У березні 2012 року Україна ініціювала торговельну суперечку проти Австралії в рамках процедури Світової організації торгівлі (далі – СОТ) щодо обмеження застосування австралійського законодавства з використання стандартизованої упаковки тютюнових виробів (так звана «проста» упаковка[1]).

«Проста» упаковка передбачає графічне попередження про шкоду куріння, яке має бути розміром 75%–90% від площі упаковки, однакового для всіх брендів оливкового кольору, і при цьому розміщення торгового знаку та/або логотипу дозволяється тільки білого кольору й стандартного шрифту у визначеній частині сигаретної пачки. Подібні вимоги є боротьбою з використанням привабливого дизайну сигаретних пачок як маркетингового інструменту, спрямованого на поширення куріння[2]. Такі заходи мають на меті зменшення споживання тютюнової продукції та захист громадського здоров’я[3], вони повністю відповідають основному міжнародному договору в сфері контролю над тютюном — Рамковій Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ). Дослідження підтверджують ефективність впровадження «простої» упаковки для зниження рівня поширення куріння[4]. Станом на 2019 рік вимоги «простої» упаковки тютюнових виробів уже запровадили або прийняли на законодавчому рівні 17 держав. Ще 16 держав розпочали процес підготовки до запровадження стандартизованої упаковки[5].

В Австралії відповідний закон, який запроваджував «просту» упаковку, було прийнято 9 листопада 2011 року. Вже через два дні, 11 листопада, колишній Уповноважений Верховної Ради України з питань європейської інтеграції Валерій П’ятницький від імені держави Україна відправив запит до СОТ щодо консультацій стосовно впровадження Австралією «простої» упаковки. У березні 2012 року почалися консультації, а в квітні Україна звернулася до Органу врегулювання суперечок СОТ з вимогою створення групи експертів щодо спору проти Австралії. Флагманом процесу виступило Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) на чолі з міністром Петром Порошенком (23 березня 2012 року — 24 грудня 2012 року). Таким чином, австралійський кейс став першим з ініційованих Україною в СОТ, який зі стадії консультацій переріс у повноцінну торговельну суперечку. До суперечки з боку України долучилися Гондурас, Домініканська Республіка, Куба та Індонезія. Справа викликала такий резонанс, що в ролі третіх сторін до неї приєдналося близько 35 держав.

Аргументом України стало твердження, що прийняття подібних законодавчих норм порушує права власників торгових марок і є несумісним з рядом міжнародних договорів. Абсурдність ситуації полягала в тому, що Україна не мала реального економічного інтересу для блокування впровадження «простої» упаковки тютюнових виробів в Австралії, оскільки наша держава не експортує тютюнові вироби в Австралію як мінімум з 2005 року. Також Україна заявила, що австралійський закон є дискримінаційним, проте вимоги впровадження «простої» упаковки не є дискримінаційними, оскільки поширюються як на імпортерів, так і на місцевих виробників[6].

Насправді позов проти Австралії в СОТ став наслідком лобістського втручання в зовнішню політику з боку транснаціональних корпорацій Philip Morris International Ukraine і British American Tobacco Ukraine. Як стало відомо з матеріалу американської газети The New York Times[7], згодом прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк повідомив, що поштовхом для позову проти Австралії послужила скарга з Торгової палати США (The U.S. Chamber of Commerce). Також в матеріалі вказувалося, що справа має корупційну складову. Юрист Олена Омельченко у своїй статті на «Українській правді»[8] повідомила, що до ініціювання спору також причетні українська асоціація виробників тютюнових виробів «УКРТЮТЮН», «Союз оптовиків і виробників алкоголю та тютюну», «Укргорілка», Українська торгово-промислова конфедерація. Один із провідних світових фахівців у сфері міжнародної торгівлі, американський юрист Гері Горлік в інтерв’ю[9] журналісту Юрію Панченку для видання «Українська правда» висловив думку, що жодна з країн, де розташовані головні офіси транснаціональних тютюнових корпорацій (США, Великобританія, Японія), не виступила проти австралійського закону, тому що тютюнова індустрія не змогла пролобіювати подібні заходи в цих державах. Гері Горлік підкреслив, що в Женеві ні для кого не секрет, що український позов пролобійований тютюновою індустрією.

У березні 2015 року за запитом Центру громадянського представництва «Життя» питання торгової суперечки проти Австралії було винесено на розгляд Комітетом ВРУ з питань закордонних справ. На засіданні комітету на підтримку суперечки виступили керівниця управління співробітництва з СОТ МЕРТ Світлана Зайцева, а також Олена Зеркаль, яка на той час обіймала посаду заступника міністра закордонних справ з питань євроінтеграції. Зеркаль заявила, що суперечка суто технічна та є майданчиком для отримання досвіду[10]. До призначення на державну службу Олена Зеркаль два роки працювала старшим менеджером з корпоративних зв’язків ПрАТ «АТ тютюнова компанія Вritish Аmerican Тobacco – Прилуки».

Ще одна обставина, що добре демонструє реальних ініціаторів позову з боку України, — це фінансове забезпечення участі в суперечці. Наприклад, колишній прем’єр-міністр Австралії повідомила британському виданню The Guardian, що для австралійського уряду участь у суперечці обійшлася в десятки мільйонів доларів[11]. Однак українська чиновниця МЕРТ Світлана Зайцева під час засідання згаданого вище комітету ВРУ намагалася переконувати, що для України участь у цьому процесі нічого не коштувала[12]. Втім ці заяви були спростовані розслідуваннями інформаційного агентства Reutеrs[13] та американського видання FairWarning, які повідомили, що фінансову і технічну підтримку України в цій справі забезпечує транснаціональна тютюнова корпорація British American Tobacco, колишній роботодавець Олени Зеркаль.

З моменту ініціювання Україною суперечки до її призупинення змінилося чотири міністри економічного розвитку і торгівлі (Петро Порошенко, Ігор Прасолов, Павло Шеремета, Айварас Абромавічус[14]). Українські громадські активісти розгорнули адвокаційну кампанію за припинення суперечки[15]. У травні 2014 року активісти зустрілися з Павлом Шереметою, який на той час був міністром МЕРТ. Він пообіцяв докласти зусиль для відкликання позову[16], але, попри це, ситуація так і не була вирішена.

Однак завдяки успішній адвокаційній кампанії прем’єр-міністр Арсеній Яценюк (27 лютого 2014 року — 14 квітня 2016 року) 20 травня 2015 року доручив Айварасу Абромавічусу, який на той час обіймав посаду міністра МЕРТ, розібратися в ситуації[17]. Щойно тютюнові компанії побачили, що можуть втратити контроль над ситуацією, спротив індустрії відразу ж активізувався. В українських медіа з’явилися замовні публікації (див. статтю Сергія Шуліки у виданні LB.ua[18]), а голова Американської торгової палати (АСС) направив листа на підтримку суперечки на ім’я міністра Айвараса Абромавічуса (див. матеріал на «РБК-Україна»[19]). За повідомленням «РБК-Україна», на стороні тютюнових компаній виступили також Міністерство закордонних справ, Міністерство юстиції та Міністерство аграрної політики[20].

Проте 28 травня 2015 року, завдяки консолідованим зусиллям громадськості, Україна направила в СОТ листа щодо призупинення провадження в справі проти Австралії[21]. Інші країни, такі як Куба та Гондурас, продовжили торговельну суперечку, однак вихід із суперечки України, яка спочатку була її ініціатором, зіграв важливу роль — і в 2018 році Австралія виграла суперечку, підтвердивши своє право на стандартизовану упаковку тютюнових виробів. Як зазначила в своїй статті на «Українській правді»[22] юрист Олена Омельченко, це рішення стало першим в історії СОТ, коли група експертів, що розглядала суперечку, відхилила всі без винятку вимоги держав-позивачів.

Таким чином, Україна стала інструментом просування комерційних інтересів у руках транснаціональних тютюнових корпорацій. У такій ситуації імідж держави на міжнародній арені був принесений в жертву заради збереження прибутку тютюнових виробників в Австралії. Той факт, що Україна не тільки виступила проти свого важливого союзника Австралії в колаборації з корумпованими урядами інших країн, а й першою ініціювала цю суперечку, свідчить про високий ступінь втручання тютюнової індустрії в українські політичні процеси аж до найвищого рівня. Лише завдяки консолідованим та систематичним зусиллям громадськості вдалося домогтися відкликання позову українською стороною. Однак поняття тютюнового втручання в Україні не є чимось абстрактним, у випадку з австралійським кейсом флагманом суперечки виступило МЕРТ (суперечка була ініційована під час повноважень міністра Петра Порошенка). Підтримали позов МЗС (в особі Олени Зеркаль) та на певному етапі — Кабінет Міністрів України, який очолював Прем’єр-міністр Микола Азаров.

[1] Кампанія «Майбутнє без сигарет». «Практическое руководство по разработке законопроекта о простой упаковке табачных изделий, ноябрь 2017». Дата доступу: 02.11.2019. https://www.tobaccofreekids.org/assets/microsites/plainpackaging/Policy-Guides_Plain-Packaging-Toolkit_RU.pdf

[2] Youtube-канал «ITCProject». ITC Project: Plain Packaging of Cigarettes. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.youtube.com/watch?v=j3ygACMbDbg

[3] WHO. GET READY FOR PLAIN PACKAGING. Дата доступу: 02.11.2019. https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/206456/WHO_NMH_PND_16.1_eng.pdf;jsessionid=0A10FEE0859E4E825EE0855376887A18?sequence=1

[4] Український центр контролю над тютюном. Катерина Римаренко. ПРОСТА УПАКОВКА – ТЕМА ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ БЕЗ ТЮТЮНУ 2016. Дата доступу: 02.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/prosta-upakovka-tiema-vsiesvitn-ogho-dnia-biez-tiutiunu-2016

[5] Wikipedia. Plain tobacco packaging. Дата доступу: 02.11.2019. https://en.wikipedia.org/wiki/Plain_tobacco_packaging#

[6] Газета «День». Андрей Скипальский. «Азиатский тигр» борется с курением. Дата доступу: 02.11.2019. https://day.kyiv.ua/ru/article/ekonomika/aziatskiy-tigr-boretsya-s-kureniem

[7] The New York Times. Danny Hakim. U.S. Chamber of Commerce Works Globally to Fight Antismoking Measures. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.nytimes.com/2015/07/01/business/international/us-chamber-works-globally-to-fight-antismoking-measures.html?hp&action=click&pgtype=Homepage&module=first-column-region%20&%20region%20=%20top-news%20&%20WT.nav%20=%20top-news%20&%20_r%20=%200

[8] Європейська правда. Олена Омельченко. Здоров’я важливіше за торгівлю: історичне рішення СОТ. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.eurointegration.com.ua/rus/experts/2018/07/23/7084690/

[9] Європейська правда. ЮРІЙ ПАНЧЕНКО. Гері Горлік: Терпіння членів СОТ щодо Росії поступово вичерпується. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.eurointegration.com.ua/interview/2015/06/3/7034392/

[10] Тексти.org.ua. Тютюнове лобі в уряді зриває співпрацю між Україною і Австралією. Дата доступу: 02.11.2019. http://texty.org.ua/pg/article/textynewseditor/read/59704/Tutunove_lobi_v_uradi_Druzhba_druzhboj_?fbclid=IwAR2UBHozVVIm1xwvtLWdRdOZNd37JoQYEy6gMaY8FUiPSmYABxcfxam8-HE

[11] The Guardian. Helen Davidson. Indonesia granted right to challenge Australia’s plain-packaging laws. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.theguardian.com/world/2014/mar/27/indonesia-granted-right-to-challenge-australias-plain-packaging-laws

[12] Тексти.org.ua. Тютюнове лобі в уряді зриває співпрацю між Україною і Австралією. Дата доступу: 02.11.2019. http://texty.org.ua/pg/article/textynewseditor/read/59704/Tutunove_lobi_v_uradi_Druzhba_druzhboj_?fbclid=IwAR2UBHozVVIm1xwvtLWdRdOZNd37JoQYEy6gMaY8FUiPSmYABxcfxam8-HE

[13] Reuters. Stephanie Nebehay. Australia says big tobacco aiding WTO challengers. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.reuters.com/article/us-trade-tobacco/australia-says-big-tobacco-aiding-wto-challengers-idUSBRE84M0IO20120523

[14] Вікіпедія. Список міністрів економіки України. Дата доступу: 02.11.2019. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA_%D0%BC%D1%96%D0%BD%D1%96%D1%81%D1%82%D1%80%D1%96%D0%B2_%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D1%96%D0%BA%D0%B8_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8

[15] Фейсбук-сторінка: Oksana Totovytska. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.facebook.com/oksana.totovytska/posts/750370281747933

[16] Центр демократії та верховенства права. Громадськість вітає рішення Міністра А. Абромавичуса відкликати позов із СОТ проти Австралії щодо маркування упаковки сигарет. Дата доступу: 02.11.2019. https://cedem.org.ua/news/gromadskist-vitaye-rishennya-ministra-a-abromavychusa-vidklykaty-pozov-iz-sot-proty-avstraliyi-shhodo-markuvannya-upakovky-sygaret/

[17] LB.ua. Яценюк предложил прекратить сигаретную тяжбу против Австралии. Дата доступу: 02.11.2019. https://lb.ua/economics/2015/05/20/305539_yatsenyuk_predlozhil_prekratit.html; Фейсбук-сторінка: Andriy Skipalskyi. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.facebook.com/skipalskyi.andriy/posts/10206893704885224

[18] LB.ua. Сергій Шуліка. Американська та європейська інвестиційні спільноти приголомшені: чиновники хочуть зганьбити Україну? Дата доступу: 02.11.2019. https://ukr.lb.ua/economics/2015/05/22/305868_amerikanska_ievropeyska.html

[19] РБК-Україна. Американські інвестори просять Україну продовжити розгляд спору з Австралією. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.rbc.ua/rus/news/amerikanskie-investory-prosyat-ukrainu-prodolzhit-1432532210.html

[20] РБК-Україна. Американські інвестори просять Україну продовжити розгляд спору з Австралією. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.rbc.ua/rus/news/amerikanskie-investory-prosyat-ukrainu-prodolzhit-1432532210.html

[21] Офіційний веб-сайт Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. Мінекономрозвитку припиняє спір України з Австралією в рамках СОТ. Дата доступу: 02.11.2019. http://www.me.gov.ua/News/Detail?lang=uk-UA&id=68854c56-34a1-4b0f-9424-b9ea481bc500&title=MinekonomrozvitkuPripiniaSpirUkrainiZAvstraliiuVRamkakhSot

[22] Європейська правда. Олена Омельченко. Здоров’я важливіше за торгівлю: історичне рішення СОТ. Дата доступу: 02.11.2019. https://www.eurointegration.com.ua/rus/experts/2018/07/23/7084690/