Із розвитком технологій на ринку з’являються нові тютюнові вироби, такі як електронні сигарети (так звані «вейпи») та системи для нагрівання тютюну, які виробники просувають як продукти «зниженого ризику»[1]. На тлі скорочення поширеності куріння звичайних сигарет, ці вироби повертають куріння у статус суспільної норми та набувають усе більшої популярності, зокрема серед підлітків та молодих людей.

Електронні сигарети — це електронні портативні пристрої для нагрівання рідини (з нікотином або без), що генерують пару, яку вдихає курець. Провідні організації з охорони здоров’я, як-от: Всесвітня організація охорони здоров’я (WHO), Агенція з контролю за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA) при Міністерстві охорони здоров’я і соціальних служб США, Європейське респіраторне товариство (ERS), Міжнародний Союз із боротьби з туберкульозом та легеневими захворюваннями (the UNION) — не рекомендують використовувати електронні сигарети як засіб відмови від куріння[2]. Найбільша небезпека цих виробів полягає в тому, що бракує даних про те, як саме їх вживання впливає на організм курців та людей навколо[3]. За твердженням японських вчених[4], в електронних сигаретах може міститися в 10 разів більше небезпечних канцерогенів, ніж у звичайних сигаретах. Крім того, в деяких брендах електронних сигарет рівень вмісту певних речовин, що викликають рак, так само високий, як і в димі сигарет[5]. Таким чином, пара електронних сигарет є небезпечною як для активних, так і для пасивних курців. Ще однією небезпекою є те, що в Україні здебільшого пляшечки з рідиною не містять інформації про склад рідини та попередження про ризики для здоров’я[6]. Водночас деякі виробники додають невеликі концентрації нікотину до «безнікотинових» рідин, що може призвести до виникнення залежності[7]. Восени 2019 року про небезпеку електронних сигарет заговорили по всьому світу[8] після того, як у США не менше 42 людей (станом на 13 листопада 2019 року[9]) померли від важкої хвороби легенів. Також смертельний випадок був зафіксований у Бельгії[10].

Дослідження показали, що ті, хто вживає електронні сигарети, кидають курити рідше, ніж люди, які їх не вживають[11]. До того ж підлітки, які курять електронні сигарети, більш схильні почати курити звичайні сигарети[12].

Ще один відносно новий продукт — так звані системи для нагрівання тютюну. Це спеціальні сигарети, що нагріваються за допомогою пристроїв до певної температури, внаслідок чого утворюється аерозоль, який вдихається курцем. Всесвітня організація охорони здоров’я не визнає тютюнові вироби для нагрівання (ТВН) безпечними для здоров’я та наголошує, що на сьогодні немає жодних достовірних доказів, які б свідчили про менший рівень шкоди цих виробів[13]. Переважну більшість досліджень, які говорять про зменшений рівень шкідливих речовин у диму, що утворюється при курінні тютюнових виробів для нагрівання, порівняно зі звичайними сигаретами, було виконано на замовлення тютюнових корпорацій і з певними маніпуляціями, тому результати цих досліджень викликають сумніви[14]. Усі тютюнові вироби для нагрівання містять нікотин та викликають залежність.

Згідно з даними Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну (GYTS 2017[15]), 18,4%[16] школярів у віці 13-15 років (22,6% серед хлопців, 14% серед дівчат) станом на 2017 рік були постійними споживачами електронних сигарет, 40,3% юнацтва хоча б раз вживали електронні сигарети. Можна абсолютно точно стверджувати, що такий високий відсоток вживання електронних сигарет молоддю викликаний агресивним маркетингом, спрямованим на підлітків, і відсутністю законодавчого регулювання цього ринку. Ця продукція продається без вікових обмежень, взагалі не обкладається акцизом, на неї не поширюється законодавство про заборону реклами тютюнових виробів тощо. Єдине питання, яке врегульоване в національному законодавстві, — це заборона куріння електронних сигарет у громадських місцях[17]. Однак внаслідок відсутності законодавчого регулювання досить часто електронні пристрої не мають відповідних сертифікатів якості, а рідини — належного маркування. Особливо небезпечно, коли електронні сигарети використовують діти та підлітки, які не усвідомлюють усіх ризиків та не дотримуються правил техніки безпеки.

Сьогодні на українському ринку представлено два бренди систем для нагрівання тютюну — iQOS та Glo[18]. Виробником iQOS є Philip Morris International, виробником Glo — British American Tobacco. За результатами омнібусу, проведеного у лютому 2019 року[19], тютюнові вироби для електронного нагрівання протягом останнього року курили 4% курців. Серед тих, хто не курить сигарети, всі ці вироби вживали менш ніж 1% опитаних. Проте за даними дослідження «Європейське опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин — ESPAD», станом на 2019 рік 7,4% підлітків у віці 15-16 років повідомили про досвід використання пристроїв для нагрівання тютюну[20].

Варто зазначити, що, ймовірно, через втручання тютюнової індустрії ТВН були виведені з законодавчого регулювання з формальних причин, внаслідок чого цей тютюновий продукт, який є небезпечним для здоров’я, представлений на ринку без відповідних обмежень. Експерт у сфері контролю над тютюном Андрій Скіпальський зазначив[21], що незважаючи на те, що відповідно до Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ) ТВН відповідають визначенню тютюнових продуктів, в Україні ТВН визначені як «тютюно-місткі продукти», тобто це абсолютно новий тип продуктів, що відсутній у чинному законодавстві. Тому їх продаж неповнолітнім, реклама і використання у громадських місцях[22] не заборонені, а пачки не містять графічних попереджень. У той же час податкові органи визнають ТВН як тютюновий виріб, проте сигарети тютюнових виробів для нагрівання оподатковуються акцизом на вагу, а не поштучно, як звичайні сигарети. Внаслідок цього ставка акцизу на стіки в 3,5 рази менша, ніж на сигарети. Експерти в сфері контролю над тютюном стверджують, що тютюнові компанії спеціально називають стіки тютюном для нагрівання, а не сигаретами — для того щоб мінімізувати оподаткування, маніпулюючи законодавством щодо регулювання тютюнової продукції. Через різницю в підході до оподаткування тільки в 2018 році бюджет України недоотримав 474,2 млн грн у вигляді акцизів на стіки тютюнових виробів для нагрівання[23].

Чималу роль у просуванні на ринку тютюнових виробів для нагрівання та електронних сигарет грають окремі представники «третього сектору» та медичної спільноти, які поширюють неправдиву інформацію про нібито безпеку або меншу шкоду від вживання цих продуктів. Це здійснюється за допомогою публікацій в медіа, проведення публічних заходів з тиражуванням відповідних меседжів, проведення псевдодосліджень. Подібні технології, що мають на меті залучити до вживання ТВН і електронних сигарет нових клієнтів, широко застосовуються за кордоном[24], а також трапляються і в Україні.

Так, псевдодослідження, в яких стверджується, що перехід на електронні сигарети нібито дозволяє скоротити ризики для здоров’я і уникнути деякого шкідливого впливу, викликаного вживанням звичайних сигарет, проводили Інститут кардіології ім. Стражеска[25] і громадська організація «Нові технології для здоров’я»[26]. ГО «Нові технології для здоров’я», крім того, тиражувала й іншу інформацію про нібито «меншу шкоду» електронних сигарет[27]. Популяризацією вживання електронних сигарет та критикою ініціатив із врегулювання цього ринку займається журнал «Новое время», в якому регулярно з’являються відповідні статті[28]. Питання використання нових технологій тютюновою промисловістю з метою «мінімізації шкоди здоров’ю» порушувалося щонайменше на двох конференціях: у жовтні 2017 року під час міжнародної конференції «Боротьба з факторами ризику як універсальна стратегія покращення здоров’я населення» в Києві[29] (організатор — «Нові технології для здоров’я») і у вересні 2018 року під час конференції «Здоров’я міста в епоху змін» в Одесі (організатор — «Knowledge-Action-Change», яка отримує фінансування від фонду «Foundation for a Smoke-Free World», заснованого тютюновою корпорацією Philip Morris International[30])[31].

Як зазначила в своїй статті[32] медіакоординатор Центру громадянського представництва «Життя» Оксана Тотовицька, поява ТВН і електронних сигарет — це свого роду відповідь тютюнової індустрії на сучасні світові тренди, які полягають в усвідомленні важливості здорового способу життя, включно з відмовою від куріння. Просування нових технології з боку тютюнових виробників має на меті утримання клієнтів та прибутку, а не мінімізацію шкоди для громадського здоров’я.

Найбільшими компаніями-виробниками електронних сигарет[33], а також тютюнових виробів для нагрівання володіють відомі в усьому світі тютюнові корпорації. Одним із таких прикладів є американська компанія JUUL labs, яка в червні 2019 року офіційно вийшла на український ринок[34]. Варто зазначити, що один з найбільших тютюнових дистриб’юторів у США — Altria Group, яка є материнською компанією Philip Morris USA, — у 2018 році придбала 35% акцій JUUL[35]. Новим генеральним директором компанії є К.К. Кростуейт, який до цього працював виконавчим директором з розвитку в компанії Altria Group[36].

Про реальні наміри виробників нових продуктів для куріння свідчить і те, що всупереч офіційним заявам, маркетингові технології, що застосовуються для популяризації цієї продукції, спрямовані на дітей та підлітків і зовсім не мають на меті захист громадського здоров’я. У той же час дослідження говорять про те, що неповнолітні, які вживали електронні сигарети, більшою мірою схильні почати курити звичайні сигарети[37]. Також у цьому контексті вельми показовим є кейс JUUL[38]. Агенція з контролю за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA) при Міністерстві охорони здоров’я і соціальних служб США звинуватила компанію в тому, що вона так само, як і тютюнові корпорації, використовує агресивну рекламу, спрямовану на підлітків. Контрольні органи провели в офісі компанії перевірку, в результаті якої було вилучено документи для розслідування.

Показово, що, як повідомляють ЗМІ[39], один зі співробітників компанії, Арі Аткінс, в інтерв’ю для видання The Verge[40] заявив, що компанія не стурбована звиканням, яке викликають електронні сигарети, і не намагається розробити продукт для боротьби з курінням. Також Аткінс повідомив, що питання громадського здоров’я не цікавлять компанію. Ще один представник компанії, продуктовий директор Джеймс Монсі, в інтерв’ю газеті San Jose Mercury News[41] розповів, що завдання JUUL — створити продукт, що продається, а не зменшити число курців. В інших інтерв’ю[42] Монсі заявляв, що електронні сигарети орієнтовані не тільки на курців звичайних сигарет, а отже — вони орієнтовані і на людей, які раніше не курили.

Аналогічна ситуація — з тютюновими виробами для нагрівання. Меттью Л. Маєрс, президент «Campaign for tobacco-free kids», оприлюднив заяву, в якій говориться, що, згідно з дослідженнями, компанія Philip Morris International, що виробляє IQOS, використовує для просування цього пристрою агресивну рекламу, орієнтовану на молодь.

Крім застосування несумлінних маркетингових стратегій, представники тютюнової індустрії докладають зусиль для того, щоб не допустити прийняття законодавчого регулювання ринку нової продукції тютюнової індустрії. Так, законопроєкт № 2820, який передбачав комплексне регулювання ринку електронних сигарет, так і не був проголосований у першому читанні, зокрема й через втручання тютюнової індустрії[43]. Крім того, представники тютюнових корпорацій виступають проти підвищення акцизів на ТВН до рівня звичайних сигарет (нині акциз на ТВН в 3,5 рази нижчий, ніж на сигарети)[44].

Отже, тютюнові вироби для нагрівання і електронні сигарети — це не спосіб відмови від куріння або зменшення шкоди здоров’ю, а продуманий маркетинговий хід тютюнової індустрії, яка таким чином обходить законодавство в багатьох країнах, щоб мати змогу рекламувати ці тютюнові вироби. Про це свідчить безліч фактів. Перш за все, виробниками цих продуктів є відомі тютюнові компанії. Незважаючи на те, що нові продукти позиціонуються як альтернатива звичайним сигаретам, а отже — повинні представляти для них конкуренцію, тютюнова індустрія ніколи не тільки не боролася з поширенням ТВН і електронних сигарет, але й сама їх популяризує. Однак основна проблема поширення нових продуктів полягає в тому, що їх виробники вводять клієнтів в оману: ця продукція не тільки не зменшує шкоду для здоров’я, але в низці випадків може збільшувати цю шкоду, порівняно з сигаретами, аж до смертельних випадків.

[1] Європейська правда. Др. Кріс Проктор. Не всі засоби для вейпінгу однакові — впровадження стандартів зменшення шкоди. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.eurointegration.com.ua/experts/2019/08/29/7100152/

[2] КОРОТКИЙ ОГЛЯД ДЛЯ МЕДИЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ. ЕЛЕКТРОННІ СИГАРЕТИ, СИСТЕМИ ДЛЯ НАГРІВАННЯ ТЮТЮНУ ТА КАЛЬЯНИ: ЩО ВАРТО ЗНАТИ? Дата доступу: 29.11.2019. http://stopsmoking.org.ua/wp-content/uploads/2019/06/Booklet_Novel_Products_Final.pdf

[3] Сніданок з 1+1. Шкода електронних сигарет. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.youtube.com/watch?v=LkxXu7Zr_ws

[4] ZN.UA. Электронные сигареты могут содержать в 10 раз больше вредных веществ, чем обычные — ученые. Дата доступу: 29.11.2019. https://zn.ua/UKRAINE/elektronnye-sigarety-mogut-soderzhat-v-10-raz-bolshe-vrednyh-veschestv-chem-obychnye-uchenye-160146_.html

[5] Український центр контролю над тютюном. Оксана Тотовицька. НОВЕ ПОКОЛІННЯ СИГАРЕТ — НОВЕ ПОКОЛІННЯ ЗАЛЕЖНОСТІ. Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/resource/zmi-pro-tiutiun/novie-pokolinnia-sighariet-novie-pokolinnia-zaliezhnosti

[6] Nicotine & Tobacco Research, Volume 17, Issue 10, October 2015, Pages 1247–1254. Ashley N. Sanders-Jackson, PhD, Andy S. L. Tan, MBBS, MBA, MPH, PhD, Cabral A. Bigman, PhD, Lisa Henriksen, PhD. Knowledge About E-Cigarette Constituents and Regulation: Results From a National Survey of U.S. Young Adults. Дата доступу: 29.11.2019. https://academic.oup.com/ntr/article-abstract/17/10/1247/1027980; Українська правда. Вейпінг допомагає позбутися нікотинової залежності: правда чи міф. Дата доступу: 29.11.2019. https://life.pravda.com.ua/health/2019/10/17/238579/?fbclid=IwAR2oSqczOPwJ4qTxKgHUBqnnzDSWW3-ml4S0NMpB9WQpXo3SzZV6kmXN3H4

[7] Wiley Online Library. Emily Chivers  Maxine Janka  Peter Franklin  Benjamin Mullins  Alexander Larcombe. Nicotine and other potentially harmful compounds in “nicotine‐free” e‐cigarette liquids in Australia. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.5694/mja2.12059#accessDenialLayout

[8] BFM.ru. Основатели Juul больше не миллиардеры, а рынок вейпов в России стагнирует. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.bfm.ru/news/426317

[9] CDC. Outbreak of Lung Injury Associated with the Use of E-Cigarette, or Vaping, Products. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.cdc.gov/tobacco/basic_information/e-cigarettes/severe-lung-disease.html?fbclid=IwAR04uY6zzGq86KnsbOsx0bjqM9vaRgZNzncCs2pbuUMwfrjXzeyKFyU_qzg

[10] «24.Здоров’я». Анастасія Кушпіт. В Бельгії від куріння вейпа помер підліток. Дата доступу: 29.11.2019. https://24tv.ua/health/v_belgiyi_vid_kurinnya_veypa_pomer_pidlitok_n1234361?fbclid=IwAR0k1U7onfF6QQv32YJql-0N9MnSOimsJ2PihRdLqPaW5mprQcfG7uMmSyo

[11] Center for Tobacco Control Research and Education, University of California San Francisco, San Francisco, California. Margarete C. Kulik, PhD, Nadra E. Lisha, PhD, Stanton A. Glantz, PhD. E-cigarettes Associated With Depressed Smoking Cessation: A Cross-sectional Study of 28 European Union Countries. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.ajpmonline.org/article/S0749-3797(17)30749-3/fulltext#s0045; UCSF. Stanton A. Glantz, PhD. E-cigarette users in Europe (including England) are less likely to quit smoking conventional cigarettes: Results challenge PHE recommendation that e-cigarettes be used in hospitals. Дата доступу: 29.11.2019. https://tobacco.ucsf.edu/e-cigarette-users-europe-including-england-are-less-likely-quit-smoking-conventional-cigarettes-results-challenge-phe-recommendation-e-cigarettes-be-used-hospitals

[12] Український центр контролю над тютюном. Оксана Тотовицька. НОВЕ ПОКОЛІННЯ СИГАРЕТ — НОВЕ ПОКОЛІННЯ ЗАЛЕЖНОСТІ. Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/resource/zmi-pro-tiutiun/novie-pokolinnia-sighariet-novie-pokolinnia-zaliezhnosti; Dailymail. MIA DE GRAAF. Dangers of e-cigarettes: Teenagers who vape ARE more likely to smoke real cigarettes. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.dailymail.co.uk/health/article-6231359/Dangers-e-cigarettes-Teenagers-vape-likely-smoke-real-cigarettes.html

[13] WHO. Heated tobacco products (HTPs) information sheet. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.who.int/tobacco/publications/prod_regulation/heated-tobacco-products/en/

[14] Reuters. Scientists describe problems in Philip Morris e-cigarette experiments. TOM LASSETER, PARITOSH BANSAL, THOMAS WILSON, AMI MIYAZAKI, DUFF WILSON and ADITYA KALRA. Дата доступу: 29.11.2019.  https://www.reuters.com/investigates/special-report/tobacco-iqos-science/

[15] The Global Youth Tobacco Survey, Ukraine 2017, FACT SHEET. Дата доступу: 29.11.2019. https://moz.gov.ua/uploads/1/8546-ukraine_gyts_2017_factsheet_ages_13_15_final_4_2_2018_508tagged_1.pdf

[16] Центр громадянського представництва «Життя». ЕЛЕКТРОННІ СИГАРЕТИ ТА ЇХ РЕГУЛЮВАННЯ В УКРАЇНІ. Дата доступу: 29.11.2019. https://drive.google.com/file/d/1KcCfBypC5kj9sxTOMQOABXg312-8NObm/view

[17] «24.Здоров’я». Анна Косинська. Електронні сигарети: усе, що треба знати про їх ринок в Україні. Дата доступу: 29.11.2019. https://24tv.ua/health/elektronni_sigareti_use_shho_treba_znati_pro_yih_rinok_v_ukrayini_n734186; Центр громадянського представництва «Життя». ЕЛЕКТРОННІ СИГАРЕТИ ТА ЇХ РЕГУЛЮВАННЯ В УКРАЇНІ. Дата доступу: 29.11.2019. https://drive.google.com/file/d/1KcCfBypC5kj9sxTOMQOABXg312-8NObm/view

[18] КОРОТКИЙ ОГЛЯД ДЛЯ МЕДИЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ. ЕЛЕКТРОННІ СИГАРЕТИ, СИСТЕМИ ДЛЯ НАГРІВАННЯ ТЮТЮНУ ТА КАЛЬЯНИ: ЩО ВАРТО ЗНАТИ? Дата доступу: 29.11.2019. http://stopsmoking.org.ua/wp-content/uploads/2019/06/Booklet_Novel_Products_Final.pdf

[19] Український центр контролю над тютюном. ПОШИРЕНІСТЬ КУРІННЯ В УКРАЇНІ НЕ ЗМЕНШИЛАСЬ — АНТИТЮТЮНОВІ ЗАКОНИ НА ЧАСІ! Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/poshirienist-kurinnia-v-ukrayini-nie-zmienshilas-antitiutiunovi-zakoni-na-chasi

[20] «Європейське опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин — ESPAD», 2019 р. Дата доступу: 05.12.2019. https://www.unicef.org/ukraine/en/media/2521/file/ESPAD_2019_ukr.pdf

[21] Фейсбук-сторінка: Andriy Skipalskyi. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.facebook.com/skipalskyi.andriy/posts/10217401402811105

[22] Український центр контролю над тютюном. 80% УКРАЇНСЬКИХ ЗАКЛАДІВ РЕСТОРАННОГО ГОСПОДАРСТВА ДОТРИМУЮТЬСЯ АНТИТЮТЮНОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА. Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/80-ukrayins-kikh-zakladiv-riestorannogho-ghospodarstva-dotrimuiut-sia-antitiutiunovogho-zakonodavstva

[23] Український центр контролю над тютюном. БЮДЖЕТ НЕДООТРИМАВ 472 МІЛЬЙОНІВ ГРИВЕНЬ У 2018 РОЦІ ЧЕРЕЗ МАНІПУЛЯТИВНЕ ОПОДАТКУВАННЯ ТЮТЮНОВИХ ВИРОБІВ ДЛЯ НАГРІВАННЯ. Дата доступу: 29.11.2019.http://tobaccocontrol.org.ua/news/biudzhiet-niedootrimav-472-mil-ioniv-ghrivien-u-2018-rotsi-chieriez-manipuliativnie-opodatkuvannia-tiutiunovikh-virobiv-dlia-naghrivannia

[24] Голос Америки. Ілона Войтович. #ВТемі: Чи то традиційна цигарка чи то електронна сигарета — куріння вбиває! Дата доступу: 29.11.2019. https://ukrainian.voanews.com/a/vaping-kills-vtemi-igtv/5070005.html

[25] Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 11-12 (408-409), червень 2017 р. Е.А. Кваша, О.В. Срибная, И.П. Смирнова, И.В. Третяк, А.А. Бородай. Оценка влияния электронных систем доставки никотина на риск сердечно-сосудистых заболеваний на основе функции эндотелия и определяющих ее факторов. Дата доступу: 29.11.2019. http://health-ua.com/article/29503-otcenka-vliyaniya-elektronnyh-sistem-dostavki-nikotina-na-risk-serdechnosos; Espreso.tv. Електронні сигарети та системи нагріву тютюну скорочують ризик серцево-судинних захворювань, — дослідження. Дата доступу: 29.11.2019. https://espreso.tv/news/2017/07/20/elektronni_sygarety_ta_systemy_nagrivu_tyutyunu_skorochuyut_ryzyk_sercevo_sudynnykh_zakhvoryuvan_doslidzhennya

[26] Фейсбук-сторінка. Нові технології для здоров’я. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.facebook.com/newhealthtech/posts/1262874187155029

[27] Фейсбук-сторінка. Нові технології для здоров’я. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.facebook.com/newhealthtech/posts/884086401700478

[28] «Новое время». Електронна пара: міфи і факти про ризики вейпів. Дата доступу: 29.11.2019. https://nv.ua/biz/markets/elektronnyy-par-mify-i-fakty-o-riskah-veypov-50053565.html; «Новое время». Артем Сорокін. Електронні сигарети та здоров’я українців. Що не так із новою постановою МОЗ. Дата доступу: 29.11.2019. https://nv.ua/ukr/biz/experts/yak-kinuti-kuriti-novini-ukrajini-50038355.html

[29] Український центр контролю над тютюном. ЗВЕРНЕННЯ ДО ОРГАНІЗАТОРІВ КОНФЕРЕНЦІЇ «БОРОТЬБА З ФАКТОРАМИ РИЗИКУ ЯК УНІВЕРСАЛЬНА СТРАТЕГІЯ ПОКРАЩЕННЯ ЗДОРОВ’Я НАСЕЛЕННЯ». Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/zvierniennia-do-orghanizatoriv-konfierientsiyi-borot-ba-z-faktorami-riziku-iak-univiersal-na-stratieghiia-pokrashchiennia-zdorov-ia-nasieliennia

[30] Tobacco Tactics. Foundation for a Smoke-Free World. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.tobaccotactics.org/index.php?title=Foundation_for_a_Smoke-Free_World

[31] Український центр контролю над тютюном. СЕРЕД ОРГАНІЗАТОРІВ КОНФЕРЕНЦІЇ «ЗДОРОВ’Я МІСТА В ЕПОХУ ЗМІН» АГЕНТИ ТЮТЮНОВОЇ ІНДУСТРІЇ. Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/sieried-orghanizatoriv-konfierientsiyi-zdorov-ia-mista-v-iepokhu-zmin-aghienti-tiutiunovoyi-industriyi

[32] Український центр контролю над тютюном. Оксана Тотовицька. НОВЕ ПОКОЛІННЯ СИГАРЕТ — НОВЕ ПОКОЛІННЯ ЗАЛЕЖНОСТІ. Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/resource/zmi-pro-tiutiun/novie-pokolinnia-sighariet-novie-pokolinnia-zaliezhnosti

[33] Український центр контролю над тютюном. Оксана Тотовицька. НОВЕ ПОКОЛІННЯ СИГАРЕТ — НОВЕ ПОКОЛІННЯ ЗАЛЕЖНОСТІ. Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/resource/zmi-pro-tiutiun/novie-pokolinnia-sighariet-novie-pokolinnia-zaliezhnosti

[34] «Новое время». Артем Ільїн. Ми не будемо співпрацювати з відомими українцями — генеральний менеджер JUUL в СНД. Дата доступу: 29.11.2019. https://nv.ua/biz/markets/veypy-juul-lider-amerikanskogo-rynka-v-ukraine-intervyu-50028654.html; Фейсбук-сторінка. Коаліція «За вільну від тютюнового диму Україну». Дата доступу: 29.11.2019. https://www.facebook.com/smokefreeukraine/posts/2281174381958184

[35] Фейсбук-сторінка: Агія Загребельська. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.facebook.com/groups/126537784429303/permalink/826059937810414/

[36] Информатор. Генеральный директор Juul уходит в отставку из-за смертей от электронных сигарет в США. Дата доступу: 29.11.2019. https://tech.informator.ua/2019/09/26/generalnyj-direktor-juul-uhodit-v-otstavku-iz-za-smertej-ot-elektronnyh-sigaret-v-ssha/

[37] The Health and Medicine Division. Public Health Consequences of E-Cigarettes, January 23, 2018. Дата доступу: 29.11.2019. http://nationalacademies.org/hmd/Reports/2018/public-health-consequences-of-e-cigarettes.aspx

[38] Vc.ru. Евгений Делюкин. Какой ценой производитель электронных сигарет Juul за три года захватил 75% рынка США и вырос с нуля до $38 млрд. Дата доступу: 29.11.2019. https://vc.ru/story/55856-kakoy-cenoy-proizvoditel-elektronnyh-sigaret-juul-za-tri-goda-zahvatil-75-rynka-ssha-i-vyros-s-nulya-do-38-mlrd

[39] Vc.ru. Евгений Делюкин. Какой ценой производитель электронных сигарет Juul за три года захватил 75% рынка США и вырос с нуля до $38 млрд. Дата доступу: 29.11.2019. https://vc.ru/story/55856-kakoy-cenoy-proizvoditel-elektronnyh-sigaret-juul-za-tri-goda-zahvatil-75-rynka-ssha-i-vyros-s-nulya-do-38-mlrd

[40] The Verge. Nitasha Tiku. Startup behind the Lambo of vaporizers just launched an intelligent e-cigarette. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.theverge.com/2015/4/21/8458629/pax-labs-e-cigarette-juul

[41] Techcrunch. Josh Constine. How Juul made vaping viral to become worth a dirty $38 billion. Дата доступу: 29.11.2019. https://techcrunch.com/2018/12/22/juul-me-twice-shame-on-you/

[42] Social Underground. Gabriel Montoya. PAX LABS: ORIGINS WITH JAMES MONSEES. Дата доступу: 29.11.2019. https://socialunderground.com/2015/01/pax-ploom-origins-future-james-monsees/

[43] Інформаційно-тематичний ресурс TobaccoTactics. Директива № 2014/40/ЄС.  Дата доступу: 10.01.2020. https://tobaccotactics.tobaccocontrol.org.ua/direktiva-2014-40-yes/direktiva-2014-40-yes-full/

[44] Економічна правда. ГАЛИНА КАЛАЧОВА. А що там з «вейпами»: Як в Україні планують регулювати ринок електронних сигарет. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.epravda.com.ua/rus/publications/2019/10/10/652421/