикорупційний штаб» двічі направляли в ДФС запит про надання копії угоди відповідно до закону «Про доступ до публічної інформації», але обидва рази отримали відмову[12], мотивовану тим, що ця інформація є конфіденційною[13]. Після скарги в Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, ДФС надала копію[14] Мирової угоди, де приховано практично всі основні положення.

Реакція правоохоронних органів: кримінальні справи, обшуки та допити

У червні 2019 року щодо посадових осіб Харківської митниці ДФС було відкрито кримінальну справу[15] за службову недбалість під час скасування податкових повідомлень-рішень, що призвело до збитків Державного бюджету України в розмірі 445,124 млн грн[16]. Також було відновлено кримінальну справу проти топ-менеджменту компанії «Філіп Морріс Україна»[17]. В липні Державне бюро розслідувань провело обшуки в ДФС, на Харківській митниці і в Головному управлінні ДФС у Харківській області. Наприкінці вересня стало відомо про нові обшуки в рамках цієї справи, які були проведені в ДФС, Кабінеті міністрів, Міністерстві юстиції, а також у самій компанії «Філіп Морріс Україна». В результаті обшуків Держбюро розслідувань заарештувало документацію компанії «Філіп Морріс Україна», вилучило всі оригінали Мирової угоди, які були в Кабміні, Мін’юсті та ДФС[18], а уповноважених осіб, причетних до цієї справи, викликало на допити[19].

Після обшуків генеральний директор «Філіп Морріс Україна» Міхаліс Александракіс провів зустріч з в.о. голови ДФС Олександром Власовим, де заявив, що корпорація стурбована «тиском» на керівництво ДФС через Мирову угоду[20]. Аналогічну заяву на підтримку Мирової угоди під час зустрічі з прем’єр-міністром Олексієм Гончаруком 4 жовтня 2019 року зробив президент Американської торгової палати Андрій Гундер[21]. Уже через три дні, 7 жовтня, під час зустрічі з представниками бізнесу міністр юстиції Уряду Олексія Гончарука Денис Малюська виступив на підтримку Мирової угоди[22]. Всі зазначені особи стверджують, що при укладенні Мирової угоди державні органи діяли законно та в межах своїх повноважень. Однак, як зазначається в аналітичному матеріалі на ресурсі KMP.ua[23], будь-які об’єктивні свідчення цього відсутні. Зокрема, по-перше, спір був припинений не в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України (далі — КАСУ), внаслідок чого текст Мирової угоди не розглядався на предмет законності в судовому порядку. По-друге, порядок, передбачений КАСУ, не вимагає укладення

будь-яких додаткових угод з Кабміном. Отже, укладення такої угоди може свідчити про те, що порядок врегулювання спору відповідно до угоди (поза нормами КАСУ) не відповідає вимогам законодавства. При цьому, незважаючи на резонанс, який піднявся навколо угоди, ні компанія «Філіп Морріс», ні органи державної влади досі не надали громадськості текст документа, який, за їхнім твердженням, є абсолютно законним. Такі дії свідчать про те, що тютюнова корпорація та посадові особи, причетні до підписання угоди, приховують, імовірно, незаконні дії.

Описана ситуація є грубим порушенням Статті 5.3 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та Керівних принципів її застосування. Україна ратифікувала[24] Конвенцію в 2006 році, а отже, з-поміж іншого, обов’язковому виконанню підлягає, зокрема, Рекомендація 7.3 Керівних принципів[25] Статті 5.3. РКБТ ВООЗ, яка зобов’язує уряди держав, що ратифікували РКБТ ВООЗ, не надавати привілеї, заохочення, виключення чи пільги тютюновій промисловості. Відповідно до статті 10 Закону України № 2899 «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення», забороняється підтримка виробництва (імпорту) тютюну та тютюнових виробів для реалізації на митній території України у формі державного фінансування, надання за рахунок коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів відповідним суб’єктам господарювання фінансової допомоги[26]. Таким чином, прецедент підписання Мирової угоди між компаніями «Філіп Морріс» і Україною, в результаті чого податкові повідомлення-рішення про виплату компанією 635,3 млн грн підлягали скасуванню, а судове провадження — закриттю, свідчить про те, що уряд України під тиском тютюнової компанії порушив міжнародні зобов’язання України.

[1] Фейсбук-сторінка: Алексей Голобуцкий. Дата доступу: 09.11.2019. https://www.facebook.com/aleksej.golobuckij/posts/2651862634876957

[2] Економічна правда. Кабмін погодив мирову між ДФС і «Філіп Морріс» у суперечці на 635 мільйонів. Дата доступу: 09.11.2019. https://www.epravda.com.ua/news/2018/12/5/643292/

[3] ЄДРСР. Постанова Харківського окружного адміністративного суду від 19.05.2017. Дата доступу: 09.11.2019. http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/66762978

[4] КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ. РОЗПОРЯДЖЕННЯ від 5 грудня 2018 р. № 946-р, Київ. Про підписання Мирової угоди між компаніями «Філіп Морріс Інтернешнл Інк.» (Сполучені Штати Америки), «Філіп Морріс Глобал Брендс Інк.» (Сполучені Штати Америки), «Філіп Морріс Брендс Сарл» (Швейцарська Конфедерація), ПрАТ «Філіп Морріс Україна» (Україна) та Україною. Дата доступу: 09.11.2019. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/946-2018-%D1%80

[5] Телеканал ZIK. Мін’юст стурбований спробами перегляду мирової угоди з Philip Morris Ukraine. Дата доступу: 09.11.2019. https://zik.ua/news/2019/09/26/minyust_sturbovanyy_sprobamy_pereglyadu_myrovoi_ugody_z_philip_morris_1655197

[6] Подробности. Philip Morris: Кабмин и ГФС действовали в рамках действующего законодательства при заключении Мирового соглашения. Дата доступу: 09.11.2019. https://podrobnosti.ua/2317638-philip-morris-kabmin-i-gfs-dejstvovali-v-ramkah-dejstvujuschego-zakonodatelstva-pri-zakljuchenii-mirovogo-soglashenija.html

[7] Фейсбук-сторінка: Алексей Голобуцкий. Дата доступу: 09.11.2019. https://www.facebook.com/aleksej.golobuckij/posts/2651862634876957

[8] Kmp.ua. Договір між Україною та Сполученими Штатами Америки про заохочення та взаємний захист інвестицій (Договір ратифіковано Законом № 226/94-ВР від 21.10.94). Дата доступу: 09.11.2019.

http://kmp.ua/wp-content/uploads/2019/07/29.pdf

[9] Kmp.ua. Угода між Україною та Швейцарською Конфедерацією про сприяння та взаємний захист інвестицій (Угоду ратифіковано Законом № 509/96-ВР від 15.11.96). Дата доступу: 09.11.2019. http://kmp.ua/wp-content/uploads/2019/07/30.pdf

[10] ЄДРСР. Постанова від 12.04.2019 Другого апеляційного адміністративного суду. Дата доступу: 09.11.2019. http://reyestr.court.gov.ua/Review/81238770

[11] Kmp.ua. Що відбувається навколо Мирової угоди «Філіп Морріс» про врегулювання податкового спору. Які і чому виникають питання. Чому це важливо і для інших платників податків. Дата доступу: 09.11.2019. http://kmp.ua/uk/analytics/infoletters/what-is-happening-around-the-philip-morris-settlement-agreement-on-tax-dispute-resolution/

[12] Відповідь ДФС від 04.03.2019. Дата доступу: 09.11.2019. https://drive.google.com/file/d/1PH_WZU5qgXKCA8GeAtIphjLIPXI2u82F/view

[13] Відповідь ДФС від 27.03.2019. Дата доступу: 09.11.2019. https://drive.google.com/file/d/1bPHWzjqabhu9tWYWBtN1RoCisC6y9Och/view

[14] Відповідь ДФС від 02.08.2019 з додатком на 17 арк. Дата доступу: 09.11.2019. https://drive.google.com/file/d/1YHmGyfExP9XHTQXuMh22t64v3J8SOCHP/view

[15] ЄДРСР. Ухвала від 11.07.2019 Октябрського районного суду м. Полтави. Дата доступу: 09.11.2019. http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/82961660

[16] ЄДРСР. Ухвала від 18.07.2019 Октябрського районного суду м. Полтави. Дата доступу: 09.11.2019. http://reyestr.court.gov.ua/Review/83107766

[17] Телеканал ZIK. Мін’юст стурбований спробами перегляду мирової угоди з Philip Morris Ukraine. Дата доступу: 09.11.2019. https://zik.ua/news/2019/09/26/minyust_sturbovanyy_sprobamy_pereglyadu_myrovoi_ugody_z_philip_morris_1655197

[18] Телеканал ZIK. Мін’юст стурбований спробами перегляду мирової угоди з Philip Morris Ukraine. Дата доступу: 09.11.2019. https://zik.ua/news/2019/09/26/minyust_sturbovanyy_sprobamy_pereglyadu_myrovoi_ugody_z_philip_morris_1655197

[19] Телеканал ZIK. У Кабміні, ДФС і Мін’юсті обшуки: ДБР шукає документи, пов’язані з Philip Morris Ukraine. Дата доступу: 09.11.2019.https://zik.ua/news/2019/09/20/u_kabmini_dfs_i_minyusti_obshuky_dbr_shukaie_dokumenty_povyazani_z_philip_1650929

[20] Цензор.НЕТ. «Філіп Морріс» заявляє, що мирова угода з ДФС була прозорою і законною. Дата доступу: 09.11.2019. Дата доступу: 09.11.2019. https://censor.net.ua/ua/news/3137280/filip_morris_zayavlyaye_scho_myrova_ugoda_z_dfs_bula_prozoroyu_i_zakonnoyu

[21] Espreso.tv. В Американській торговельній палаті стурбовані надмірною увагою правоохоронних органів до мирової угоди з «Філіп Морріс». Дата доступу: 09.11.2019. https://espreso.tv/news/2019/10/04/v_amerykanskiy_torgovelniy_palati_sturbovani_nadmirnoyu_uvagoyu_pravookhoronnykh_organiv_do_myrovoyi_ugody_z_quotfilip_morrisquot

[22] Міністерство юстиції. ДЕНИС МАЛЮСЬКА: МІН’ЮСТ СТОЯТИМЕ НА ЗАХИСТІ ПРАВ БІЗНЕСУ. Дата доступу: 09.11.2019. https://minjust.gov.ua/news/ministry/denis-malyuska-minyust-stoyatime-na-zahisti-prav-biznesu

[23] Kmp.ua. Що ще відбувається навколо Мирової угоди «Філіп Морріс» про врегулювання податкового спору, чи варто сприймати просто на віру твердження про дотримання законодавства та що робити в цій справі. Дата доступу: 09.11.2019 http://kmp.ua/uk/analytics/infoletters/what-else-is-happening-around-the-philip-morris-settlement-agreement-on-tax-dispute-resolution-is-it-worth-taking-for-granted-the-statements-on-legislation-compliance-and-what-is-to-be-done-in-this-ca/?hl=%D1%84%D1%96%D0%BB%D1%96%D0%BF

[24] Рамкова конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну. Дата доступу: 09.11.2019. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/897_001

[25] Керівні принципи застосування ст. 5.3 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Дата доступу: 09.11.2019. https://www.who.int/fctc/treaty_instruments/article_5_3_ru.pdf?ua=1

[26] Центр громадянського представництва «Життя». Звіт. Україна, Індекс втручання тютюнової промисловості, 2019. Дата доступу: 09.11.2019. https://drive.google.com/file/d/172d5X5ZPsBaSNTLKQetf0V0Ot8UFfQPE/view (с. 17)