
«Тедіс Україна» (раніше «Мегаполіс»): історія створення монополії та зв’язок з російським військово-промисловим комплексом
У 2010 році російська компанія «Мегаполіс», що займається дистрибуцією тютюнових виробів, почала виходити на український ринок. За інформацією «Української правди» (див. статтю Сергія Щербини та Сергія Лямця[1]), цей процес забезпечував особисто Віктор Медведчук за дорученням Володимира Путіна. Протягом декількох місяців структури російського мільярдера Ігоря Кесаєва, який є одним із основних власників російського «Мегаполіса», купили підприємства «Вест Тобакко Груп», «Іст Тобакко Груп» і «Поділля Тютюн», які здійснювали оптовий та роздрібний продаж тютюнових виробів. Таким чином, у Тернополі було створено компанію «Мегаполіс Україна». За наступні кілька років «Мегаполіс» скупив практично всі компанії-конкуренти. Як повідомляє «Українська правда», до 2012 року з 60 тютюнових дистриб’юторів в Україні залишився лише один[2]. До складу акціонерів «Мегаполіса» увійшов одеський бізнесмен Борис Кауфман, який пов’язаний з олігархічним кланом Віктора Януковича[3]. Крім того, за інформацією журналістів «1+1», інтереси Януковича в «Мегаполісі» представляв олігарх Олександр Грановський[4]. Після Майдану «недоторканність» «Мегаполісу» змогли забезпечити близькі бізнес-стосунки Бориса Кауфмана з екс-главою адміністрації президента Борисом Ложкіним[5].
Проте якщо питання щодо дотримання антимонопольного законодавства вдалося тимчасово зам’яти, то наявність серед акціонерів російського олігарха Ігоря Кесаєва приховати не вийшло. Ігор Кесаєв є власником заводу ім. Дегтярьова, що виробляє зброю та екіпірування для збройних сил РФ, зокрема й ті, які були використані під час військової операції по анексії Криму та наразі продовжують використовуватися на сході України[6]. Крім того, Кесаєв є президентом благодійного фонду «Моноліт», що спеціалізується на наданні фінансової, медичної та інших видів допомоги співробітникам ФСБ РФ[7]. Як повідомляє «ТСН»[8], у 2016 році на хвилі суспільного резонансу активісти заблокували представництва компанії в шести містах України. Після цього представники компанії публічно заперечували будь-який зв’язок з російським «Мегаполісом». Так, в одному з інтерв’ю ресурсу «ЛІГА.net» директор компанії Іван Бей заявив, що кінцевими бенефіціарами компанії є громадяни України, Ірландії та Великобританії, і після структурних змін у 2015 році нічого спільного з російським «Мегаполісом» компанія не має[9]. У травні 2016 року «Мегаполіс України» був реструктуризований в «Тедіс Україна».
Показово, що попри збіг у часі ребрендингу з громадською компанією проти «Мегаполіса» та увагою з боку контролюючих органів, офіційно представники компанії цей зв’язок заперечували і пояснили ребрендинг системними змінами[10]. При цьому, за інформацією видання «Українська правда»[11], телеканалу «1+1»[12] та ряду інших ЗМІ, насправді власниками компанії залишилися росіяни. Засновником «Тедіса» стали шість кіпрських офшорів (в даний час чотири[13]), директорами і власниками яких є особи, що мають безпосередній стосунок до російського «Мегаполіса» й особисто Ігоря Кесаєва (з жовтня 2016 року Кесаєв та російський «Мегаполіс» входять до списку санкцій РНБО[14]). Пізніше це підтвердило і розслідування Генеральної Прокуратури[15], в процесі якого було встановлено, що Ігор Кесаєв особисто впливає на призначення ключових керівників у «Тедіс», і всі серйозні рішення узгоджуються з ним[16].
Також серед акціонерів «Тедіса» через кіпрські офшори опинилися Борис Кауфман (див. статтю на «Українській правді»)[17] і народний депутат від партії «Опозиційна платформа – За життя», друг Віктора Медведчука Тарас Козак[18]. Втім, у коментарі «Bihus.Info» Козак повідомив, що є лише номінальним акціонером, при цьому нардеп відмовився повідомляти, кому він передав управління своєю часткою в компанії[19].
Паралельно з цим у 2016 році фігурант кримінальних справ про топ-корупцію, на той час народний депутат України, Роман Насіров пролобіював ухвалення правок до закону про ліцензування[20], яким передбачалося анулювання ліцензій компаній, що мають серед бенефіціарів громадян держави-агресора. Проте правки Насірова забезпечили нерозповсюдження цієї норми на тютюнову сферу та ще кілька сфер, таких як алкоголь, телекомунікації та банківська сфера[21].
Корупція, ухилення від сплати податків, порушення антимонопольного законодавства та виведення грошових коштів у РФ
Народний депутат 8-го скликання Андрій Левус у своєму блозі на ресурсі «Цензор.Нет»[22] пояснив, яким чином «Тедіс» протягом тривалого часу утримує монопольне становище, що дозволяє заробляти десятки мільярдів гривень[23].
Перш за все варто зазначити, що на українському тютюновому ринку працюють чотири транснаціональні корпорації («Філіп Морріс Інтернешнл», Imperial Tobacco, JTI, British American Tobacco). У 2011-2012 роках зазначені корпорації відмовилися продавати тютюнові вироби роздрібним мережам через власних дистриб’юторів та почали реалізовувати продукцію через посередника — компанію «Тедіс»[24]. Також тютюнові виробники відмовилися працювати з іншими дистриб’юторами, крім «Тедіс»[25]. При цьому, як мінімум двоє з чотирьох тютюнових виробників («Філіп Морріс Інтернешнл» та JTI) безпосередньо пов’язані з «Тедіс»: у 2013 році зазначені компанії купили по 20% пакета акцій російського «Мегаполіса». Таким чином, виникла ситуація штучно створеного перебою з постачанням сигарет. Безумовно, така ситуація приносить збитки і самим виробникам, проте тютюнові компанії свідомо на це йдуть для збереження контролю над сферою дистрибуції тютюнових виробів, що дозволяє їм істотно збільшувати прибуток, зловживати монопольним становищем при формуванні цінової політики[26] та централізовано використовувати на всій території держави певні маркетингові тактики. Зокрема, компанія «Тедіс» впровадила в Україні таку форму стимулювання продажів тютюнових виробів як викладка, маркетинговий ефект від якої спрямований переважно на дітей і тих, хто кинув або намагається кинути курити[27].
З 2014 року справу діяльності компанії почав[28] розслідувати Антимонопольний комітет України (далі – АМКУ). Проте в січні 2015 року у відповідь на інформаційний запит АМКУ повідомив, що тоді ще «Мегаполіс» нібито виконав рекомендації Комітету, в зв’язку з чим провадження у справі було закрито[29]. Проблеми у «Тедіса» почалися після відставки Бориса Ложкіна з посади глави Адміністрації Президента в серпні 2016 року. Як повідомляє «УНІАН», у вересні 2016 року ДФС провела масштабні обшуки в офісах і на складах компанії, пов’язані зі звинуваченням в ухиленні від сплати податків з прибутку в 2,3 млрд грн[30]. Через три місяці, в грудні 2016 року АМКУ визнав «Тедіс» монополістом і оштрафував на 431 млн грн, з яких компанія заплатила 300 млн грн[31]. Варто зазначити, що компанія оскаржила рішення АМКУ в судах, проте безуспішно[32].
За кілька місяців до цього Генеральна Прокуратура відкрила кримінальну справу проти акціонерів «Тедіса». Слідство підтвердило, що озброєння, яке виробляє завод Кесаєва, постачається бойовикам ЛНР та ДНР, а частина доходів компанії «Тедіс» спрямована на фінансування тероризму[33]. Крім того, в процесі слідства було встановлено, що Борис Кауфман за домовленістю зі згаданим вище Ігорем Кесаєвим та його бізнес-партнером, також громадянином РФ, Сергієм Кацієвим придбали компанію «Мегаполіс-Україна» і згодом незаконно через фіктивні підприємства вивели з України в РФ 2,51 млрд грн[34]. Також слідство виявило, що «Тедісу» вдалося домогтися монопольного становища на ринку за допомогою масштабних корупційних схем та грубих порушень антимонопольного законодавства. Зокрема, компанія за домовленістю з чотирма тютюновими корпораціями, які працюють в Україні, за допомогою підкупу посадових осіб АМКУ та інших органів державної влади створила барєри, через які на ринок дистрибуції тютюнових виробів не могли вийти інші суб’єкти господарювання. За даними ГПУ, представники компанії «Тедіс» систематично давали хабарі керівництву АМКУ, а штраф у 431 млн грн, згаданий вище, в порівнянні з валовим доходом фірми був безпідставно занижений майже в десять разів[35]. Однак незважаючи на встановлені факти, проти глави АМКУ Юрія Терентьєва, який раніше сам працював у тютюновій компанії JTI[36], і його заступниці Ніни Сидоренко не було порушено кримінальної справи.
На додаток до цього слідство показало, що «Тедіс» використовує кілька схем для ухилення від сплати податків. Так, компанія продає сигарети роздрібним мережам через фіктивні фірми, які купують сигарети у «Тедіс» за вартістю закупівлі у виробників, при цьому значна частина обороту реалізується за готівку без відображення цих операцій[37].
На підприємствах компанії по всій країні було проведено понад 100 обшуків[38]. У квітні 2017 року за клопотанням ГПУ суд заарештував майно та банківські рахунки компанії «Тедіс»[39], а глава МВС Арсен Аваков і екс-генпрокурор Юрій Луценко провели спільний брифінг[40], де вимагали відставки глави АМКУ Терентьєва. Однак уже через місяць арешт було знято, проти чого представник ГПУ в суді не заперечував[41]. До кінця 2017 року кримінальне провадження за більшістю епізодів було закрито, а Юрій Луценко разом з Юрієм Терентьєвим провели зустріч з представниками тютюнових компаній, де було заявлено про відсутність серйозних порушень з боку «Тедіса»[42]. Ймовірно, різка зміна позиції ГПУ може бути пов’язана з тим, що син екс-генпрокурора Юрія Луценка працював у компанії «Тедіс»[43]. За інформацією «Bihus.Info» перед закриттям кримінального провадження люди з оточення Юрія Луценка та Арсена Авакова зустрічалися з Борисом Кауфманом[44].
Щодо АМКУ, лише 10 жовтня 2019 року було винесено рішення[45] по справі «Тедіс». Антимонопольний комітет оштрафував «Тедіс Україна», «Філіп Морріс», Imperial Tobacco, JTI, British American Tobacco за узгоджені антиконкурентні дії на загальну суму 6,5 млрд грн. АМКУ в своєму рішенні вказав, що тютюнові виробники спільно з дистриб’ютором «Тедіса» штучно обмежили суб’єктам господарювання доступ на ринок первинного продажу сигарет, внаслідок чого жодна компанія не може безпосередньо придбати тютюнову продукцію у виробників, покупка є можливою тільки у «Тедіс». Також в рішенні АМКУ зазначається, що тютюнові виробники встановили для потенційних покупців вимоги, яким не відповідає жоден суб’єкт господарювання. При цьому в 2012-2015 роках сама компанія «Тедіс» не відповідала цим вимогам, однак виробники ніяк на це не реагували. Важливо зазначити, що своїм рішенням АМКУ не тільки визнав факт порушень та наклав на порушників штраф, а й зобов’язав їх припинити дії, спрямовані на збереження монопольного становища.
Показово, що напередодні винесення зазначеного рішення компанія «Тедіс» намагалася в судовому порядку заборонити АМКУ накладати штраф на фігурантів справи до отримання результатів судового оскарження нібито процесуальних порушень з боку Комітету. 2 жовтня 2019 року Окружний адміністративний суд Києва (суддя Арсірій Р.О.) своєю ухвалою[46] задовольнив відповідний позов компанії «Тедіс». Варто зазначити, що рішення ОАСК є явно незаконним, оскільки позов щодо оскарження процесуальних порушень на момент винесення рішення поданий не був. Тобто ОАСК вжив заходів забезпечення ще неподаного позову. Проте 9 жовтня 2019 року Господарський суд міста Києва відмовив «Тедісу» в задоволенні аналогічного позову щодо заборони накладати штраф на компанію з боку АМКУ[47]. Як повідомила в коментарі Центру громадянського представництва «Життя» колишня держуповноважена АМКУ Агія Загребельська, така практика свідчить про те, що представники компанії «Тедіс» шукали суддю, який зможе задовольнити їхні вимоги всупереч нормам законодавства.
За повідомленням «Інтерфакс-Україна», представники компаній «Тедіс», «Філіп Морріс», JTI, Imperial Tobacco і British American Tobacco заявили, що не згодні з рішенням АМКУ і планують оскаржити його в суді[48]. При цьому в Imperial Tobacco зазначили, що раніше сам АМКУ надавав «Тедісу» дозвіл на придбання ключових компаній-дистриб’юторів, які працювали на ринку. Разом з тим, Агія Загребельська повідомила[49], що найближчим часом Антимонопольний комітет може відкрити ще одну справу проти «Тедіс», в рамках якої компанія може бути примусова поділена.
Втручання «Тедіс» в законодавчий процес
З метою збереження рівня прибутку представники компанії «Тедіс» за допомогою лобістів у ВРУ втручалися в законодавчий процес щодо встановлення мінімальних роздрібних цін на тютюнові вироби. Так, у 2016 році в розпорядження видання «АНТИКОР» потрапило листування[50] одного з акціонерів «Тедіс» Бориса Кауфмана з Романом Насіровим, з якого видно, що під час прийняття бюджету на 2016 рік Роман Насіров спільно з депутатами 8-го скликання Юрієм Луценком, Ніною Южаніною та Максимом Курячим пролобіювали внесення змін до Податкового Кодексу України щодо встановлення мінімальних роздрібних цін на тютюнові вироби, що забезпечило тютюновим компаніям збереження високого рівня прибутку. Відповідні правки вніс Максим Курячий, а Ніна Южаніна з подачі Юрія Луценка виступала на підтримку цих норм. Також, за інформацією «АНТИКОР»[51], Роман Насіров на засіданні податкового комітету обґрунтував необхідність встановлення мінімальних роздрібних цін. Журналіст Євген Плінський у своєму матеріалі повідомив, що фігуранти цієї переписки заперечують її факт, однак прийняті ВРУ податкові зміни в зазначений період за хронологією повністю відповідають описаним у листуванні процесам[52].
Крім того, видання «АНТИКОР» повідомляє, що представник Бориса Кауфмана обговорював з екс-заступником Міністра фінансів Оленою Макєєвою схему штучного завищення мінімальних роздрібних цін шляхом надання Уряду неправдивої інформації про собівартість продукції, зокрема Макєєва пояснювала, в який спосіб можна домогтися завищення мінімальних роздрібних цін та обіцяла представнику Кауфмана свою підтримку[53].
Варто зазначити, що встановлення мінімальних роздрібних цін на тютюнові вироби суперечить зобов’язанням України, які містяться в Угоді про Асоціацію з ЄС (Директива 2011/64/ЄС від 21.06.2011[54]).
Таким чином, попри явні порушення антимонопольного законодавства, компанії «Тедіс» до недавнього часу без особливих зусиль вдавалося зберігати монопольне становище. Завдяки останньому рішенню АМКУ ситуація може змінитися, проте «Тедіс» та тютюнові корпорації все ще мають можливість домогтися скасування рішення в апеляції. Дуже показовим є той факт, що до цього часу не спростовані докази приналежності компанії російському «збройному» олігарху Ігорю Кесаєву та особам з близького оточення Віктора Януковича. При цьому наявність Кесаєва і російського «Мегаполіса» у списку санкцій РНБО не заважало високопосадовцям з правоохоронних органів і адміністрації екс-президента Петра Порошенка забезпечувати заступництво бізнесу «Тедіса» та закривати очі на численні порушення з боку компанії.
У свою чергу «Тедіс», яка за своєю суттю представляє картельну змову чотирьох транснаціональних корпорацій, збереженням монопольного становища руйнує систему контролю над тютюном, що була закладена державою через впровадження вимоги обов’язкового продажу тютюнових виробів не напряму роздрібним мережам, а через дистриб’ютора. В умовах реальної ринкової конкуренції такий механізм робить реалізацію тютюнових виробів більш прозорою. Водночас «Тедіс» не обмежується лише порушенням антимонопольного законодавства. Компанія як суб’єкт лобіювання незаконними методами втручається у формування політики громадського здоров’я (викладка сигарет, мінімальні роздрібні ціни), що, крім іншого, порушує ратифіковану Україною Рамкову Конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну та Керівні принципи до неї (ст.5.3)[55] .
[1] Економічна правда. СЕРГІЙ ЩЕРБИНА, СЕРГІЙ ЛЯМЕЦЬ. Російська тютюнова монополія в Україні. Дата доступу: 16.10.2019. https://www.epravda.com.ua/publications/2012/10/17/339969/
[2] Українська правда. ЯНІНА КОРНІЄНКО, РОМАН КИРИЧЕНКО. Справа «Мегаполіса». Адміністрація президента нервово курить осторонь. Дата доступу: 16.10.2019. https://www.pravda.com.ua/articles/2016/01/29/7097151/
[3] Facenews. Евгений Плинский. Пачка Пандоры. Кто поймает табачного джина за бороду. Дата доступу: 16.10.2019. https://www.facenews.ua/articles/2017/312247/
[4] Телеканал «1+1». Українські сенсації. Вбивча звичка: як українців змушують хотіти курити. Дата доступу: 16.10.2019. https://www.youtube.com/watch?v=fq-24m62cY4
[5] Facenews. Евгений Плинский. Пачка Пандоры. Кто поймает табачного джина за бороду. Дата доступу: 16.10.2019. https://www.facenews.ua/articles/2017/312247/
[6] Телеканал «1+1». Українські сенсації. Вбивча звичка: як українців змушують хотіти курити. Дата доступу: 16.10.2019. https://www.youtube.com/watch?v=fq-24m62cY4; BiHUS info. Наші гроші № 42. Українці платять за цигарки російському збройному барону. (2014.09.09). Дата доступу: 16.10.2019. https://www.youtube.com/watch?v=L5bbJfI_7Sc
[7] ТСН. ОРУЖЕЙНЫЙ БАРОН И БЛИЗКИЙ ДРУГ ФСБ: ЧТО ИЗВЕСТНО О ТАБАЧНОМ МОНОПОЛИСТЕ КЕСАЕВЕ. Дата доступу: 16.10.2019. https://tsn.ua/ru/ukrayina/oruzheynyy-baron-i-blizkiy-drug-fsb-chto-izvestno-o-rossiyskom-tabachnom-monopoliste-kesaeve-833233.html
[8] ТСН. АКТИВИСТЫ В ШЕСТИ ГОРОДАХ УКРАИНЫ ЗАБЛОКИРОВАЛИ РАБОТУ РОССИЙСКОГО ПОСТАВЩИКА СИГАРЕТ. Дата доступу: 16.10.2019. https://tsn.ua/ru/ukrayina/aktivisty-v-shestih-gorodah-ukrainy-zablokirovali-rabotu-rossiyskogo-postavschika-sigaret-558999.html
[9] ЛІГА.net. Глава Мегаполис-Украина: Цена интереса к рынку — миллиарды в тени. Дата доступу: 16.10.2019. https://biz.liga.net/all/fmcg/interview/glava-megapolis-ukraina-tsena-interesa-k-rynku-milliardy-v-teni
[10] BiHUS info. МАР’ЯНА МОТРУНИЧ. Тютюнова залежність. Голова ДФС врятував монополію з російським корінням від українських санкцій. Дата доступу: 16.10.2019. https://bihus.info/tyutyunova-zalezhnist-golova-dfs-vryatuvav-monopoliyu-z-rosijskim-korinnyam-vid-ukrayinskih-sankcij
[11] Українська правда. ЯНІНА КОРНІЄНКО, РОМАН КИРИЧЕНКО. Справа «Мегаполіса». Адміністрація президента нервово курить осторонь. Дата доступу: 16.10.2019. https://www.pravda.com.ua/articles/2016/01/29/7097151/
[12] Телеканал «1+1». Українські сенсації. Вбивча звичка: як українців змушують хотіти курити. Дата доступу: 16.10.2019. https://www.youtube.com/watch?v=fq-24m62cY4
[13] Реєстр YouControl. Тедіс. Дата доступу: 16.10.2019. https://youcontrol.com.ua/ru/contractor/?id=8541407
[14] BiHUS info.Через два тижні після хизування Луценка 300 мільйонами штрафу «Тедіс» перерахував у бюджет лише 106 мільйонів (додано). Дата доступу: 16.10.2019. http://nashigroshi.org/2017/05/12/cherez-dva-tyzhni-pislya-hyzuvannya-lutsenka-300-miljonamy-shtrafu-tedis-pererahuvav-u-byudzhet-lyshe-106-miljoniv/
[15] BiHUS info. ГПУ підозрює голову та членів АМКУ у хабарах від цигаркових монополістів Кауфмана і росіян – документ. Дата доступу: 16.10.2019. http://nashigroshi.org/2017/04/12/hpu-pidozryuje-holovu-ta-chleniv-amku-u-habarah-vid-tsyharkovyh-monopolistiv-kaufmana-i-rosiyan-dokument/; Радіо Свобода. Понад тисяча силовиків проводять обшук у компанії, яка належить громадянину Росії – Луценко. Дата доступу: 16.10.2019. https://www.radiosvoboda.org/a/news/28401604.html
[16] Фейсбук-сторінка: Юрій Луценко. Дата доступу: 16.10.2019. https://www.facebook.com/LlutsenkoYuri/posts/688420201357158
[17] Економічна правда. У «Мегаполіс-Україна» визнали, що Кауфман — співвласник компанії. Дата доступу: 16.10.2019. https://www.epravda.com.ua/news/2016/01/14/576590/
[18] Рух «Чесно». «ТЕДІС УКРАЇНА», ЩО ПОВ’ЯЗАНЕ З КАУФМАНОМ ТА ДЕПУТАТОМ КОЗАКОМ, ЗАЙМАЄ МОНОПОЛЬНЕ СТАНОВИЩЕ НА РИНКУ ДИСТРИБУЦІЇ СИГАРЕТ. Дата доступу: 16.10.2019. https://far.chesno.org/case/1059/
[19] BiHUS info. МАР’ЯНА МОТРУНИЧ. Тютюнова залежність. Голова ДФС врятував монополію з російським корінням від українських санкцій. Дата доступу: 16.10.2019. https://bihus.info/tyutyunova-zalezhnist-golova-dfs-vryatuvav-monopoliyu-z-rosijskim-korinnyam-vid-ukrayinskih-sankcij
[20] Проект Закону № 0934 від 27.11.2014 про ліцензування певних видів господарської діяльності. Дата доступу: 16.10.2019. http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=52683
[21] BiHUS info. МАР’ЯНА МОТРУНИЧ. Тютюнова залежність. Голова ДФС врятував монополію з російським корінням від українських санкцій. Дата доступу: 16.10.2019. https://bihus.info/tyutyunova-zalezhnist-golova-dfs-vryatuvav-monopoliyu-z-rosijskim-korinnyam-vid-ukrayinskih-sankcij; BiHUS info. МАР’ЯНА МОТРУНИЧ. Податківець курця. Правки Насірова вберегли тютюнового монополіста від санкцій. Дата доступу: 16.10.2019. https://bihus.info/podatkivec-kurcya-pravki-nasirova-vberegli-tyutbnovogo-monopolista-vid-sankcij
[22] Цензор.НЕТ. Андрій Левус. Виробники цигарок підтримують бізнес окупантів. Дата доступу: 16.10.2019. https://censor.net.ua/blogs/1105320/virobniki_tsigarok_pdtrimuyut_bznes_okupantv
[23] Телеканал «1+1». Українські сенсації. Вбивча звичка: як українців змушують хотіти курити. Дата доступу: 16.10.2019. https://www.youtube.com/watch?v=fq-24m62cY4
[24] BiHUS info. Завтра АМКУ почне карати транснаціональних виробників цигарок за монополізацію ринку «Тедісом». Дата доступу: 16.10.2019. http://nashigroshi.org/2019/09/25/zavtra-amku-pochne-karaty-transnatsional-nykh-vyrobnykiv-tsyharok-za-monopolizatsiiu-rynku-tedisom/?fbclid=IwAR3D3VOflXdo0bUvod_V5SXrIQy7bSi53enFog8hMkqmgeZ_jC6uozp5hLM
[25] BiHUS info. Наші гроші № 42. Українці платять за цигарки російському збройному барону. (2014.09.09). Дата доступу: 16.10.2019. https://www.youtube.com/watch?v=L5bbJfI_7Sc; BiHUS info. Завтра АМКУ почне карати транснаціональних виробників цигарок за монополізацію ринку «Тедісом». Дата доступу: 16.10.2019. http://nashigroshi.org/2019/09/25/zavtra-amku-pochne-karaty-transnatsional-nykh-vyrobnykiv-tsyharok-za-monopolizatsiiu-rynku-tedisom/?fbclid=IwAR3D3VOflXdo0bUvod_V5SXrIQy7bSi53enFog8hMkqmgeZ_jC6uozp5hLM
[26] BiHUS info. Завтра АМКУ почне карати транснаціональних виробників цигарок за монополізацію ринку «Тедісом». Дата доступу: 16.10.2019. http://nashigroshi.org/2019/09/25/zavtra-amku-pochne-karaty-transnatsional-nykh-vyrobnykiv-tsyharok-za-monopolizatsiiu-rynku-tedisom/?fbclid=IwAR3D3VOflXdo0bUvod_V5SXrIQy7bSi53enFog8hMkqmgeZ_jC6uozp5hLM
[27] Інформаційно-тематичний ресурс TobaccoTactics. Викладка сигарет. Дата доступу: 10.01.2020. https://tobaccotactics.tobaccocontrol.org.ua/vikladka-sigaret/vikladka-sigaret-full/
[28] Лист від АМКУ від 23.09.2014. Дата доступу: 16.10.2019. https://drive.google.com/file/d/1T-xgdgx7u2HHHGgeQRsIOb4w8Oywbw1h/view
[29] Лист від АМКУ від 19.01.2015. Дата доступу: 16.10.2019. https://drive.google.com/file/d/1fC6KQxu5d1MtjIWxUasRhCuqbSphNiPt/view
[30] УНІАН. ДФС підозрює скандального дистриб’ютора сигарет «Мегаполіс» в ухиленні від сплати податків з 2,3 мільярда. Дата доступу: 16.10.2019. https://www.unian.ua/economics/finance/1323839-dfs-pidozryue-skandalnogo-distribyutora-sigaret-megapolis-v-uhilenni-vid-splati-podatkiv-z-23-milyarda.html; Фейсбук-сторінка: Кирилл Сазонов. Дата доступу: 16.10.2019. https://www.facebook.com/kirilo.sazonov/posts/2455734074514003
[31] Цензор.НЕТ. Андрій Левус. Виробники цигарок підтримують бізнес окупантів. Дата доступу: 16.10.2019. https://censor.net.ua/blogs/1105320/virobniki_tsigarok_pdtrimuyut_bznes_okupantv
[32] Сайт Антимонопольного Комітету України. Дата доступу: 16.10.2019. http://www.amc.gov.ua/amku/control/main/uk/publish/article/152365
[33] BiHUS info. Через два тижні після хизування Луценка 300 мільйонами штрафу «Тедіс» перерахував у бюджет лише 106 мільйонів (додано). Дата доступу: 16.10.2019. http://nashigroshi.org/2017/05/12/cherez-dva-tyzhni-pislya-hyzuvannya-lutsenka-300-miljonamy-shtrafu-tedis-pererahuvav-u-byudzhet-lyshe-106-miljoniv/;
BiHUS info. ГПУ підозрює голову та членів АМКУ у хабарах від цигаркових монополістів Кауфмана і росіян – документ. Дата доступу: 16.10.2019.http://nashigroshi.org/2017/04/12/hpu-pidozryuje-holovu-ta-chleniv-amku-u-habarah-vid-tsyharkovyh-monopolistiv-kaufmana-i-rosiyan-dokument/
[34] BiHUS info. ГПУ підозрює голову та членів АМКУ у хабарах від цигаркових монополістів Кауфмана і росіян – документ. Дата доступу: 16.10.2019.http://nashigroshi.org/2017/04/12/hpu-pidozryuje-holovu-ta-chleniv-amku-u-habarah-vid-tsyharkovyh-monopolistiv-kaufmana-i-rosiyan-dokument/
[35] BiHUS info. ГПУ підозрює голову та членів АМКУ у хабарах від цигаркових монополістів Кауфмана і росіян – документ. Дата доступу: 16.10.2019.http://nashigroshi.org/2017/04/12/hpu-pidozryuje-holovu-ta-chleniv-amku-u-habarah-vid-tsyharkovyh-monopolistiv-kaufmana-i-rosiyan-dokument/; BiHUS info. Антимонопольний комітет і барони-розбійники. Дата доступу: 16.10.2019. http://nashigroshi.org/2017/09/04/antymonopolnyj-komitet-i-barony-rozbijnyky/
[36] Новое время. Олег Гавриш. Новый глава АМК рассказал, как намерен ударить по монополиям олигархов. Дата доступу: 16.10.2019. https://nv.ua/ukr/publications/novyj-glava-amk-rasskazal-kak-nameren-udarit-po-monopolijah-oligarhov-62536.html
[37] BiHUS info. ГПУ підозрює голову та членів АМКУ у хабарах від цигаркових монополістів Кауфмана і росіян – документ. Дата доступу: 16.10.2019. http://nashigroshi.org/2017/04/12/hpu-pidozryuje-holovu-ta-chleniv-amku-u-habarah-vid-tsyharkovyh-monopolistiv-kaufmana-i-rosiyan-dokument/
[38] Фейсбук-сторінка: Арсен Аваков. Дата доступу: 16.10.2019. https://www.facebook.com/arsen.avakov.1/posts/1342009079222528
[39] Ухвала Печерського районного суду міста Києва від 05.04.2017. Дата доступу: 16.10.2019. http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/65858645
[40] BiHUS info. Як Аваков і Луценко зламали зуби об Терентьєва. Дата доступу: 16.10.2019. http://nashigroshi.org/2017/12/01/yak-avakov-i-lutsenko-zlamaly-zuby-ob-terentjeva/
[41] Ухвала Печерського районного суду міста Києва від 05.04.2017. Дата доступу: 16.10.2019. http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/66344677
[42] BiHUS info. ГПУ закрила справу по частині підозрюваних по «Тедісу» через рік після оголошення підозри. Дата доступу: 16.10.2019. http://nashigroshi.org/2018/05/24/hpu-zakryla-spravu-po-chastyni-pidozryuvanyh-po-tedisu-cherez-rik-pislya-oholoshennya-pidozry/?fbclid=IwAR2ZHK0yoHXIUBSmYvalcpxQtngHkaqfDK3DRktn37qbRZ67DOqqbzPyfgM
[43] Фейсбук-сторінка: Владимир Бондаренко. Дата доступу: 16.10.2019. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=990996287772792&set=a.457996011072825&type=3&theater
[44] BiHUS info. Оточення Луценка рятує активи Кауфмана-Грановського. Дата доступу: 16.10.2019. https://bihus.info/otochennya-lucenka-ryatue-aktivi-kaufmana-granovskogo
[45] Сайт Антимонопольного Комітету України. Дата доступу: 16.10.2019. http://www.amc.gov.ua/amku/control/main/uk/publish/article/152365
[46] Ухвала Окружного Адміністративного суду міста Києва від 02.10.2019. Дата доступу: 16.10.2019. http://reyestr.court.gov.ua/Review/84671763?fbclid=IwAR0s6BS8hzOUS3Y5y91wm5yjxiAIx0Ag8qcNaZ4e013OWzUZzPEXvx1h62A
[47] Ухвала Господарського суду міста КИЄВА від 09.10.2019. Дата доступу: 16.10.2019. http://reyestr.court.gov.ua/Review/84847070
[48] Інтерфакс-Україна. «Тедис Украина» и табачные производители будут обжаловать штраф АМКУ на 6,5 млрд грн. Дата доступу: 16.10.2019. https://interfax.com.ua/news/economic/618256.html
[49] Фейсбук-сторінка: Агія Загребельська. Дата доступу: 16.10.2019. https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1352904351537366&id=100004534422805
[50] АНТИКОР. Виктор Озерюк. Как Насиров и Луценко Кауфману прикурить давали. Дата доступу: 16.10.2019. https://antikor.com.ua/articles/121665-kak_nasirov_i_lutsenko_kaufmanu_prikuritj_davali
[51] АНТИКОР. Борис Кауфман готовится бежать: TEDIS Ukraine (Мегаполис — Тедис Украина) достанется Ложкину. Дата доступу: 16.10.2019. https://antikor.com.ua/articles/114037-boris_kaufman_gotovitsja_behatj_tedis_ukraine_megapolis__tedis_ukraina_dostanetsja_lohkinu
[52] Facenews. Евгений Плинский. Пачка Пандоры. Кто поймает табачного джина за бороду. Дата доступу: 16.10.2019. https://www.facenews.ua/articles/2017/312247/
[53] АНТИКОР. Борис Кауфман готовится бежать: TEDIS Ukraine (Мегаполис — Тедис Украина) достанется Ложкину. Дата доступу: 16.10.2019. https://antikor.com.ua/articles/114037-boris_kaufman_gotovitsja_behatj_tedis_ukraine_megapolis__tedis_ukraina_dostanetsja_lohkinu
[54] Директива від 21.06.2011 № 2011/64/ЄС про структуру і ставки акцизів, що застосовуються до тютюнових виробів. Дата доступу: 16.10.2019. https://ips.ligazakon.net/document/view/EU110048
[55] Керівні принципи застосування Статті 5.3 РКБТ ВООЗ. Дата доступу: 16.10.2019. https://www.who.int/fctc/guidelines/adopted/article_5_3/ru/