Підвищення акцизів на тютюнові вироби вважається одним із найбільш ефективних заходів боротьби з тютюновою епідемією у всьому світі[1]. Дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я та Світового банку[2] підтверджують, що зростання податків і цін на тютюнові вироби зменшує цінову доступність тютюну, в першу чергу для дітей та молоді. Всесвітня організація охорони здоров’я вважає підвищення податків на тютюнові вироби дуже вигідним кроком, адже ця політика має істотний позитивний вплив на здоров’я населення і при цьому вона економічно ефективна, тому що: 1) допомагає досягти зменшення поширеності куріння, а отже — й зменшення витрат на лікування хвороб, викликаних вживанням тютюну; 2) забезпечує надходження до бюджету податків, які сплачують курці. Слід зазначити, що фактично платниками акцизного податку є саме курці, тоді як тютюнова індустрія лише адмініструє процес стягнення цього податку[3]. Підвищення акцизів на тютюнові вироби також має надзвичайно позитивний ефект з перспективи бюджетної та економічної політики.

Відповідно до розділу 3.2 Керівних принципів Статті 6 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ)[4], яку Україна ратифікувала в 2006 році, наша країна має підвищувати акциз на тютюн щорічно та регулярно із врахуванням рівня інфляції та зростання доходів населення. Крім того, згідно зі статтею 352 Угоди про Асоціацію з ЄС[5], Україна має гармонізувати ставки акцизів на тютюнові вироби, підвищивши специфічний акциз на тютюн до 90 євро за тисячу штук сигарет.

Існує два основних види акцизів, що застосовуються до тютюнової продукції: специфічні та адвалерні. Специфічний акциз розраховується як певна сума оподаткування на 1000 сигарет (тобто обчислюється за кількістю продукції, що продається). Адвалерний акциз — це відсоток від певної ціни сигарет.

Як зазначає експерт з контролю над тютюном Костянтин Красовський (див. статтю у виданні «Новое время»[6]), в нашій країні використовується змішана система з мінімальним специфічним акцизом, яка на практиці означає, що з усіх дешевих сигарет сплачується однаковий встановлений законом акциз — так зване «мінімальне акцизне податкове зобов’язання». У випадку з дорогими сигаретами розмір акцизу буде збільшуватися пропорційно до ціни. Для того щоб визначати, які сигарети можна вважати дешевими, а які дорогими, застосовується спеціальна формула[7]. Крім описаних акцизів, що перераховуються до державного бюджету, суб’єкти господарювання сплачують додатковий акциз у розмірі 5% від ціни, який іде в місцеві бюджети.

Вперше істотне підвищення акцизів на тютюнові вироби відбулося в 2009 році (акцизні надходження склали понад 9 млрд грн, що в 3 рази більше, ніж у попередньому 2008 році). Щорічне збільшення акцизних ставок тривало до 2013 року. 9 грудня 2013 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 3757 щодо ставок окремих податків, яким не було передбачено жодних змін до ставок тютюнових акцизів[8]. У 2014 році новий уряд на чолі з Арсенієм Яценюком ініціював чергову хвилю підвищення акцизних ставок (загалом у 2014 році акцизи піднялися на 40%[9]). Проте не врахування рівня інфляції при підвищенні акцизних ставок призвело до того, що тютюнові вироби дорожчали повільніше, ніж фрукти, хліб, м’ясо, молоко тощо[10]. Така ситуація була вигідна тютюновим корпораціям. У 2015[11] та 2016[12] роках Верховна рада України підвищила специфічний акциз на тютюнові вироби на 40% щорічно[13], проте голосування за підвищення адвалерного акцизу обидва роки поспіль було провалене народними депутатами через втручання тютюнової індустрії в податковому комітеті[14]. Разом із тим, експерт з контролю над тютюном Андрій Скіпальський зазначив[15], що низькі ставки адвалерного акцизу в умовах підвищення специфічного акцизу є негативним явищем лише з фіскальної точки зору і не мають значення в контексті захисту громадського здоров’я (неважливо, які сигарети курять українці, оскільки всі сигарети однаково шкідливі). 7 грудня 2017 року Верховна Рада України підтримала план підвищення акцизів на тютюнові вироби впродовж 2018-2025 років. До 2025 року тютюновий акциз зростатиме принаймні на 20% щорічно (у 2018 році акцизи зросли на 29,7%, у 2019 році з січня на 20% і з липня додатково на 9%): заплановано досягнути мінімального європейського рівня оподаткування сигарет, який становить 90 євро на 1000 штук, а станом на 2019 рік акциз на 1000 штук складає 37 євро в Україні[16].

Таким чином, у 2008-2018 роках[17] середня ставка акцизу на пачку сигарет в Україні зросла майже у 30 разів, завдяки чому надходження до Держбюджету зросли з 3,5 млрд грн до 43,6 млрд грн у 2018 році при зменшенні кількості курців в Україні з 10 мільйонів до 6,5 мільйонів, за даними Державної служби статистики[18]. Глобальне дослідження дорослих щодо вживання тютюну в Україні показало зменшення поширеності куріння на 20% серед дорослого населення протягом 20102017 років[19][20].

У 2019 році акцизи на тютюнові вироби підвищували двічі: у січні — на 20% та в липні — на 9%. Ринок тютюнових виробів в Україні, за даними міжнародного звіту Philip Morris International[21], станом на вересень 2019 року зменшився на 13,4%, порівняно з 2018 роком.

Таким чином, політика підвищення податків на тютюнові вироби виправдала свою ефективність як щодо наповнення бюджету, так і щодо скорочення споживання сигарет[22]. Проте план підвищення акцизів на 2018-2025 роки не враховує рівень інфляції і рівень зростання доходів населення. Для того щоб податки і ціни на сигарети дійсно досягли принаймні мінімального європейського рівня, на додаток до 20%-ого підвищення акцизів щорічно необхідно додатково підвищувати акцизи на рівень інфляції.

Щоб перешкодити підвищенню акцизних ставок на тютюнові вироби, індустрія втручається в процес формування акцизної політики за допомогою тютюнових лобістів в органах державної влади, а також — замовних, маніпулятивних, проплачених публікацій у ЗМІ. Для перешкоджання підвищенню податків на тютюн використовуються тактики: залякування зростанням нелегальної торгівлі, заниження надходжень у бюджет через накопичення на складах тютюнової продукції напередодні підвищення акцизів — «форестелінг» (forestalling)[23] — та продаж через тіньовий ринок продукції, призначеної для магазинів безмитної торгівлі («дьюті-фрі»). Варто зазначити, що подібні дії прямо суперечать статті 5.3 та статті 12 РКБТ ВООЗ та Керівним принципам її застосування, а також ст. 4 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення»[24].

До Революції Гідності у Верховній Раді 6-го та 7-го скликань протидією підвищенню акцизів займалися народні депутати Ксенія Ляпіна[25] (6-е скликання), на той час голова податкового комітету Віталій Хомутиннік (7-е скликання), голова підкомітету з питань оподаткування непрямими податками (крім акцизного податку) Сергій Терьохін (7-е скликання), народний депутат Тарас Чорновіл[26] (7-е скликання). За період повноважень Верховної Ради 8-го скликання (листопад 2014 року – серпень 2019 року) ключову роль у просуванні інтересів тютюнової індустрії при формуванні політики оподаткування тютюнових виробів зіграли члени податкового комітету Михайло Кобцев, Максим Курячий та особисто голова комітету Ніна Южаніна (лауреат антипремії «Золота коса-2019»).

У 2015 році Южаніна виступала за підвищення акцизної ставки лише на 20%[27], тоді як Міністерство фінансів все ж відстояло підвищення на 40%. При цьому Южаніна намагалася змінити вже прийняте рішення комітету за допомогою переголосування з порушенням процедури та за відсутності кворуму[28]. Пропозицію про таке переголосування висунув Максим Курячий[29]. Проти підвищення акцизу на тютюн кілька разів виступав народний депутат Максим Курячий[30], а також — голова підкомітету з питань акцизного податку Михайло Кобцев, який стверджував[31], що підвищення адвалеру нібито не впливає на надходження до бюджету (не відповідає дійсності). Необхідно зазначити, що донька Кобцева працювала у тютюновій компанії ТОВ «ФІЛІП МОРРІС СЕЙЛЗ ЕНД ДИСТРИБ’ЮШН»[32]. Показово, що це не єдиний випадок, коли, незважаючи на конфлікт інтересів, чиновники, родичі, яких працюють у тютюнових корпораціях, безпосередньо залучені в процес формування політики оподаткування тютюнових виробів. Донька Сергія Шоломіцького, який до 2019 року працював Головою Секретаріату Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики працювала щонайменше у двох тютюнових компаніях[33]. Ще одним прикладом такої ситуації є головний консультант секретаріату Комітету фінансової, податкової та митної політики ВР України В’ячеслав Ющенко[34], дружина якого з 2018 року працює в корпорації «JTI Україна»[35], а до того працювала у Міністерстві фінансів України.

У 2017 році індустрія за допомогою податкового комітету домоглася блокування норми про фіксацію акцизних ставок в євро, що гарантувала б індексацію акцизних ставок відповідно до рівня інфляції . При цьому представники тютюнових корпорацій відкрито лобіювали свої інтереси, беручи участь у засіданнях податкового комітету, а самі члени комітету, включно з Головою Комітету Ніною Южаніною[36], під час обговорення оперували не фактичними даними, а тезами тютюнової індустрії (детальніше див. статтю Андрія Скіпальського в журналі «Новое время»[37]). Проте члени податкового комітету виявилися не єдиними агентами впливу тютюнової індустрії в

ВРУ 8-го скликання: у 2017 році Офіс з фінансового та економічного аналізу в Верховній раді опублікував дослідження «Фіскальні наслідки прогнозування акцизного податку з вітчизняних тютюнових виробів в Україні»[38], що містило низку маніпуляцій стосовно політики оподаткування тютюнових виробів[39].

Крім податкового комітету ВРУ, ознаки впливу тютюнової індустрії є в деяких діях Кабінету Міністрів України (Миколи Азарова та Арсенія Яценюка). Так, ексголова Міністерства доходів та зборів України Олександр Клименко (24 грудня 2012 року – 27 лютого 2014 року) в Уряді Миколи Азарова у 2013 році неодноразово виступав проти будь-якого збільшення реальної ціни на тютюнові вироби[40]. Роком раніше Уряд Азарова знизив ставки акцизів для дорогих брендів сигарет[41]. У 2014 році новий Уряд Арсенія Яценюка запропонував підняти ставку акцизу на сигарети без фільтра до рівня сигарет з фільтром, що відповідає євроінтеграційному курсу України. Однак дещо пізніше ця норма була відхилена, як вважає Андрій Скіпальський[42], у результаті тиску індустрії на Уряд (згодом норму все ж прийняли).

Ще один державний орган, який став інструментом в руках тютюнових корпорацій, — це Державна фіскальна служба. Так, у 2014 році індустрія намагалася за допомогою домовленостей з ДФС ввести мораторій на підняття акцизних ставок на 2015 рік (див. статтю у виданні «Інтерфакс-Україна»[43]).

Крім роботи з органами влади, представники індустрії значну увагу приділяють інформаційним кампаніям[44], використовуючи міфи про зростання рівня контрабанди через подорожчання сигарет та необхідність встановлення мінімальних цін замість підняття акцизних ставок (див. статтю Андрія Скіпальського[45]). Такі ж аргументи проти підняття акцизних ставок використовував фінансовий експерт Ерік Найман[46], а також головний редактор журналу «Деньги» Олександр Крамаренко[47].

Також до лобіювання інтересів тютюнової індустрії уже традиційно залучаються аналітичні центри та інші неурядові організації. Так, згідно з розслідуванням британського видання The Guardian[48], до протидії підвищенню акцизів на тютюнові вироби в Україні була залучена неурядова організація CASE Україна, яка отримувала фінансування від тютюнової корпорації Japan Tobacco (CASE Україна це заперечують).

Однією з тактик, яка дозволяє тютюновим корпораціям штучно занизити надходження до держбюджету, є так званий «форестелінг»[49]. Перед черговим підвищенням акцизу тютюнові компанії збільшують виробництво до максимуму — і заповнюють товаром з акцизними марками власні склади. Так, наприклад, тютюнові корпорації сплатили акцизи за ще не продані вироби наприкінці 2017 року за старими (нижчими) ставками, а потім торгували цими виробами у першому півріччі 2018 року. Як зазначає експерт з контролю над тютюном Костянтин Красовський[50], внаслідок цього в першому півріччі 2018 року надходження від тютюнових акцизів зменшилися більш ніж на 3 млрд грн, порівняно з першим півріччям 2017 року.

Ще однією тактикою, яку застосовують тютюнові корпорації, крім «форестелінгу», є те, що вони реалізовують продукцію «дьюті-фрі», яка призначена для магазинів безмитної торгівлі, нелегальним шляхом. Про це свідчать численні затримання нелегальних партій сигарет, на яких замість акцизної марки наклеєна марка «дьюті-фрі»[51].

Таким чином, щорічне підвищення акцизних ставок на тютюнові вироби до рівня ЄС з урахуванням інфляції не тільки виконує фіскальну функцію, але й є важливим заходом захисту громадського здоров’я. Крім того, підняття акцизних ставок є одним із ключових кроків у боротьбі з нелегальним продажем сигарет з України в ЄС. Підвищення вартості сигарет за останні десять років стало важливим чинником скорочення поширеності куріння на 20% з 2010 до 2017 року. Наразі політика оподаткування тютюнових виробів в Україні є історією успіху для сфери громадського здоров’я. Водночас тютюнова індустрія продовжує втручатися в процес формування цієї політики. Це здійснюється за допомогою лобіювання через агентів впливу в органах державної влади (податковий комітет Верховної Ради, Кабінет Міністрів, Державна фіскальна служба), в тому числі, ймовірно, через уповноважених осіб, родичі яких працюють у тютюнових корпораціях, а також за допомогою медіакампанії з дискредитації заходів щодо підвищення акцизних ставок — із залученням аналітичних центрів та лідерів думок. Однак оскільки зазначені лобістські тактики у випадку з акцизною політикою виявилися недієвими, представники індустрії кілька разів вдавалися до крайніх заходів: так званого «форестелінгу», а також до нелегального продажу тютюнових виробів в обхід сплати акцизів.

[1] ГРУПА СВІТОВОГО БАНКУ. Патрісіо Маркес. Підвищення податків на тютюнові вироби: економічно ефективна система громадського здоров’я та фіскальний вимір. Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/uploads/resource/file/62/58ea6b216c30b.pdf

[2] OBOZREVATEL. Оксана Тотовицька. ПІДВИЩЕННЯ АКЦИЗІВ НА ТЮТЮН: 5 ВАГОМИХ ПЕРЕВАГ. Дата доступу: 10.12.2019. https://www.obozrevatel.com/blogs/40596-pidvischennya-aktsiziv-na-tyutyun-5-vagomih-perevag.htm

[3] Український центр контролю над тютюном. УКРАЇНА ОТРИМАЛА РЕКОРДНІ НАДХОДЖЕННЯ ВІД ТЮТЮНОВИХ АКЦИЗІВ НА ФОНІ СКОРОЧЕННЯ СПОЖИВАННЯ ТЮТЮНУ. Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/ukrayina-otrimala-riekordni-nadkhodzhiennia-vid-tiutiunovikh-aktsiziv-na-foni-skorochiennia-spozhivannia-tiutiunu

[4] Керівні принципи застосування Статті 6 РКБТ ВООЗ. Дата доступу: 10.12.2019. http://www10.who.int/fctc/treaty_instruments/adopted/Guidelines_Article_6_Russian.pdf

[5] УГОДА ПРО АСОЦІАЦІЮ між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (Угоду ратифіковано із заявою Законом № 1678-VII від 16.09.2014). Дата доступу: 10.12.2019. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984_011

[6] «Новое время». Костянтин Красовський. Битва за акциз, який не платять. Дата доступу: 10.12.2019. https://nv.ua/ukr/biz/experts/bitva-za-akciz-yakiy-ne-platyat-230098.html

[7] «Новое время». Костянтин Красовський. Битва за акциз, який не платять. Дата доступу: 10.12.2019. https://nv.ua/ukr/biz/experts/bitva-za-akciz-yakiy-ne-platyat-230098.html

[8] Газета «День». Костянтин Красовський. Цигарки повинні подорожчати! Дата доступу: 10.12.2019. https://day.kyiv.ua/uk/article/ekonomika/cygarky-povynni-podorozhchaty; Український центр контролю над тютюном. ЕКОНОМІСТИ, ЕКСПЕРТИ ТА ГРОМАДСЬКІСТЬ РОЗКРИТИКУВАЛИ ЧИННУ АКЦИЗНУ ПОЛІТИКУ ТА ЗВЕРНУЛИСЬ ДО ВЛАДИ ІЗ ЗАКЛИКОМ ДО СУТТЄВОГО ПІДВИЩЕННЯ «ТЮТЮНОВИХ» АКЦИЗІВ. Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/iekonomisti-iekspierti-ta-ghromads-kist-rozkritikuvali-chinnu-aktsiznu-politiku-ta-zviernulis-do-vladi-iz-zaklikom-do-suttievogho-pidvishchiennia-tiutiunovikh-aktsiziv

[9] Український центр контролю над тютюном. ГЛОБАЛЬНИЙ ЗВІТ ВООЗ З ТЮТЮНОВОЇ ЕПІДЕМІЇ: УРЯДИ МАЮТЬ ПІДВИЩУВАТИ ТЮТЮНОВІ АКЦИЗИ! Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/global-nii-zvit-vooz-z-tiutiunovoyi-iepidiemiyi-uriadi-maiut-pidvishchuvati-tiutiunovi-aktsizi; WHO REPORT ON THE GLOBAL TOBACCO EPIDEMIC, 2015. Raising taxes on tobacco. Дата доступу: 10.12.2019. https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/178574/9789240694606_eng.pdf;jsessionid=463284CD710A3309FCE4CDBDD1BE7281?sequence=1

[10] Державна служба статистики України. Індекси споживчих цін на товари та послуги у 2016 році. Дата доступу: 10.12.2019. http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2016/ct/is_c/isc_u/isc2016gr_u.html

[11] Проєкт Закону № 3688 від 22.12.2015 про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році. Дата доступу: 10.12.2019. http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=57512

[12] Інфографіка «Підвищення податків на сигарети наповнює бюджет і зменшує рівень куріння». Дата доступу: 10.12.2019. http://texty.org.ua/action/file/download?file_guid=82824

[13] Youtube-канал Svitlana Sydorova. Костянтин Красовський. Чому потрібно суттєво підвищувати акцизи на тютюн в Україні. Дата доступу: 10.12.2019.  https://www.youtube.com/watch?v=RKoSOI2elPw

[14] Український центр контролю над тютюном. ЗБІЛЬШЕННЯ ТЮТЮНОВИХ ПОДАТКІВ ЗМЕНШИТЬ СПОЖИВАННЯ СИГАРЕТ У 2017 РОЦІ. Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/zbil-shiennia-tiutiunovikh-podatkiv-zmienshit-spozhivannia-sighariet-u-2017-rotsi

[15] Youtube-канал Espreso.TV. Налоговые изменения: Рада увеличит акциз на алкоголь и табак. Дата доступу: 10.12.2019. https://www.youtube.com/watch?v=PGPBXFrvXKM&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1j4jHQvAZ5bUIjCwLW8KKfBDxpynnhsxG_gLmkmTopnG57OYL0-Iz5PyM

[16] Український центр контролю над тютюном. УКРАЇНА ОТРИМАЛА РЕКОРДНІ НАДХОДЖЕННЯ ВІД ТЮТЮНОВИХ АКЦИЗІВ НА ФОНІ СКОРОЧЕННЯ СПОЖИВАННЯ ТЮТЮНУ. Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/ukrayina-otrimala-riekordni-nadkhodzhiennia-vid-tiutiunovikh-aktsiziv-na-foni-skorochiennia-spozhivannia-tiutiunu

[17] Графік «Оподаткування тютюну, Україна 2018». Дата доступу: 10.12.2019.http://tobaccocontrol.org.ua/uploads/elfinder/tobacco%20taxation%20Ukraine%202018%20ukr.png

[18] ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ. САМООЦІНКА НАСЕЛЕННЯМ СТАНУ ЗДОРОВ’Я ТА РІВНЯ ДОСТУПНОСТІ ОКРЕМИХ ВИДІВ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ У 2018 РОЦІ. Дата доступу: 10.12.2019. http://ukrstat.gov.ua/druk/publicat/kat_u/2019/zb/03/zb_snsz2018pdf.pdf

[19] Український центр контролю над тютюном. ЗА 9 МІСЯЦІВ 2019 РОКУ ДОХОДИ ВІД АКЦИЗІВ НА ТЮТЮН РЕКОРДНО ЗРОСЛИ, А СПОЖИВАННЯ СИГАРЕТ ЗМЕНШИЛОСЬ. Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/za-9-misiatsiv-2019-roku-dokhodi-vid-aktsiziv-na-tiutiun-riekordno-zrosli-a-spozhivannia-sighariet-zmienshilos

[20] Youtube-канал Центр громадянського представництва Життя. Story of success: tobacco taxation in Ukraine. Дата доступу: 10.12.2019. https://www.youtube.com/watch?v=V8o_mBzudQE

[21] PRESS RELEASE. PHILIP MORRIS INTERNATIONAL INC. REPORTS 2019 THIRD-QUARTER RESULTS; REVISES, FOR A TAX CHARGE OF $0.20 PER SHARE IN RUSSIA, 2019 FULL-YEAR REPORTED DILUTED EPS FORECAST TO AT LEAST $4.73 VS. $5.08 IN 2018, REFLECTING CURRENCY-NEUTRAL LIKE-FORLIKE ADJUSTED DILUTED EPS GROWTH OF AT LEAST 9.0%. Дата доступу: 10.12.2019.  https://philipmorrisinternational.gcs-web.com/static-files/64352a3c-bee5-409a-9ffb-b706fcae93ef

[22] Український центр контролю над тютюном. Красовський К.С. Тютюнові акцизи і споживання тютюну в Україні. Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/uploads/resource/file/60/58ea6ad2e1979.pdf

[23] Український центр контролю над тютюном. Аналітична довідка. Чому зменшилися надходження до Державного бюджету від тютюнових акцизів у першому півріччі 2018 року, і як запобігти такому зменшенню в майбутньому. Дата доступу: 10.12.2019. https://drive.google.com/file/d/1rJN3EyTk7PN2dw9qyp3yvz1X9cbnjGc3/view

[24] Андрій Скіпальський. ХТО МАЄ БРАТИ УЧАСТЬ У ВИЗНАЧЕННІ ПОДАТКОВОЇ ПОЛІТИКИ ЩОДО ТЮТЮНОВИХ ВИРОБІВ? Покращення громадського здоров’я та економічні вигоди від наближення акцизів на тютюнові вироби в Україні до рівня ЄС. Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/uploads/resource/file/61/58ea6afea0e19.pdf

[25] Економічна правда. Думка експерта: Чекаємо інфляції на споживчому ринку. Дата доступу: 10.12.2019. https://www.epravda.com.ua/news/2010/06/16/238720/; Український центр контролю над тютюном. Інфографіка «“Лобісти” тютюнових компаній». Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/tobacco-lobbyists-2019/index.php?fbclid=IwAR00UGu7Md6g2qDWFKDyJItTE5fJzHvSowUzOXivNqPrO1FaMg9VqJzYoi0

[26] Український центр контролю над тютюном. ВИЯВЛЕНІ ГОЛОВНІ АЛКОГОЛЬНІ ТА ТЮТЮНОВІ ЛОБІСТИ У ВЕРХОВНІЙ РАДІ! Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/viiavlieni-gholovni-alkoghol-ni-ta-tiutiunovi-lobisti-u-vierkhovnii-radi

[27] Цензор.НЕТ. Андрій Скіпальський. Розвіювання тютюнових міфів. Дата доступу: 10.12.2019. https://reforms.censor.net.ua/columns/3011712/rozvyuvannya_tyutyunovih_mfv; Комітет з питань податкової та митної політики. Стенограма засідання Комітету від 16 грудня 2015 року (Протокол №38). Дата доступу: 10.12.2019. http://kompmp.rada.gov.ua/news/dijaln_komit/zasid_kom/stenograma/73058.html; РБК-Україна. Рада закрила засідання, не проголосувавши за нову податкову реформу. Дата доступу: 10.12.2019. https://www.rbc.ua/ukr/news/rada-zakryla-zasedanie-progolosovav-novuyu-1450804748.html

[28] Український центр контролю над тютюном. МАНІПУЛЯЦІЇ НАВКОЛО ПИТАННЯ ТЮТЮНОВИХ АКЦИЗІВ У ПАРЛАМЕНТІ. Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/manipuliatsiyi-navkolo-pitannia-tiutiunovikh-aktsiziv-u-parlamienti; Комітет з питань податкової та митної політики. Стенограма засідання Комітету від 16 грудня 2015 року (Протокол №38). Дата доступу: 10.12.2019. http://kompmp.rada.gov.ua/news/dijaln_komit/zasid_kom/stenograma/73058.html

[29] Український центр контролю над тютюном. НЕПРИМИРИМИЙ КОНФЛІКТ ІНТЕРЕСІВ: ПРЕДСТАВНИКИ ТЮТЮНОВОГО ЛОБІ В ПАРЛАМЕНТІ. Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/nieprimirimii-konflikt-intieriesiv-priedstavniki-tiutiunovogho-lobi-v-parlamienti

[30] Фейсбук-сторінка: Andriy Skipalskyi. Дата доступу: 10.12.2019. https://www.facebook.com/skipalskyi.andriy/posts/10211457362213805

[31] Український центр контролю над тютюном. ВТРАТИ БЮДЖЕТУ ПРИ НЕ ПІДВИЩЕННІ АДВАЛОРНОГО АКЦИЗ НА ТЮТЮН | КОНТРОЛЬ НАД ТЮТЮНОМ. Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/vtrati-biudzhietu-pri-nie-pidvishchienni-advalornogho-aktsiz-na-tiutiun-kontrol-nad-tiutiunom

[32] Український центр контролю над тютюном. НАРДЕП НІНА ЮЖАНІНА ОТРИМАЛА «ЗОЛОТУ КОСУ» — АНТИНАГОРОДУ ЗА ТЮТЮНОВИЙ ЛОБІЗМ. Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/nardiep-nina-iuzhanina-otrimala-zolotu-kosu-antinaghorodu-za-tiutiunovii-lobizm

[33] Максим ОПАНАСЕНКО, бюро журналістських розслідувань «Свідомо», для «Галицького кореспондента». Як на дріжджах: хто став на захист пивного бізнесу. Дата доступу: 10.12.2019. http://gk-press.if.ua/x9212/

[34] Комітет з питань податкової та митної політики. Склад секретаріату Комітету. Дата доступу: 10.12.2019. http://kompmp.rada.gov.ua/news/Pro_kom/zag_info/sekret_kom/72755.html

[35] ЮЩЕНКО В’ЯЧЕСЛАВ ПЕТРОВИЧ. Декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Дата доступу: 10.12.2019. https://public.nazk.gov.ua/declaration/43cc656c-71b7-4dfb-9005-7457bf7a6534

[36] Фейсбук-сторінка: Andriy Skipalskyi. Дата доступу: 10.12.2019.  https://www.facebook.com/skipalskyi.andriy/posts/10214750234493554

[37] «Новое время». Андрій Скіпальський. Чи дійдемо ми до європейських цін на сигарети у 2025 році. Дата доступу: 10.12.2019. https://nv.ua/ukr/biz/experts/chi-diydemo-mi-do-yevropeyskih-cin-na-sigareti-u-2025-roci-2235297.html

[38] Офіс з фінансового та економічного аналізу у Верховній Раді України. ФІСКАЛЬНІ НАСЛІДКИ ПРОГНОЗУВАННЯ АКЦИЗНОГО

ПОДАТКУ З ВІТЧИЗНЯНИХ ТЮТЮНОВИХ ВИРОБІВ В УКРАЇНІ, ЛЮТИЙ 2017. Дата доступу: 10.12.2019.

http://tobaccocontrol.org.ua/uploads/elfinder/documents%20for%20news/TobaccoWEB_A5_10_web.pdf

[39] Український центр контролю над тютюном. Костянтин Красовський. КОМЕНТАРІ ДО ДОСЛІДЖЕННЯ «ФІСКАЛЬНІ НАСЛІДКИ ПРОГНОЗУВАННЯ АКЦИЗНОГО ПОДАТКУ З ВІТЧИЗНЯНИХ ТЮТЮНОВИХ ВИРОБІВ В УКРАЇНІ». Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/komientari-do-doslidzhiennia-fiskal-ni-naslidki-proghnozuvannia-aktsiznogho-podatku-z-vitchiznianikh-tiutiunovikh-virobiv-v-ukrayini

[40] Український центр контролю над тютюном. АНТИПРЕМІЯ «ЗОЛОТА КОСА»: ГРОМАДСЬКІСТЬ НАЗВАЛА ТЮТЮНОВИХ ТА АЛКОГОЛЬНИХ ЛОБІСТІВ В ПАРЛАМЕНТІ ТА УРЯДІ. Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/antipriemiia-zolota-kosa-ghromads-kist-nazvala-tiutiunovikh-ta-alkoghol-nikh-lobistiv-v-parlamienti-ta-uriadi

[41] Український центр контролю над тютюном. ГРОМАДСЬКІСТЬ ВІДЗНАЧИЛА ТЮТЮНОВИХ ТА АЛКОГОЛЬНИХ ЛОБІСТІВ АНТИПРЕМІЄЮ «ЗОЛОТА КОСА 2012». Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/gromads-kist-vidznachila-tiutiunovikh-ta-alkoghol-nikh-lobistiv-antipriemiieiu-zolota-kosa-2012

[42] Український центр контролю над тютюном. ІМІТАЦІЯ ПІДВИЩЕННЯ ТЮТЮНОВИХ АКЦИЗІВ: УРЯД ВІДМОВИВСЯ ВІД ДОДАТКОВИХ НАДХОДЖЕНЬ ДО ДЕРЖБЮДЖЕТУ ПІД ТИСКОМ ТЮТЮНОВИХ ЛОБІСТІВ. Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/imitatsiia-pidvishchiennia-tiutiunovikh-aktsiziv-uriad-vidmovivsia-vid-dodatkovikh-nadkhodzhien-do-dierzhbiudzhietu-pid-tiskom-tiutiunovikh-lobistiv

[43] Інтерфакс-Україна. Акцизы на алкоголь и сигареты в 2015 г. повышаться не будут — глава ГФС. Дата доступу: 10.12.2019. https://interfax.com.ua/news/economic/233654.html

[44] Український центр контролю над тютюном. МЕДІЙНА ПОДЯКА ТЮТЮНОВИХ КОМПАНІЙ ВЕРХОВНІЙ РАДІ. Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/miediina-podiaka-tiutiunovikh-kompanii-vierkhovnii-radi; Економічна правда. ОЛЕКСАНДР КОГУТ. Про податкові альтернативи для тютюнової галузі. Дата доступу: 10.12.2019. https://www.epravda.com.ua/columns/2015/12/24/573813/?fbclid=IwAR339UnZHa6gFk5mK42rIYFXAxCSEyZu4OW4znAPwgtgrJeu_8Pag98o1io

[45]Цензор.НЕТ. Андрій Скіпальський. Розвіювання тютюнових міфів. Дата доступу: 10.12.2019. https://reforms.censor.net.ua/columns/3011712/rozvyuvannya_tyutyunovih_mfv; Рубрика. Костянтин Красовський. Форестелінг. Трюк, яким тютюнова індустрія зменшує надходження до бюджету від акцизів. Дата доступу: 10.12.2019. https://rubryka.com/blog/foresteling-tryuk-yakym-tyutyunova-industriya-zmenshuye-nadhodzhennya-do-byudzhetu-vid-aktsyziv/

[46] Фейсбук-сторінка: Эрик Найман. Дата доступу: 10.12.2019. https://www.facebook.com/erik.nayman/posts/10206795230593499; Цензор.НЕТ. Рост доли дешевых сигарет до 10% обойдется госбюджету потерей в миллиард гривен, – Найман. Дата доступу: 10.12.2019. https://censor.net.ua/news/405576/rost_doli_deshevyh_sigaret_do_10_oboyidetsya_gosbyudjetu_potereyi_v_milliard_griven_nayiman?fbclid=IwAR1ul05BO7YyCEoFU4nXeJE7RY7_gWMdBWxlG9y9sBNoGxEin6wlBRL6wLk

[47] ДЕНЬГИ.UA. Александр Крамаренко: Акцизы 2017 — повторяем свои ошибки. Дата доступу: 10.12.2019. http://dengi.ua/blog/290268-Aleksandr-Kramarenko–Akcizy-2017—povtorjaem-svoi-oshibki

[48] The Guardian. Jessica Glenza, Sharon Kelly, Juweek Adolphe. Free-market groups and the tobacco industry — full database. Дата доступу: 10.12.2019. https://www.theguardian.com/world/ng-interactive/2019/jan/23/free-market-thinktanks-tobacco-control-polices-database?fbclid=IwAR1vGjJXg9LLwkBcgFz7mwLu9GB28-W2gcykVkDTCwHpu7kF_cCx_N6FQEg#4/?center-for-social-and-economic-research

[49] Український центр контролю над тютюном. Костянтин Красовський. Аналітична довідка. Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/uploads/resource/file/72/58ea6cbcdda78.pdf

[50] Український центр контролю над тютюном. У І ПІВРІЧЧІ 2019 РОКУ ДОХОДИ ВІД АКЦИЗІВ НА ТЮТЮН ЗРОСЛИ, А СПОЖИВАННЯ СИГАРЕТ ЗМЕНШИЛОСЬ. Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/u-i-pivrichchi-2019-roku-dokhodi-vid-aktsiziv-na-tiutiun-zrosli-a-spozhivannia-sighariet-zmienshilos

[51] Український центр контролю над тютюном. Костянтин Красовський. ЗВІДКИ В УКРАЇНІ БЕРУТЬСЯ «АНГЛОМОВНІ» СИГАРЕТИ?  КОСТЯНТИН КРАСОВСЬКИЙ. Дата доступу: 10.12.2019. http://tobaccocontrol.org.ua/news/zvidki-v-ukrayini-bierut-sia-anghlomovni-sigharieti-kostiantin-krasovs-kii