Електронні сигарети і системи для нагрівання тютюну: технологія та ризики для громадського здоров’я

Із розвитком технологій на ринку з’являються нові тютюнові вироби, такі як електронні сигарети (так звані «вейпи») та системи для нагрівання тютюну, які виробники просувають як продукти «зниженого ризику»[1]. На тлі скорочення поширеності куріння звичайних сигарет, ці вироби повертають куріння у статус суспільної норми та набувають усе більшої популярності, зокрема серед підлітків та молодих людей.

Електронні сигарети — це електронні портативні пристрої для нагрівання рідини (з нікотином або без), що генерують пару, яку вдихає курець. Як правило, електронні сигарети ділять на дві категорії: ті, що містять нікотин, та ті, що його не містять. Відповідно до класифікації Всесвітньої організації охорони здоров’я, ці пристрої називають «електронні системи доставки нікотину» (ЕСДН, англ. ENDS) та «електронні системи доставки продуктів без нікотину» (ЕСДПБН, англ. ENNDS)[2]. Надзвичайно цікавим є той факт, що найбільшими компаніями-виробниками електронних сигарет володіють тютюнові корпорації[3].

Існують електронні сигарети одноразового і багаторазового використання. Одноразові електронні сигарети не передбачають зміну чи перезаправку картриджа та можуть бути з нікотином або без. Електронні сигарети багаторазового використання відрізняються за розміром, виглядом, елементами живлення, системою випаровування та складом рідини. Електронна сигарета багаторазового використання містить картридж — ємність для заливання рідини, що може бути змінною або передбачає можливість перезаправки. Рідини для електронних сигарет продають у вигляді контейнерів, готових для використання, або окремо у пластикових чи скляних пляшечках різноманітних форм та об’ємів. Часто до рідин додають різноманітні смакові домішки (на світовому ринку їх близько 15,5 тис.), барвники (щоб надати кольору диму, який видихає курець), а іноді й наркотики (наприклад, марихуану та інші психоактивні речовини[4]). Варто зазначити, що використання смакових домішок та ароматизаторів значно підвищує токсичність парів електронних сигарет[5].

ВООЗ та МОЗ України не рекомендують використовувати електронні сигарети як засіб відмови від куріння[6]. Доведено, що вживання електронних сигарет затягує процес відмови від куріння, підвищує ризик почати курити звичайні сигарети, може викликати серцево-судинні, онкологічні та легеневі захворювання[7], а також створює загрозу травматизму в разі вибуху[8] та отруєння при неправильному використанні або використанні неякісної рідини.

Незважаючи на те, що виробники електронних сигарет позиціонують їх як продукти «зниженого ризику», вживання електронних сигарет несе ряд серйозних ризиків для здоров’я та викликає залежність[9]. По-перше, найбільша небезпека полягає в тому, що бракує даних про те, як саме їх вживання впливає на організм курців та людей навколо[10]. Також немає інформації про відтермінований вплив цих пристроїв на здоров’я. Відомо, що при використанні електронних сигарет виробляється аерозоль (пара), що містить речовини, які є токсичними та можуть спричиняти патологічні зміни в організмі[11]. Причому в аерозолі (парі) є й специфічні для нього речовини (в диму звичайних сигарет їх немає) — наприклад, гліоксаль, який є отрутою[12]. За твердженням японських вчених[13], в електронних сигаретах може міститися в 10 разів більше небезпечних канцерогенів, ніж у звичайних сигаретах. Крім того, в деяких брендах електронних сигарет рівень вмісту певних речовин, що викликають рак, наприклад формальдегіду та акролеїну, так само високий, як і в димі сигарет[14]. Таким чином, пара електронних сигарет є небезпечною як для активних, так і для пасивних курців.

По-друге, в Україні здебільшого пляшечки з рідиною не містять інформації про склад рідини та попередження про ризики для здоров’я – часто інформації немає зовсім, вона представлена іноземною мовою або дуже обмежена. Тому споживачі не знають, що вони купують[15]. Особливу небезпеку становить відсутність або невідповідність інформації про вміст нікотину у рідині. Також варто зазначити, що деякі виробники додають невеликі концентрації нікотину до «безнікотинових» рідин, що було виявлено в ході досліджень[16]. І хоча дози незначні, з часом це може призвести до виникнення залежності та має інші негативні наслідки для здоров’я. Так, нікотин негативно впливає на розвиток плоду під час вагітності[17]; може підвищити ризик виникнення серцево-судинних захворювань[18]; є стимулятором розвитку пухлин та особливо небезпечний для дітей і підлітків, оскільки має негативні наслідки для розвитку мозку та нервової системи[19].

А по-третє, електронні сигарети є небезпечними ще й тому, що іноді вони можуть вибухати просто в руках[20] або в роті[21] курця, завдаючи серйозних пошкоджень. Відомі також випадки отруєння рідинами для електронних сигарет. Восени 2019 року про небезпеку електронних сигарет заговорили по всьому світу[22] — після того, як у США не менше 42 людей (станом на 13 листопада 2019 року[23]) померли від важкої хвороби легенів. Ще один смертельний випадок було зафіксовано в Бельгії[24]. Крім того, у 2 172 людей були виявлені хвороби легенів, які не призвели до летальних наслідків. Усі постраждалі повідомили, що регулярно або незадовго до хвороби вживали електронні сигарети. За інформацією[25], фахівці, які працюють з пацієнтами, поки не змогли з’ясувати, що саме в електронних сигаретах викликає захворювання, але не виключено, що причиною може бути склад рідини, яка вдихається. На сьогодні дослідження продовжуються, але водночас Центри з контролю та профілактики захворювань США (CDC) закликали відмовитися від вживання електронних сигарет[26]. Також є дані, що американська влада звинуватила одного з виробників електронних сигарет — компанію JUUL у використанні солей нікотину, які можуть негативно впливати на розвиток мозку в дітей та підлітків[27].

Провідні світові організації з охорони здоров’я, як-от: Всесвітня організація охорони здоров’я (WHO), Агенція з контролю за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA) при Міністерстві охорони здоров’я і соціальних служб США, Європейське респіраторне товариство (ERS), Міжнародний Союз із боротьби з туберкульозом та легеневими захворюваннями (the UNION) — не рекомендують використовувати електронні сигарети як засіб відмови від куріння[28]. За даними Євробарометра, лише 14% курців, які взяли участь у європейському дослідженні, кинули курити за допомогою електронних сигарет[29]. Водночас дослідження показали, що ті, хто вживає електронні сигарети, кидають курити рідше, ніж люди, які їх не вживають[30]. До того ж, підлітки, які курять електронні сигарети, більш схильні почати курити звичайні сигарети[31].

Ще один відносно новий продукт — так звані системи для нагрівання тютюну. Це спеціальні сигарети, що нагріваються за допомогою пристроїв до певної температури, внаслідок чого утворюється аерозоль, який вдихається курцем. Система нагрівання тютюну складається з тримача та зарядного пристрою. На відміну від електронних сигарет, в яких нагрівається рідина, що може бути з нікотином або без, тютюнові вироби для нагрівання завжди містять тютюн та нікотин, який у ньому міститься. Виробники позиціонують ці вироби як продукти «зниженого ризику», аргументуючи це тим, що такий спосіб вживання тютюну не має смол та містить значно менше різних домішок, порівняно зі звичайними сигаретами. Однак ці ж виробники наголошують на тому, що цільовою аудиторією є дорослі курці. Водночас, на відміну від електронних сигарет, ці вироби просуваються не як засоби відмови від куріння, а швидше — як «менш шкідлива альтернатива» для тих, кому складно припинити курити, або тих, хто хоче продовжувати вживати тютюн.

Всесвітня організація охорони здоров’я не визнає тютюнові вироби для нагрівання (ТВН) безпечними для здоров’я та наголошує, що на сьогодні немає жодних достовірних доказів, які б свідчили про менший рівень шкоди цих виробів[32]. Переважну більшість досліджень, які говорять про зменшений рівень шкідливих речовин у диму, що утворюється при курінні тютюнових виробів для нагрівання, порівняно зі звичайними сигаретами, було виконано на замовлення тютюнових корпорацій і з певними маніпуляціями, тому результати цих досліджень викликають сумніви[33]. Агенція з контролю якості харчових продуктів та медикаментів Міністерства охорони здоров’я і соціальних служб США також звертає увагу на те, що менші рівні шкідливих речовин, які виділяються в процесі використання продукту, не означають, що вони становлять менші ризики для здоров’я[34]. Усі тютюнові вироби для нагрівання містять нікотин та викликають залежність. Його кількість можна порівняти з кількістю, яку містять звичайні сигарети. Окрім того, заяви виробників щодо «безпечності» ТВН підривають бажання курців кидати курити, адже вони вірять у те, що є безпечніша альтернатива звичайним сигаретам[35]. Незалежні дослідження (проведені переважно для iQOS) доводять, що при заявленій виробником температурі ТВН все ж частково згорають, що супроводжується викидами шкідливих і канцерогенних речовин[36], при цьому рівень деяких канцерогенів навіть вищий, ніж у звичайних сигаретах[37].

Як повідомляє Центр громадського здоров’я МОЗ України[38], в квітні 2019 року Агенція з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) при Міністерстві охорони здоров’я і соціальних служб США дозволила продаж системи для нагрівання тютюну IQOS на ринку США. Українські ЗМІ поширили цю інформацію в спотвореному вигляді, повністю змінивши суть рішення американського органу. Як повідомляє Центр громадського здоров’я МОЗ України[39], насправді FDA лише дозволила продаж IQOS на території США, але з дуже жорсткими обмеженнями (що застосовуються до тютюнових виробів). Наприклад, буде запроваджено відповідне маркування виробів (попередження про ризики для здоров’я, як на пачках сигарет), буде заборонено рекламу продукту (не лише стіків, але й усіх компонентів системи) та продаж неповнолітнім (чітко визначено цільову групу продукту – це дорослі, що вживають тютюн). До того ж виробник зобов’язаний інформувати FDA про всі плани щодо маркетингу продукту заздалегідь, а FDA залишає за собою право відкликати своє рішення у випадку порушення встановлених вимог. Дуже важливим є те, що за браком достовірних даних FDA не визнала, що куріння тютюнового виробу для нагрівання є безпечнішим для здоров’я, а також заборонила виробнику IQOS (Philip Morris International) при просуванні цього продукту використовувати формулювання, що продукт є менш шкідливим, ніж інші тютюнові вироби[40]. Раніше, в січні 2018 року, FDA вже констатувала відсутність доказів того, що IQOS є безпечним[41]. Аналогічну позицію висловив Міжнародний Союз із боротьби з туберкульозом та легеневими захворюваннями[42].

Розповсюдженість в Україні та нормативне регулювання

На українському ринку представлені електронні сигарети різних видів та моделей, а також одноразового та багаторазового використання. Згідно з даними Глобального опитування дорослих щодо вживання тютюну (GATS 2017[43]), за даними на 2017 рік в Україні 1,7% дорослого населення є курцями електронних сигарет. Також, згідно з результатами опитування, 7,5% чоловіків і 6,8% жінок курили електронні сигарети протягом останнього року. Однак ситуація з вживанням електронних сигарет молоддю та дітьми виглядає набагато гірше. Так, згідно з даними Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну (GYTS 2017[44]), 18,4%[45] школярів у віці 13-15 років (22,6% серед хлопців, 14% серед дівчат) станом на 2017 рік були постійними споживачами електронних сигарет, 40,3% юнацтва хоча б раз вживали електронні сигарети. Тобто кожен п’ятий підліток у віці до 15 років вживає електронні сигарети на постійній основі, і майже половина молоді країни пробували цю продукцію. Можна абсолютно точно стверджувати, що такий високий відсоток вживання електронних сигарет молоддю викликаний агресивним маркетингом, спрямованим на підлітків, і відсутністю законодавчого регулювання цього ринку. Згідно з опитуванням Київського міжнародного інституту соціології, станом на 2019 рік близько 8% курців традиційних тютюнових виробів вживають ще й електронні сигарети[46].

Однак оскільки електронні сигарети є відносно новим продуктом, проаналізувати динаміку їх поширення в нашій країні неможливо. Водночас є підстави припускати, що кількість споживачів електронних сигарет в Україні зростає, як і в інших країнах, де поширення цієї продукції не регулюється на законодавчому рівні. На сьогодні ринок електронних сигарет в Україні практично не врегульований[47]: ця продукція продається без вікових обмежень, взагалі не обкладається акцизом, на неї не поширюється законодавство про заборону реклами тютюнових виробів тощо. Єдине питання, яке врегульоване в національному законодавстві, — це заборона куріння електронних сигарет у громадських місцях. Однак внаслідок відсутності законодавчого регулювання досить часто електронні пристрої не мають відповідних сертифікатів якості, а рідини — належного маркування. Особливо небезпечно, коли електронні сигарети використовують діти та підлітки, які не усвідомлюють усіх ризиків та не дотримуються правил техніки безпеки. Так, наприклад, в Івано-Франківську 6-класники отруїлись прямо в школі через те, що розлили заправну рідину для електронних сигарет на парту[48].

За даними ВООЗ, відсутність регулювання ринку електронних сигарет в Україні призвело до таких проблем[49]:

– виробники, імпортери та продавці рідин не дотримуються єдиних правил та здійснюють маркування на свій розсуд;

– контейнери з рідинами для електронних сигарет не відповідають навіть мінімальним вимогам передачі інформації про небезпеку, токсичність нікотину; не містять правил поводження з хімічною рідиною та інструкцію щодо дій у разі отруєння;

– на ринку присутні контейнери з рідинами, що містять смертельні дози нікотину — як для дітей, так і для дорослих (при оральному застосуванні);

– маркетинг електронних сигарет та рідин до них не врегульований, тому можна спостерігати досить агресивну рекламу цих продуктів[50];

– українське законодавство не відповідає рекомендаціям РКБТ ВООЗ та вимогам Директиви № 2014/40/ЄС, яка запроваджена у країнах ЄС з 2016 року.

У травні 2015 року в ВРУ 8-го скликання було зареєстровано законопроєкт № 2820[51] «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну», розроблений на основі положень Директиви № 2014/40/ЄС[52]. Документ, окрім іншого, пропонував ввести законодавче визначення електронних сигарет; прирівняти їх до інших тютюнових виробів, що передбачає заборону реклами електронних сигарет, попередження про шкоду куріння і виникнення нікотинової залежності, вимоги щодо звітності до виробників і дистриб’юторів цієї продукції; правила маркування щодо вмісту та ризиків, пов’язаних з хімічними рідинами, обмеження щодо вмісту електронних сигарет[53]. Однак документ так і не був розглянутий Парламентом[54], внаслідок чого, відповідно до регламенту ВР України, його було знято з розгляду зі вступом у повноваження нового скликання Парламенту. У вересні 2019 року експерт у сфері контролю над тютюном Андрій Скіпальський повідомив[55], що МОЗ України розробило свій законопроєкт, який очікує узгодження в самому Міністерстві. За словами Скіпальського, зазначений законопроєкт повністю відповідає євроінтеграційним зобов’язанням України.

Сьогодні на українському ринку представлено два бренди систем для нагрівання тютюну — iQOS та Glo[56]. Виробником iQOS є Philip Morris International, в Україні бренд з’явився з початку 2016 року. Виробником Glo є British American Tobacco, в Україні продукт представлений з жовтня 2018 року. За результатами омнібусу, проведеного у лютому 2019 року[57], тютюнові вироби для електронного нагрівання протягом останнього року курили 4% курців (протягом останніх 30 днів — 0,7% серед чоловіків та 2,5% серед жінок). За даними дослідження «Європейське опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин — ESPAD», станом на 2019 рік 7,4% підлітків у віці 15-16 років повідомили про досвід використання пристроїв для нагрівання тютюну[58]. Серед тих, хто не курить сигарети, всі ці вироби вживали менш ніж 1% опитаних.

Оскільки ці продукти з’явилися на ринку відносно недавно, динаміку поширеності їх вживання прослідкувати складно, однак самі виробники зазначають, що кількість їхніх клієнтів дуже стрімко зростає. Відбувається це, насамперед, завдяки агресивному маркетингу. Попри заяви виробників про те, що їхні продукти орієнтовані лише на повнолітніх курців, маркетингові підходи, які вони застосовують, говорять про інше. Яскравий дизайн, красиві картинки, реклама на різноманітних молодіжних заходах та багато інших методів призводять до того, що ці продукти починають курити люди, які досі не вживали тютюну[59].

Варто зазначити, що, ймовірно, через втручання тютюнової індустрії ТВН були виведені з законодавчого регулювання з формальних причин, внаслідок чого цей тютюновий продукт, який є небезпечним для здоров’я, представлений на ринку без відповідних обмежень. Експерт у сфері контролю над тютюном Андрій Скіпальський зазначив[60], що незважаючи на те, що відповідно до Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ) ТВН відповідають визначенню тютюнових продуктів, в Україні на підставі позицій Держспоживслужби та Наукового центру превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки ім. академіка Л.І. Медведя ТВН визначені як «тютюно-місткі продукти», тобто це абсолютно новий тип продуктів, що відсутній у чинному законодавстві. Тому їх продаж неповнолітнім, реклама і використання у громадських місцях[61] не заборонені, а пачки не містять графічних попереджень. У той же час податкові органи визнають ТВН як тютюновий виріб, проте стіки тютюнових виробів для нагрівання оподатковуються акцизом на вагу, а не поштучно, як звичайні сигарети. Внаслідок цього ставка акцизу на стіки в 3,5 рази менша, ніж на сигарети. Експерти в сфері контролю над тютюном стверджують, що тютюнові компанії спеціально називають стіки тютюном для нагрівання, а не сигаретами — для того щоб мінімізувати оподаткування, маніпулюючи законодавством щодо регулювання тютюнової продукції. Через різницю в підході до оподаткування тільки в 2018 році бюджет України недоотримав 474,2 млн грн у вигляді акцизів на стіки тютюнових виробів для нагрівання[62].

У серпні 2019 року в Верховній Раді зареєстровано законопроєкт № 1210[63] за авторством Данила Гетманцева. Законопроєкт, крім іншого, передбачає встановлення акцизного податку для ТВН на тому ж рівні, що й мінімальне податкове акцизне зобов’язання для сигарет. Цей механізм підтримали й експерти Центру громадянського представництва «Життя»[64].

Законодавче регулювання ринку нових тютюнових виробів надзвичайно важливе для України. З цієї причини зазначене питання було озвучене представницею МОЗ України під час Восьмої Конференції сторін РКБТ ВООЗ у Женеві в жовтні 2018 року[65]. Також тема порушувалася під час подій внутрішньодержавного рівня[66].

Просування нових технологій тютюнової індустрії окремими представниками «третього сектору»

Чималу роль у просуванні на ринку тютюнових виробів для нагрівання та електронних сигарет грають окремі представники «третього сектору» та медичної спільноти, які поширюють неправдиву інформацію про нібито безпеку або меншу шкоду від вживання цих продуктів. Це здійснюється за допомогою публікацій в медіа, проведення публічних заходів з тиражуванням відповідних меседжів, проведення псевдодосліджень. Подібні технології, що мають на меті залучити до вживання ТВН і електронних сигарет нових клієнтів, широко застосовуються за кордоном[67], а також трапляються і в Україні.

Так, псевдодослідження, в яких стверджується, що перехід на електронні сигарети нібито дозволяє скоротити ризики для здоров’я і уникнути деякого шкідливого впливу, викликаного вживанням звичайних сигарет, проводили Інститут кардіології ім. Стражеска (автори дослідження: Е.А. Кваша, О.В. Срібна, І.П. Смирнова, І.В. Третяк, А.А. Бородай)[68] і громадська організація «Нові технології для здоров’я»[69]. ГО «Нові технології для здоров’я», крім того, тиражувала й іншу інформацію — про нібито «меншу шкоду» електронних сигарет[70].

Популяризацією вживання електронних сигарет та критикою ініціатив із врегулювання цього ринку займається журнал «Новое время», в якому регулярно з’являються відповідні статті[71]. Варто зазначити, що це не єдиний випадок, коли журнал просував інтереси виробників тютюнових виробів[72].

Питання використання нових технологій тютюновою промисловістю з метою «мінімізації шкоди здоров’ю» порушувалося щонайменше на двох на конференціях: у жовтні 2017 року під час міжнародної конференції «Боротьба з факторами ризику як універсальна стратегія покращення здоров’я населення» в Києві[73] і у вересні 2018 року під час конференції «Здоров’я міста в епоху змін» в Одесі[74]. У першому випадку одним з організаторів заходу виступила згадана вище організація «Нові технології для здоров’я». В другому випадку співорганізатори (організація «Knowledge-Action-Change», яка отримує фінансування від фонду «Foundation for a Smoke-Free World», заснованого тютюновою корпорацією Philip Morris International[75]) і спікери заходу були пов’язані з тютюновою індустрією, а джерела фінансування конференції залишилися невідомі.

Ще один захід на підтримку поширення електронних сигарет у вересні 2016 року організовував «Міжнародний центр перспективних досліджень»[76]. Для участі в заході в Україну було забезпечено візит грецького кардіолога Константіноса Фарсаліноса, відомого своєю позицією на захист поширення електронних сигарет[77].

Зв’язок з тютюновою індустрією

Як зазначила в своїй статті[78] медіакоординатор Центру громадянського представництва «Життя» Оксана Тотовицька, поява ТВН і електронних сигарет — це свого роду відповідь тютюнової індустрії на сучасні світові тренди, які полягають в усвідомленні важливості здорового способу життя, включно з відмовою від куріння. Просування нових технології з боку тютюнових виробників має на меті утримання клієнтів та прибутку, а не мінімізацію шкоди для громадського здоров’я.

Як було згадано вище, найбільшими компаніями-виробниками електронних сигарет[79], а також тютюнових виробів для нагрівання володіють відомі в усьому світі тютюнові корпорації. Одним із таких прикладів є американська компанія JUUL labs, яка в червні 2019 року офіційно вийшла на український ринок[80]. JUUL виробляє електронні сигарети з різними смаковими домішками, за зовнішнім виглядом вони схожі на флеш-карти. У США продукція компанії має величезну популярність і займає не менше 75% ринку електронних сигарет. Варто зазначити, що один з найбільших тютюнових дистриб’юторів у США — Altria Group — у 2018 році придбала 35% акцій JUUL[81]. Як повідомляє CNN[82], після скандалу в США, викликаного десятками смертей і декількома тисячами важких захворювань легенів через вживання електронних сигарет[83], генеральний директор компанії JUUL labs Кевін Бернс подав у відставку. Новим генеральним директором став К.К. Кростуейт, який до цього працював виконавчим директором з розвитку в компанії Altria Group[84]. Показово, що до 2008 року до складу холдингу Altria Group входила компанія Philip Morris International (PMI), яка згодом була виведена зі складу холдингу шляхом розподілу 100% акцій компанії між акціонерами Altria[85]. Наразі Altria є материнською компанією Philip Morris USA. Як повідомляє Reuters, PMI та Altria вели переговори про злиття, проте у вересні 2019 року припинили їх[86].

Про реальні наміри виробників нових продуктів для куріння свідчить і те, що всупереч офіційним заявам, маркетингові технології, що застосовуються для популяризації цієї продукції, спрямовані на дітей та підлітків і зовсім не мають на меті захист громадського здоров’я. У той же час дослідження говорять про те, що неповнолітні, які вживали електронні сигарети, більшою мірою схильні почати курити звичайні сигарети[87]. Також у цьому контексті вельми показовим є кейс JUUL[88]. Агенція з контролю за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA) при Міністерстві охорони здоров’я і соціальних служб США звинуватила компанію в тому, що вона так само, як і тютюнові корпорації, використовує агресивну рекламу, спрямовану на підлітків. Контрольні органи провели в офісі компанії перевірку, в результаті якої було вилучено документи для розслідування. Як повідомляють ЗМІ, комісар FDA Скотт Готліб назвав[89] зростання популярності електронних сигарет серед підлітків «епідемією», додавши, що вживання нікотину підлітками безпосередньо впливає на їхнє здоров’я і мозок. Компанії було надано термін для зміни маркетингової стратегії.

Після скандалу JUUL офіційно заявила, що готова піти на зміну рекламної стратегії. Водночас деякі великі іноземні ЗМІ, таких якяк-от TechCrunch і The New York Times[90], вважають[91], що подібна реакція JUUL — це не більше ніж маніпуляція для збереження іміджу. Показово, що, як повідомляють ЗМІ[92], один зі співробітників компанії, Арі Аткінс, в інтерв’ю для видання The Verge[93] заявив, що компанія не стурбована звиканням, яке викликають електронні сигарети, і не намагається розробити продукт для боротьби з курінням. Також Аткінс повідомив, що питання громадського здоров’я не цікавлять компанію. Ще один представник компанії, продуктовий директор Джеймс Монсі, в інтерв’ю газеті San Jose Mercury News[94] розповів, що завдання JUUL — створити продукт, що продається, а не зменшити число курців. В інших інтерв’ю[95] Монсі заявляв, що електронні сигарети орієнтовані не тільки на курців звичайних сигарет, а отже — вони орієнтовані і на людей, які раніше не курили.

Скандал навколо JUUL набув ще більших масштабів у 2019 році після низки смертей і легеневих захворювань, викликаних курінням електронних сигарет. Як повідомляє видання BusinessInsider[96], наразі відразу декілька федеральних органів у США проводять розслідування як щодо реклами, так і щодо вмісту продукції JUUL. При цьому FDA заявили, що компанія продавала продукцію неповнолітнім, позиціонуючи її як абсолютно безпечну, що не відповідає дійсності. Водночас в Україні компанія робить спроби вплинути на законодавство з контролю над тютюном. Так, у липні 2019 року JUUL направила до Директорату громадського здоров’я МОЗ України свої зауваження[97] щодо проєкту закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо адаптації законодавства до вимог Директиви 2014/40/ЄС Європейського Парламенту (щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну)». Зокрема компанія запропонувала збільшити допустимий вміст нікотину в електронних сигаретах та виступила проти заборони зазначення інформації про наявність ароматизаторів на етикетках електронних сигарет. Варто зазначити, що, згідно зі статтею 5.3. Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну та Закону України № 2899 «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», втручання тютюнової індустрії у державну політику є неприпустимим.

Аналогічна ситуація — з тютюновими виробами для нагрівання. Меттью Л. Маєрс, президент «Campaign for tobacco-free kids», оприлюднив заяву, в якій говориться, що, згідно з дослідженнями, компанія Philip Morris International, що виробляє IQOS, використовує для просування цього пристрою агресивну рекламу, орієнтовану на молодь. При цьому офіційно компанія заявляє, нібито маркетинг IQOS спрямований тільки на справжніх курців, а не на потенційних[98]. Про те, що ТВН спрямовані на популяризацію куріння, в результаті чого вживати цю продукцію починають не тільки курці звичайних сигарет, але й ті, хто раніше не курив зовсім, повідомляє і Міжнародний Союз із боротьби з туберкульозом та легеневими захворюваннями[99].

Крім застосування несумлінних маркетингових стратегій, представники тютюнової індустрії докладають зусиль для того, щоб не допустити прийняття законодавчого регулювання ринку нової продукції тютюнової індустрії. Так, законопроєкт № 2820, який передбачав комплексне регулювання ринку електронних сигарет, так і не був проголосований у першому читанні, зокрема й через втручання тютюнової індустрії[100]. Крім того, представники тютюнових корпорацій виступають проти підвищення акцизів на ТВН до рівня звичайних сигарет (нині акциз на ТВН у 3,5 рази нижчий, ніж на сигарети)[101].

Отже, тютюнові вироби для нагрівання і електронні сигарети — це не спосіб відмови від куріння або зменшення шкоди здоров’ю, а продуманий маркетинговий хід тютюнової індустрії, яка таким чином обходить законодавство в багатьох країнах, щоб мати змогу рекламувати ці тютюнові вироби. Про це свідчить безліч фактів. Перш за все, виробниками цих продуктів є відомі тютюнові компанії. Незважаючи на те, що нові продукти позиціонуються як альтернатива звичайним сигаретам, а отже, повинні представляти для них конкуренцію, тютюнова індустрія ніколи не лише не боролася з поширенням ТВН і електронних сигарет, але й сама їх популяризує. Можна припускати, що подібна позиція тютюновими корпораціями розглядається як безпрограшний хід: корпорації або змусять споживачів електронних сигарет перейти на звичайні сигарети, або збережуть свій прибуток за рахунок реалізації нових продуктів. Однак основна проблема поширення нових продуктів полягає в тому, що їх виробники вводять клієнтів в оману: ця продукція не тільки не зменшує шкоду для здоров’я, але в низці випадків може збільшувати цю шкоду, порівняно з сигаретами, аж до смертельних випадків.

[1] Європейська правда. Др. Кріс Проктор. Не всі засоби для вейпінгу однакові — впровадження стандартів зменшення шкоди. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.eurointegration.com.ua/experts/2019/08/29/7100152/

[2] КОРОТКИЙ ОГЛЯД ДЛЯ МЕДИЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ. ЕЛЕКТРОННІ СИГАРЕТИ, СИСТЕМИ ДЛЯ НАГРІВАННЯ ТЮТЮНУ ТА КАЛЬЯНИ: ЩО ВАРТО ЗНАТИ? Дата доступу: 29.11.2019. http://stopsmoking.org.ua/wp-content/uploads/2019/06/Booklet_Novel_Products_Final.pdf

[3] Tobacco Tactics. E-cigarettes. Дата доступу: 29.11.2019. https://tobaccotactics.org/index.php?title=E-cigarettes

[4] Високий замок. ХРИСТИНА КЛЕКІТ. Інтерв’ю з Оксаною Тотовицькою. Людські легені створені для вдихання чистого повітря, а не диму… Дата доступу: 29.11.2019 https://wz.lviv.ua/interview/397264-liudski-leheni-stvoreni-dlia-vdykhannia-chystoho-povitria-a-ne-dymu?fbclid=IwAR1Td-Its4VmvITet8wa_5Enck41zl6mntvdnem0XdBmmF5Qc6M9rXY6cyY

[5] Bigmir.net. Пять мифов об электронных сигаретах. Дата доступу: 29.11.2019.

http://ivona.bigmir.net/health/news/440016-Pjat–mifov-ob-elektronnyh-sigaretah?fbclid=IwAR0DGpt372cRwtF3-U7medNeWrBfXC2u7wbVfOef7Ig-g2psZHvAStMFs0E

[6] Центр громадянського представництва «Життя». ЕЛЕКТРОННІ СИГАРЕТИ ТА ЇХ РЕГУЛЮВАННЯ В УКРАЇНІ. Дата доступу: 29.11.2019. https://drive.google.com/file/d/1KcCfBypC5kj9sxTOMQOABXg312-8NObm/view

[7] Iod.media. Віка Степаненко. Айкос, вейп і ще щось покурити: чому електронні цигарки у моді та що з цим робити. Дата доступу: 29.11.2019. https://iod.media/article/aykos-veyp-i-shche-shchos-pokuriti-chomu-elektronni-cigarki-u-modi-2825?fbclid=IwAR3zH9i2bYyCvea_m1fuWDEVE2TD_ByoYeW21kxRy5BlSOyH_6rrfdMyODU

[8] Українська правда. Тріщина у щелепі: вейп вибухнув прямо у підлітка в роті. Дата доступу: 29.11.2019. https://life.pravda.com.ua/health/2019/06/20/237264/?fbclid=IwAR3wNGWd11UuGYAd-FGrfaGzGh191aQyfNsOPivYhevEvW3H_josIXtXRuo

[9] Куншт. Марта Льода, Вікторія Андрєєва. Поховай мене дим. Дата доступу: 29.11.2019. https://kunsht.com.ua/pohovai-mene-dym/?fbclid=IwAR2Q60qtOSf6w3qneRwzvsqGuroUiSCyKrEjUPWWdaRKlz8a2Pr5uHH3rL4

[10] Сніданок з 1+1. Шкода електронних сигарет. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.youtube.com/watch?v=LkxXu7Zr_ws

[11] Express. MATT ATHERTON. Vaping warning: E-cigarettes ‘may be more harmful than we think’. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.express.co.uk/life-style/health/1003108/vaping-e-cigarette-smoking-lung-immune-system-safe

[12] Report by WHO. Electronic Nicotine Delivery Systems and Electronic Non-Nicotine Delivery Systems (ENDS/ENNDS). Дата доступу: 29.11.2019. https://www.who.int/fctc/cop/cop7/FCTC_COP_7_11_EN.pdf

[13] ZN.UA. Электронные сигареты могут содержать в 10 раз больше вредных веществ, чем обычные — ученые. Дата доступу: 29.11.2019. https://zn.ua/UKRAINE/elektronnye-sigarety-mogut-soderzhat-v-10-raz-bolshe-vrednyh-veschestv-chem-obychnye-uchenye-160146_.html

[14] Український центр контролю над тютюном. Оксана Тотовицька. НОВЕ ПОКОЛІННЯ СИГАРЕТ — НОВЕ ПОКОЛІННЯ ЗАЛЕЖНОСТІ. Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/resource/zmi-pro-tiutiun/novie-pokolinnia-sighariet-novie-pokolinnia-zaliezhnosti

[15] Nicotine & Tobacco Research, Volume 17, Issue 10, October 2015, Pages 1247–1254. Ashley N. Sanders-Jackson, PhD, Andy S. L. Tan, MBBS, MBA, MPH, PhD, Cabral A. Bigman, PhD, Lisa Henriksen, PhD. Knowledge About E-Cigarette Constituents and Regulation: Results From a National Survey of U.S. Young Adults. Дата доступу: 29.11.2019. https://academic.oup.com/ntr/article-abstract/17/10/1247/1027980; Українська правда. Вейпінг допомагає позбутися нікотинової залежності: правда чи міф. Дата доступу: 29.11.2019. https://life.pravda.com.ua/health/2019/10/17/238579/?fbclid=IwAR2oSqczOPwJ4qTxKgHUBqnnzDSWW3-ml4S0NMpB9WQpXo3SzZV6kmXN3H4

[16] Wiley Online Library. Emily Chivers  Maxine Janka  Peter Franklin  Benjamin Mullins  Alexander Larcombe. Nicotine and other potentially harmful compounds in «nicotine‐free» e‐cigarette liquids in Australia. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.5694/mja2.12059#accessDenialLayout

[17] NCBI. Munir Gunes Kutlu, Ph.D. and Thomas J. Gould, Ph.D. Nicotine Modulation of Fear Memories and Anxiety: Implications for Learning and Anxiety Disorders. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4600451/

[18] NCBI. A Report of the Surgeon General. How Tobacco Smoke Causes Disease: The Biology and Behavioral Basis for Smoking-Attributable Disease. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK53017/

[19] КОРОТКИЙ ОГЛЯД ДЛЯ МЕДИЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ. ЕЛЕКТРОННІ СИГАРЕТИ, СИСТЕМИ ДЛЯ НАГРІВАННЯ ТЮТЮНУ ТА КАЛЬЯНИ: ЩО ВАРТО ЗНАТИ? Дата доступу: 29.11.2019. http://stopsmoking.org.ua/wp-content/uploads/2019/06/Booklet_Novel_Products_Final.pdf

[20] Obozrevatel. У Києві через вибух електронної сигарети постраждав підліток. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.obozrevatel.com/kiyany/crime/01645-v-kieve-iz-za-vzryiva-elektronnoj-sigaretyi-postradal-podrostok.htm

[21] Українська правда. Тріщина у щелепі: вейп вибухнув прямо у підлітка в роті. Дата доступу: 29.11.2019. https://life.pravda.com.ua/health/2019/06/20/237264/?fbclid=IwAR2Vf75JwNLWpdxTrEpgOWmOdkY3BB5iPwfSfbWMvLwqkaZUxLXaxFNaAGI

[22] BFM.ru. Основатели Juul больше не миллиардеры, а рынок вейпов в России стагнирует. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.bfm.ru/news/426317

[23] CDC. Outbreak of Lung Injury Associated with the Use of E-Cigarette, or Vaping, Products. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.cdc.gov/tobacco/basic_information/e-cigarettes/severe-lung-disease.html?fbclid=IwAR04uY6zzGq86KnsbOsx0bjqM9vaRgZNzncCs2pbuUMwfrjXzeyKFyU_qzg

[24] «24.Здоров’я». Анастасія Кушпіт. В Бельгії від куріння вейпа помер підліток. Дата доступу: 29.11.2019. https://24tv.ua/health/v_belgiyi_vid_kurinnya_veypa_pomer_pidlitok_n1234361?fbclid=IwAR0k1U7onfF6QQv32YJql-0N9MnSOimsJ2PihRdLqPaW5mprQcfG7uMmSyo

[25] Фейсбук-сторінка: Уляна Супрун. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.facebook.com/ulanasuprun/photos/a.1764564323828127/2442980925986460/?type=3&theater

[26] Фейсбук-сторінка: Уляна Супрун. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.facebook.com/ulanasuprun/photos/a.1764564323828127/2442980925986460/?type=3&theater

[27] АНТИКОР. Крупнейший производитель электронных сигарет использовал опасные добавки. Дата доступу: 29.11.2019. https://antikor.com.ua/articles/331070-krupnejshij_proizvoditelj_elektronnyh_sigaret_ispoljzoval_opasnye_dobavki

[28] КОРОТКИЙ ОГЛЯД ДЛЯ МЕДИЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ. ЕЛЕКТРОННІ СИГАРЕТИ, СИСТЕМИ ДЛЯ НАГРІВАННЯ ТЮТЮНУ ТА КАЛЬЯНИ: ЩО ВАРТО ЗНАТИ? Дата доступу: 29.11.2019. http://stopsmoking.org.ua/wp-content/uploads/2019/06/Booklet_Novel_Products_Final.pdf

[29] Український центр контролю над тютюном. Оксана Тотовицька. НОВЕ ПОКОЛІННЯ СИГАРЕТ — НОВЕ ПОКОЛІННЯ ЗАЛЕЖНОСТІ. Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/resource/zmi-pro-tiutiun/novie-pokolinnia-sighariet-novie-pokolinnia-zaliezhnosti

[30] Center for Tobacco Control Research and Education, University of California San Francisco, San Francisco, California. Margarete C. Kulik, PhD, Nadra E. Lisha, PhD, Stanton A. Glantz, PhD. E-cigarettes Associated With Depressed Smoking Cessation: A Cross-sectional Study of 28 European Union Countries. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.ajpmonline.org/article/S0749-3797(17)30749-3/fulltext#s0045; UCSF. Stanton A. Glantz, PhD. E-cigarette users in Europe (including England) are less likely to quit smoking conventional cigarettes: Results challenge PHE recommendation that e-cigarettes be used in hospitals. Дата доступу: 29.11.2019. https://tobacco.ucsf.edu/e-cigarette-users-europe-including-england-are-less-likely-quit-smoking-conventional-cigarettes-results-challenge-phe-recommendation-e-cigarettes-be-used-hospitals

[31] Український центр контролю над тютюном. Оксана Тотовицька. НОВЕ ПОКОЛІННЯ СИГАРЕТ — НОВЕ ПОКОЛІННЯ ЗАЛЕЖНОСТІ. Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/resource/zmi-pro-tiutiun/novie-pokolinnia-sighariet-novie-pokolinnia-zaliezhnosti; Dailymail. MIA DE GRAAF. Dangers of e-cigarettes: Teenagers who vape ARE more likely to smoke real cigarettes. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.dailymail.co.uk/health/article-6231359/Dangers-e-cigarettes-Teenagers-vape-likely-smoke-real-cigarettes.html

[32] WHO. Heated tobacco products (HTPs) information sheet. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.who.int/tobacco/publications/prod_regulation/heated-tobacco-products/en/

[33] Reuters. Scientists describe problems in Philip Morris e-cigarette experiments. TOM LASSETER, PARITOSH BANSAL, THOMAS WILSON, AMI MIYAZAKI, DUFF WILSON and ADITYA KALRA. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.reuters.com/investigates/special-report/tobacco-iqos-science/

[34] FDA. FDA permits sale of IQOS Tobacco Heating System through premarket tobacco product application pathway. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-permits-sale-iqos-tobacco-heating-system-through-premarket-tobacco-product-application-pathway

[35] European Respiratory Society. ERS Position Paper on Heated Tobacco Products. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.ersnet.org/the-society/news/ers-position-paper-on-heated-tobacco-products

[36] Jama Network. Reto Auer, MD, MAS1,2; Nicolas Concha-Lozano, PhD3; Isabelle Jacot-Sadowski, MD. Heat-Not-Burn Tobacco Cigarettes Smoke by Any Other Name. Дата доступу: 29.11.2019. https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2628970

[37] КОРОТКИЙ ОГЛЯД ДЛЯ МЕДИЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ. ЕЛЕКТРОННІ СИГАРЕТИ, СИСТЕМИ ДЛЯ НАГРІВАННЯ ТЮТЮНУ ТА КАЛЬЯНИ: ЩО ВАРТО ЗНАТИ? Дата доступу: 29.11.2019. http://stopsmoking.org.ua/wp-content/uploads/2019/06/Booklet_Novel_Products_Final.pdf; BMJJournals. Gideon St.Helen, Peyton Jacob, Natalie Nardone, Neal L Benowitz. IQOS: examination of Philip Morris International’s claim of reduced exposure. Дата доступу: 29.11.2019. https://tobaccocontrol.bmj.com/content/27/Suppl_1/s30

[38] Центр громадського здоров’я МОЗ України. ТЮТЮНОВІ ВИРОБИ ДЛЯ НАГРІВАННЯ — НОВА ЗАГРОЗА ДЛЯ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я. Дата доступу: 29.11.2019. https://phc.org.ua/news/tyutyunovi-virobi-dlya-nagrivannya-nova-zagroza-dlya-gromadskogo-zdorovya

[39] Центр громадського здоров’я МОЗ України. ТЮТЮНОВІ ВИРОБИ ДЛЯ НАГРІВАННЯ — НОВА ЗАГРОЗА ДЛЯ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я. Дата доступу: 29.11.2019. https://phc.org.ua/news/tyutyunovi-virobi-dlya-nagrivannya-nova-zagroza-dlya-gromadskogo-zdorovya; Центр громадського здоров’я МОЗ України. РОЗВІНЧУВАННЯ МІФІВ ПРО ТЮТЮНОВІ ВИРОБИ ДЛЯ НАГРІВАННЯ. Дата доступу: 29.11.2019. https://phc.org.ua/news/rozvinchuvannya-mifiv-pro-tyutyunovi-virobi-dlya-nagrivannya?fbclid=IwAR3UuOEyHhc0rWmMF6ESDSy4qiRudNjqa66qh6_JSU9uaF8ffs0HKHn185Q

[40] FDA. FDA permits sale of IQOS Tobacco Heating System through premarket tobacco product application pathway. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-permits-sale-iqos-tobacco-heating-system-through-premarket-tobacco-product-application-pathway

[41] Український центр контролю над тютюном. У США ВИЗНАЛИ, ЩО IQOS НЕБЕЗПЕЧНИЙ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я. Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/u-ssha-viznali-shcho-iqos-niebiezpiechnii-dlia-zdorov-ia

[42] Український центр контролю над тютюном. ПОЗИЦІЯ СОЮЗУ ЩОДО ТЮТЮНОВИХ ВИРОБІВ ДЛЯ ЕЛЕКТРИЧНОГО НАГРІВАННЯ ТЮТЮНУ (ТВЕНІВ). Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/pozitsiia-soiuzu-shchodo-tiutiunovikh-virobiv-dlia-ieliektrichnogho-naghrivannia-tiutiunu-tvieniv

[43] ГЛОБАЛЬНЕ ОПИТУВАННЯ ДОРОСЛИХ ЩОДО ВЖИВАННЯ ТЮТЮНУ, Україна, 2017. Дата доступу: 29.11.2019. https://kiis.com.ua/materials/pr/20180214_GATS/Full%20Report%20GATS%20Ukraine%202017%20UKR.pdf

[44] The Global Youth Tobacco Survey, Ukraine 2017, FACT SHEET. Дата доступу: 29.11.2019. https://moz.gov.ua/uploads/1/8546-ukraine_gyts_2017_factsheet_ages_13_15_final_4_2_2018_508tagged_1.pdf

[45] Центр громадянського представництва «Життя». ЕЛЕКТРОННІ СИГАРЕТИ ТА ЇХ РЕГУЛЮВАННЯ В УКРАЇНІ. Дата доступу: 29.11.2019. https://drive.google.com/file/d/1KcCfBypC5kj9sxTOMQOABXg312-8NObm/view

[46] Український центр контролю над тютюном. ПОШИРЕНІСТЬ КУРІННЯ В УКРАЇНІ НЕ ЗМЕНШИЛАСЬ — АНТИТЮТЮНОВІ ЗАКОНИ НА ЧАСІ! Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/poshirienist-kurinnia-v-ukrayini-nie-zmienshilas-antitiutiunovi-zakoni-na-chasi

[47] «24.Здоров’я». Анна Косинська. Електронні сигарети: усе, що треба знати про їх ринок в Україні. Дата доступу: 29.11.2019. https://24tv.ua/health/elektronni_sigareti_use_shho_treba_znati_pro_yih_rinok_v_ukrayini_n734186; Центр громадянського представництва «Життя». ЕЛЕКТРОННІ СИГАРЕТИ ТА ЇХ РЕГУЛЮВАННЯ В УКРАЇНІ. Дата доступу: 29.11.2019. https://drive.google.com/file/d/1KcCfBypC5kj9sxTOMQOABXg312-8NObm/view

[48] Фейсбук-сторінка: Коаліція «За вільну від тютюнового диму Україну». Дата доступу: 29.11.2019. https://www.facebook.com/smokefreeukraine/videos/1706537386088556/

[49] ВООЗ, 2018. Аналітичний звіт: ЕЛЕКТРОННІ СИГАРЕТИ: ОЦІНКА СИТУАЦІЇ ТА ПОТРЕБ РЕГУЛЮВАННЯ В УКРАЇНІ. Дата доступу: 29.11.2019. https://drive.google.com/file/d/1pNgONhVMRm04Cz9R3sKSuWOVsSsx0peu/view; Український центр контролю над тютюном. МАЙЖЕ КОЖЕН П’ЯТИЙ ПІДЛІТОК «ПАРИТЬ» Е-СИГАРЕТИ — ДАНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ВООЗ. Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/maizhie-kozhien-p-iatii-pidlitok-parit-ie-sigharieti-dani-doslidzhiennia-vooz

[50] Український центр контролю над тютюном. МАЛЕНЬКІ ЦІЛІ ТЮТЮНОВИХ ГІГАНТІВ: КОРПОРАЦІЇ ПОЛЮЮТЬ НА ДІТЕЙ. Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/malien-ki-tsili-tiutiunovikh-ghighantiv-korporatsiyi-poliuiut-na-ditiei

[51] Проект Закону № 2820 від 13.05.2015 про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну. Дата доступу: 29.11.2019. http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55081

[52] IDEALIST.media. Керівник Українського центру контролю над тютюном, ГО «Життя» Андрій Скіпальський про складнощі боротьби з тютюнопалінням в Україні. Дата доступу: 09.10.2019. https://www.youtube.com/watch?time_continue=1118&v=R47-Mf8ryhc; Інфографіка Законопроєкт № 2820 . Дата доступу: 09.10.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/uploads/resource/file/70/58ea6c63321af.pdf

[53] Новини Полтавщини. МОЗ ПРОПОНУЄ ПОСИЛИТИ БОРОТЬБУ З КУРІННЯМ: ПРОЕКТ ЗАКОНУ. Дата доступу: 29.11.2019. https://np.pl.ua/2019/07/moz-proponuie-posylyty-borot-bu-z-kurinniam-proekt-zakonu/; Український центр контролю над тютюном. МАЙЖЕ КОЖЕН П’ЯТИЙ ПІДЛІТОК «ПАРИТЬ» Е-СИГАРЕТИ — ДАНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ВООЗ. Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/maizhie-kozhien-p-iatii-pidlitok-parit-ie-sigharieti-dani-doslidzhiennia-vooz

[54] Громадське радіо. Як громадські активісти протидіють тютюновим гігантам? Дата доступу: 29.11.2019. https://www.youtube.com/watch?v=o4gRZeagNZk&feature=youtu.be&t=4m10s&fbclid=IwAR248zcb7xUuYmQFTbBaRQrm_5Uuc4gs-okasj2kJOehY4HPTkPRJjv1rX8; Громадське радіо. Тютюнові компанії розпочали гібридну війну у Верховній Раді, — експерт. Дата доступу: 29.11.2019. https://hromadske.radio/podcasts/hromadska-hvylya/tyutyunovi-kompaniyi-rozpochaly-gibrydnu-viynu-u-verhovniy-radi-ekspert

[55] Радіо Свобода. Ярослава Трегубова. У Трампа хочуть заборонити е-цигарки. А що в Україні? Дата доступу: 29.11.2019. https://www.radiosvoboda.org/a/30188872.html

[56] КОРОТКИЙ ОГЛЯД ДЛЯ МЕДИЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ. ЕЛЕКТРОННІ СИГАРЕТИ, СИСТЕМИ ДЛЯ НАГРІВАННЯ ТЮТЮНУ ТА КАЛЬЯНИ: ЩО ВАРТО ЗНАТИ? Дата доступу: 29.11.2019. http://stopsmoking.org.ua/wp-content/uploads/2019/06/Booklet_Novel_Products_Final.pdf

[57] Український центр контролю над тютюном. ПОШИРЕНІСТЬ КУРІННЯ В УКРАЇНІ НЕ ЗМЕНШИЛАСЬ — АНТИТЮТЮНОВІ ЗАКОНИ НА ЧАСІ! Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/poshirienist-kurinnia-v-ukrayini-nie-zmienshilas-antitiutiunovi-zakoni-na-chasi

[58] «Європейське опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин – ESPAD», 2019 р. Дата доступу: 05.12.2019. https://www.unicef.org/ukraine/en/media/2521/file/ESPAD_2019_ukr.pdf

[59] КОРОТКИЙ ОГЛЯД ДЛЯ МЕДИЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ. ЕЛЕКТРОННІ СИГАРЕТИ, СИСТЕМИ ДЛЯ НАГРІВАННЯ ТЮТЮНУ ТА КАЛЬЯНИ: ЩО ВАРТО ЗНАТИ? Дата доступу: 29.11.2019. http://stopsmoking.org.ua/wp-content/uploads/2019/06/Booklet_Novel_Products_Final.pdf

[60] Фейсбук-сторінка: Andriy Skipalskyi. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.facebook.com/skipalskyi.andriy/posts/10217401402811105

[61] Український центр контролю над тютюном. 80% УКРАЇНСЬКИХ ЗАКЛАДІВ РЕСТОРАННОГО ГОСПОДАРСТВА ДОТРИМУЮТЬСЯ АНТИТЮТЮНОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА. Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/80-ukrayins-kikh-zakladiv-riestorannogho-ghospodarstva-dotrimuiut-sia-antitiutiunovogho-zakonodavstva

[62] Український центр контролю над тютюном. БЮДЖЕТ НЕДООТРИМАВ 472 МІЛЬЙОНІВ ГРИВЕНЬ У 2018 РОЦІ ЧЕРЕЗ МАНІПУЛЯТИВНЕ ОПОДАТКУВАННЯ ТЮТЮНОВИХ ВИРОБІВ ДЛЯ НАГРІВАННЯ. Дата доступу: 29.11.2019.http://tobaccocontrol.org.ua/news/biudzhiet-niedootrimav-472-mil-ioniv-ghrivien-u-2018-rotsi-chieriez-manipuliativnie-opodatkuvannia-tiutiunovikh-virobiv-dlia-naghrivannia

[63] Проект Закону № 1210 від 30.08.2019 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві. Дата доступу: 29.11.2019. https://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=66520

[64] Український центр контролю над тютюном. ЦІНИ НА СИГАРЕТИ НЕ ЗРОСТУТЬ У ТРИ РАЗИ У 2020 РОЦІ. ПРЕДСТАВНИКИ ТЮТЮНОВОЇ ІНДУСТРІЇ НЕУВАЖНО ПРОЧИТАЛИ ТЕКСТ ЗАКОНОПРОЕКТУ № 1210. Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/tsini-na-sigharieti-nie-zrostut-u-tri-razi-u-2020-rotsi-priedstavniki-tiutiunovoyi-industriyi-nieuvazhno-prochitali-tiekst-zakonoproiektu-1210

[65] Український центр контролю над тютюном. ДЕЛЕГАТИ З 137 КРАЇН ОБГОВОРЮЮТЬ ПРОГРЕС ТА ВИКЛИКИ БОРОТИ З ТЮТЮНОВОЮ ЕПІДЕМІЄЮ. Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/dielieghati-z-137-krayin-obghovoriuiut-proghries-ta-vikliki-boroti-z-tiutiunovoiu-iepidiemiieiu

[66] Український центр контролю над тютюном. КОЖЕН ШОСТИЙ МЕШКАНЕЦЬ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ КУРИТЬ! ЯК ПОДОЛАТИ ТЮТЮНОВУ ЕПІДЕМІЮ? Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/kozhien-shostii-mieshkaniets-odies-koyi-oblasti-kurit-iak-podolati-tiutiunovu-iepidiemiiu

[67] Голос Америки. Ілона Войтович. #ВТемі: Чи то традиційна цигарка чи то електронна сигарета — куріння вбиває! Дата доступу: 29.11.2019. https://ukrainian.voanews.com/a/vaping-kills-vtemi-igtv/5070005.html

[68] Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 11-12 (408-409), червень 2017 р. Е.А. Кваша, О.В. Срибная, И.П. Смирнова, И.В. Третяк, А.А. Бородай. Оценка влияния электронных систем доставки никотина на риск сердечно-сосудистых заболеваний на основе функции эндотелия и определяющих ее факторов. Дата доступу: 29.11.2019. http://health-ua.com/article/29503-otcenka-vliyaniya-elektronnyh-sistem-dostavki-nikotina-na-risk-serdechnosos; Espreso.tv. Електронні сигарети та системи нагріву тютюну скорочують ризик серцево-судинних захворювань, — дослідження. Дата доступу: 29.11.2019. https://espreso.tv/news/2017/07/20/elektronni_sygarety_ta_systemy_nagrivu_tyutyunu_skorochuyut_ryzyk_sercevo_sudynnykh_zakhvoryuvan_doslidzhennya

[69] Фейсбук-сторінка. Нові технології для здоров’я. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.facebook.com/newhealthtech/posts/1262874187155029

[70] Фейсбук-сторінка. Нові технології для здоров’я. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.facebook.com/newhealthtech/posts/884086401700478

[71] «Новое время». Електронна пара: міфи і факти про ризики вейпів. Дата доступу: 29.11.2019. https://nv.ua/biz/markets/elektronnyy-par-mify-i-fakty-o-riskah-veypov-50053565.html; «Новое время». Артем Сорокін. Електронні сигарети та здоров’я українців. Що не так із новою постановою МОЗ. Дата доступу: 29.11.2019. https://nv.ua/ukr/biz/experts/yak-kinuti-kuriti-novini-ukrajini-50038355.html

[72] Фейсбук-сторінка: Andriy Skipalskyi. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.facebook.com/skipalskyi.andriy/posts/10217731646266985

[73] Український центр контролю над тютюном. ЗВЕРНЕННЯ ДО ОРГАНІЗАТОРІВ КОНФЕРЕНЦІЇ «БОРОТЬБА З ФАКТОРАМИ РИЗИКУ ЯК УНІВЕРСАЛЬНА СТРАТЕГІЯ ПОКРАЩЕННЯ ЗДОРОВ’Я НАСЕЛЕННЯ». Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/zvierniennia-do-orghanizatoriv-konfierientsiyi-borot-ba-z-faktorami-riziku-iak-univiersal-na-stratieghiia-pokrashchiennia-zdorov-ia-nasieliennia

[74] Український центр контролю над тютюном. СЕРЕД ОРГАНІЗАТОРІВ КОНФЕРЕНЦІЇ «ЗДОРОВ’Я МІСТА В ЕПОХУ ЗМІН» АГЕНТИ ТЮТЮНОВОЇ ІНДУСТРІЇ. Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/sieried-orghanizatoriv-konfierientsiyi-zdorov-ia-mista-v-iepokhu-zmin-aghienti-tiutiunovoyi-industriyi

[75] Tobacco Tactics. Foundation for a Smoke-Free World. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.tobaccotactics.org/index.php?title=Foundation_for_a_Smoke-Free_World

[76] Прес-служба МЦПД. Відбулася презентація досвіду застосування інноваційних підходів до вирішення проблем громадського здоров’я. Дата доступу: 29.11.2019. http://icps.com.ua/mtspd-prezentuvav-dosvid-zastosuvannya-innovatsiynykh-pidkhodiv-do-vyrishennya-problem-zdorovya/

[77] КП в Украине. Виктория КОНОВАЛ. Фарсалинос: «Шесть миллионов человек бросили курить благодаря электронным сигаретам». Дата доступу: 29.11.2019. https://kp.ua/life/551945-farsalynos-shest-myllyonov-chelovek-brosyly-kuryt-blahodaria-elektronnym-syharetam

[78] Український центр контролю над тютюном. Оксана Тотовицька. НОВЕ ПОКОЛІННЯ СИГАРЕТ — НОВЕ ПОКОЛІННЯ ЗАЛЕЖНОСТІ. Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/resource/zmi-pro-tiutiun/novie-pokolinnia-sighariet-novie-pokolinnia-zaliezhnosti

[79] Український центр контролю над тютюном. Оксана Тотовицька. НОВЕ ПОКОЛІННЯ СИГАРЕТ — НОВЕ ПОКОЛІННЯ ЗАЛЕЖНОСТІ. Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/resource/zmi-pro-tiutiun/novie-pokolinnia-sighariet-novie-pokolinnia-zaliezhnosti

[80] «Новое время». Артем Ільїн. Ми не будемо співпрацювати з відомими українцями — генеральний менеджер JUUL в СНД. Дата доступу: 29.11.2019. https://nv.ua/biz/markets/veypy-juul-lider-amerikanskogo-rynka-v-ukraine-intervyu-50028654.html; Фейсбук-сторінка: Коаліція «За вільну від тютюнового диму Україну». Дата доступу: 29.11.2019. https://www.facebook.com/smokefreeukraine/posts/2281174381958184

[81] Фейсбук-сторінка: Агія Загребельська. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.facebook.com/groups/126537784429303/permalink/826059937810414/

[82] CNN. Chris Isidore. Juul CEO is out, and it stops all advertising as vaping crisis escalates. Дата доступу: 29.11.2019. https://edition.cnn.com/2019/09/25/business/juul-ceo-resigns/index.html

[83] CDC. Outbreak of Lung Injury Associated with the Use of E-Cigarette, or Vaping, Products. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.cdc.gov/tobacco/basic_information/e-cigarettes/severe-lung-disease.html?fbclid=IwAR04uY6zzGq86KnsbOsx0bjqM9vaRgZNzncCs2pbuUMwfrjXzeyKFyU_qzg

[84] Информатор. Генеральный директор Juul уходит в отставку из-за смертей от электронных сигарет в США. Дата доступу: 29.11.2019. https://tech.informator.ua/2019/09/26/generalnyj-direktor-juul-uhodit-v-otstavku-iz-za-smertej-ot-elektronnyh-sigaret-v-ssha/

[85] Вікіпедія. Altria Group. Дата доступу: 29.11.2019. https://ru.wikipedia.org/wiki/Altria_Group

[86] Reuters. Philip Morris и Altria прекратили переговоры о слиянии. Дата доступу: 29.11.2019. https://ru.reuters.com/article/businessNews/idRUKBN1WA1K8-ORUBS

[87] The Health and Medicine Division. Public Health Consequences of E-Cigarettes, January  23, 2018. Дата доступу: 29.11.2019. http://nationalacademies.org/hmd/Reports/2018/public-health-consequences-of-e-cigarettes.aspx

[88] Vc.ru. Евгений Делюкин. Какой ценой производитель электронных сигарет Juul за три года захватил 75% рынка США и вырос с нуля до $38 млрд. Дата доступу: 29.11.2019. https://vc.ru/story/55856-kakoy-cenoy-proizvoditel-elektronnyh-sigaret-juul-za-tri-goda-zahvatil-75-rynka-ssha-i-vyros-s-nulya-do-38-mlrd

[89] CNN. Jen Christensen. FDA seizes thousands of documents from e-cigarette maker Juul. Дата доступу: 29.11.2019. https://edition.cnn.com/2018/10/02/health/fda-juul-e-cigarette-surprise-inspection-bn/index.html

[90] The New York Times. Kevin Roose. Juul’s Convenient Smoke Screen. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.nytimes.com/2019/01/11/technology/juul-cigarettes-marketing.html

[91] Techcrunch. Josh Constine. How Juul made vaping viral to become worth a dirty $38 billion. Дата доступу: 29.11.2019. https://techcrunch.com/2018/12/22/juul-me-twice-shame-on-you/?sr_share=facebook&utm_source=tcfbpage

[92] Vc.ru. Евгений Делюкин. Какой ценой производитель электронных сигарет Juul за три года захватил 75% рынка США и вырос с нуля до $38 млрд. Дата доступу: 29.11.2019. https://vc.ru/story/55856-kakoy-cenoy-proizvoditel-elektronnyh-sigaret-juul-za-tri-goda-zahvatil-75-rynka-ssha-i-vyros-s-nulya-do-38-mlrd

[93] The Verge. Nitasha Tiku. Startup behind the Lambo of vaporizers just launched an intelligent e-cigarette. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.theverge.com/2015/4/21/8458629/pax-labs-e-cigarette-juul

[94] Techcrunch. Josh Constine. How Juul made vaping viral to become worth a dirty $38 billion. Дата доступу: 29.11.2019. https://techcrunch.com/2018/12/22/juul-me-twice-shame-on-you/

[95] Social Underground. Gabriel Montoya. PAX LABS: ORIGINS WITH JAMES MONSEES. Дата доступу: 29.11.2019. https://socialunderground.com/2015/01/pax-ploom-origins-future-james-monsees/

[96] MarketsInsider. Yusuf Khan. Juul’s CEO steps down as the e-cig company says it will stop all advertising in the US. Дата доступу: 29.11.2019. https://markets.businessinsider.com/news/stocks/juul-ceo-kevin-burns-steps-down-and-is-to-stop-all-us-advertising-2019-9-1028552172

[97] Лист JUUL до Директорату громадського здоров’я МОЗ України від 18.07.2019. Дата доступу: 19.12.2019. https://drive.google.com/file/d/1YTxyIKjjCA2oud80FKMcv5xErmBuGZQZ/view

[98] Український центр контролю над тютюном. PHILIP MORRIS ПОЛЮЄ НА МОЛОДЬ РЕКЛАМОЮ IQOS В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ. Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/philip-morris-poliuie-na-molod-rieklamoiu-iqos-v-sotsial-nikh-mieriezhakh

[99] Український центр контролю над тютюном. ПОЗИЦІЯ СОЮЗУ ЩОДО ТЮТЮНОВИХ ВИРОБІВ ДЛЯ ЕЛЕКТРИЧНОГО НАГРІВАННЯ ТЮТЮНУ (ТВЕНІВ). Дата доступу: 29.11.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/pozitsiia-soiuzu-shchodo-tiutiunovikh-virobiv-dlia-ieliektrichnogho-naghrivannia-tiutiunu-tvieniv

[100] Інформаційно-тематичний ресурс TobaccoTactics. Директива № 2014/40/ЄС.  Дата доступу: 10.01.2020. https://tobaccotactics.tobaccocontrol.org.ua/direktiva-2014-40-yes/direktiva-2014-40-yes-full/

[101] Економічна правда. ГАЛИНА КАЛАЧОВА. А що там з «вейпами»: Як в Україні планують регулювати ринок електронних сигарет. Дата доступу: 29.11.2019. https://www.epravda.com.ua/rus/publications/2019/10/10/652421/